Zřejmě až do konce roku nebude na českém trhu dostupné antidepresivum Anafranil. Vyplývá to z údajů na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL]. Zmíněný lék nemá podle lékového ústavu náhradu.
Dodávky Anafranilu v balení 25MG TBL OBD 30 výrobce přerušil 15. května z výrobních důvodů. Anafranil se používá k léčbě depresivních stavů a při obsedantně-kompulzivní poruše, fobiích nebo i při chronických bolestech.
„Lék není nahraditelný,“ uvádí SÚKL na svých stránkách.
Léčivou látkou přípravku je klomipramin-hydrochlorid, který patří do skupiny tricyklických antidepresiv. Jak už bylo řečeno, přípravek se užívá k léčbě deprese a poruch nálady. Farmaceuti uvádějí, že lék v mozku buď zvyšuje množství v těle se přirozeně vyskytujících signálních látek, jako noradrenalin a serotonin, nebo prodlužuje jejich působení. Mezi další psychiatrické stavy, které mohou být léčeny tímto přípravkem, se řadí:
- Obsese: obsedantně-kompulzivní poruchy.
- Záchvaty paniky a fobie: nepřiměřeně silný, neodůvodněný strach.
- Chronické bolestivé stavy a svalová slabost: kataplexie, narkolepsie.
- Obsese a noční pomočování u dětí od pěti let věku.
Jsou tu ale kontraindikace léčiva. Nemají ho používat lidé, kteří jsou alergičtí na klomipramin a kterékoli jiné tricyklické antidepresivum nebo kteroukoli další složku tohoto přípravku. Dále pacienti, kteří užívají léčivé přípravky určené k léčbě deprese ze skupiny inhibitorů monoaminooxidázy. A ti pacienti, kteří v nedávné době prodělali srdeční infarkt nebo trpí závažným onemocněním srdce.
Výpadky léků z trhu
Výrobní či distribuční důvody jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv nejčastějšími příčinami výpadků léků. Velkou roli v tom minulosti hrálo narušení dodavatelských řetězců v době covidu-19. Ty přitom dodnes zůstávají z dalších mnoha důvodů křehké, jak upozorňují výrobci léků. Do dostupnosti léků se promítá i síla jednotlivých trhů, kdy výrobce může v některých případech upřednostnit dodávky léků do země, v níž mu za ně více zaplatí nebo s více odběrateli.
Výpadky léků jsou nový normál, říká Martin Šlégl pro Zdravé Zprávy
Všechny tyto důvody, ale i mnohé další vedou k tomu, že výpadky léků se staly v Česku každoroční realitou. A tak podle webu SÚKL bude z výrobních důvodů nedostupný od 22. července do 15. října i přípravek Levosimendan Zentiva, 2,5MG/ML INF CNC SOL 1X5ML. Ten se používá k léčbě srdečního selhání.
Výrobci infuzních roztoků navýší dodávky do Česka, výpadky nehrozí
Z výrobních důvodů nebude na trhu od 16. května do konce června také Lopridam 8MG/2,5MG/5MG TBL NOB 90 používaný k léčbě vysokého krevního tlaku. Oba tyto léky mají na českém trhu náhradu.
Avšak už od 20. června do 18. července bude mít z distribučních důvodů výpadek lék pro alergiky Aerinaze v balení 2,5MG/120MG TBL MRL 10. A ten přímou náhradu nemá, jakkoli podle SÚKL může lékař po uvážení doporučit lék s jiným složením.
–ČTK/DNA–