automaty_na_leky

Automaty na léky i úlevu pro distributory léčiv poslanci odmítli

0
Automaty na léky a chráněný distribuční kanál [CHDK], který zavádí povinnost výrobců dodat léky distributorům, sněmovní Výbor pro zdravotnictví nepodpořil. Ani jeden z pozměňovacích návrhů novely o léčivech Sněmovna zřejmě nepřijme.
klinicka

Klinická farmaceutka: Pojišťovna uhradí až 8 lékových konzultací ročně

0
„Pacient může čerpat až 8 konzultací po 15 minutách ročně ze zdravotního pojištění,“ říká ke klinické farmacii v rozhovoru Zdravé Zprávy Irena Murínová, vedoucí Oddělení klinické farmacie Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní Nemocnice Praha.
ibuprofen

Ibuprofen ulevuje, ale pozor na jeho užívání s léky na ředění krve

0
Tento týden Zdravé Zprávy publikovaly článek o nadužívání ibuprofenu, jež hrozí zdravotními problémy i trvalým poškozením zdraví. Následná reakce čtenářů potvrdila, že ibuprofen může být i problém. Což potvrzují lékárníci i lékaři.
klinicky_farmaceut

Kliničtí farmaceuti posílí na úkor lékárníků, tvrdí odborníci

0
Polyfarmakoterapií, kdy pacient užívá sedm, osm i deset léků najednou, přibývá. A spolu s ní roste i riziko poškození zdraví u pacientů. Ulevit jim od léků jejich správným nastavením umí kliničtí farmaceuti, těch je ale málo.
ibuprofen

Nadužívat ibuprofen je hazard se zdravím, varují lékaři

3
Ibuprofen je požehnáním pro ty, kdo trpí bolestmi. Předávkování ale znamená velké riziko. Bolesti hlavy, zad, horečka i menstruační bolesti, to jsou problémy, od nichž může lék pomoci. Ibuprofen ale může zdraví i poškodit.  
farma_firmy

Farma firmy v Česku ročně zlikvidují léky za miliardy korun

0
Česká asociace farmaceutických firem [ČAFF] spočítala, že předloni farma firmy zlikvidovaly 140 tisíc balení antibiotik určených pro český trh. Lékům vypršela expirace. ČAFF vychází z průzkumu mezi svými dvanácti největšími členy.
ereceptu

SÚKL by měl chtít těch SMS v eReceptu zasílat co nejméně

0
Státní ústav pro kontrolu léčiv platí ročně za miliony rozeslaných SMS v eReceptu. Praxi to komplikuje a je to i drahé. „SÚKL by měl chtít SMS zasílat co nejméně,“ říká v rozhovoru pro Zdravé Zprávy předseda spolku Mladí lékárníci Lukáš Malý.
zasilkovy_vydej_leku

Zásilkový výdej léků se má podle ČLnK podobat výdeji v lékárně

0
Zásilkový výdej léků na předpis s sebou nese podle České lékárnické komory [ČLnK] mnohá rizika. Pokud dojde k jeho uzákonění, pak jen s regulací, tvrdí. Zásilkový výdej má dle ČLnK probíhat za stejných podmínek jako výdej v kamenné lékárně.
leku

David Kolář: Ostrá debata o distribuci léků v ČR pokračuje

0
Horkým zdravotnickým tématem posledních týdnů je pozměňovací návrh k novele zákona o léčivech, takzvaný chráněný distribuční kanál léků. Typický poslanecký přílepek je standardní ukázkou toho, jak se nemají připravovat zákony.
cerpaci_stanice

Čerpací stanice plánují rozšířit prodeje léků podle nové vyhlášky

0
O rozšíření prodejů takzvaných vyhrazených léků jednají některé čerpací stanice s jejich dodavateli. Reagují tak na upravenou vyhlášku Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR], která povoluje prodeje dalších léků mimo lékárny.
chraneny_distribucni_kanal

Chráněný distribuční kanál? Další možnost pro reexporty, říká mluvčí ministerstva

2
„Vidíme možnost, jak si prostřednictvím navrhované úpravy – chráněný distribuční kanál  – mohou některé subjekty zajistit léčivé přípravky, které budou dále reexportovat,“ říká v rozhovoru pro Zdravé Zprávy mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
kanalu

ÚOHS: Zavedení chráněného distribučního kanálu je nevhodné

0
Poslanec STAN Jan Kuchař vložil do aktuálně projednávané legislativy o léčivech přílepek, jimž by se opět zavedl takzvaný chráněný distribuční kanál. Názory na zavedení tohoto kanálu se ale významně liší. Zdravé Zprávy přinášejí názor ÚOHS.
mimo_lekarny

Takzvaně vyhrazené léky se mimo lékárny prodávají od roku 2015

0
Volně prodejné léky s označením „vyhrazené“ se mimo lékárny například v drogeriích a na čerpacích stanicích prodávají v Česku od roku 2015. Od letoška se rozšířil seznam účinných látek u léků, které se mohou mimo lékárny prodávat.
veronika_orendasova

Novou mluvčí ČLnK se stala Veronika Orendášová

0
Pozici tiskové mluvčí České lékárnické komory přebírá Veronika Orendášová po Michaele Bažantové, která post zastávala posledních osm let. Mluvčí Orendášová již patnáct let vede jednu z lékáren v Jičíně, a nejen to.
lekarnici

Doplatky na léky by mohli nově sledovat přímo lékárníci

0
Dosažení ochranného limitu doplatků na léky by od ledna 2025 mohli hlídat lékárníci už při výdeji léku. V systému by se jim úhrady za doplatky zobrazovaly automaticky a zdravotní pojišťovny by tak nemusely řešit jejich čtvrtletní vratky.
SUKL

Podrazilová skončila na SÚKL. Opět se tak hledá jeho šéf či šéfka

0
Informace, které probublávaly v posledních týdnech, se potvrdily. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek odvolal z funkce ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv Kateřinu Podrazilovou.
David_Kolar

Ředitel AIFP David Kolář odmítá návrhy poslance Kuchaře

0
Poslanec Jan Kuchař, člen rozpočtového a zdravotního výboru, na sebe tento týden upozornil hned dvakrát. To svými pozměňovacími návrhy do Sněmovnou projednávaných novel v oblasti zdravotnictví. 
pacientum

Léky na eRecept pacientům nově vyzvedne i pečovatelka

0
Předepsané léky i zdravotnické prostředky v aplikaci eRecept mohou pacientům nově vyzvedávat i jiní lidé. A nejde jen o příbuzné, ale třeba pečovatelku nebo souseda. Stačí k tomu jen udělit zmocnění.
lekari

Místo k lékaři stačí někdy zajít i jen do lékárny, tvrdí odborníci

1
„Lékaři jsou v tuto chvíli přetíženi a mnoho pacientů za nimi stále přichází s banálními onemocněními, které se dají řešit samoléčbou,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Petr Fifka.
samolecba

Samoléčba je v Česku opomíjené téma, shodli se odborníci

0
Samoléčba každoročně ušetří českému zdravotnímu systému devět a půl miliard korun a má potenciál ušetřit dalších pět miliard. Vyplynulo to z kulatého stolu, který se konal tento týden v Poslanecké sněmovně.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »