Nová cla na léky oznámí USA zřejmě na konci července

0
29
na_leky
Nová cla na léky do USA oznámí Bílý dům do konce července. Uvedl to v úterý 8. července americký prezident Donald Trump. / Foto: The White House

Dovozní daň na léky do USA oznámí Bílý dům do konce července, uvedl prezident Donald Trump v úterý 8. července po zasedání svého kabinetu. Uvalením cel na léky chce přimět výrobce, aby přesunuli své továrny na území Spojených států.

O dovozních clech na farmaceutický sektor, především léky, hovořil americký prezident prvně letos v březnu, kdy i tento segment zahrnul mezi do USA dovážené zboží, na které uvalí nová cla. Na zavedení cel na léky dosud ale nedošlo. V úterý 8. července téma opět otevřel při jednání svého kabinetu v Bílém domě.

„Brzy oznámíme cla na farmaceutika, čipy a pár dalších věcí,“ řekl Trump novinářům při zasedání svého kabinetu.

Konkrétní sazbu pro do USA dovážených léků ale neuvedl. Stejně jako neřekl, kdy by měla nová cla na farmaceutický sektor začít platit. Omezil se pouze na sdělení, že dovozní daň uvalí USA na tento segment velmi brzy, a to až do výše 200 procent.

„Pokud budou muset dovážet farmaceutické výrobky do země, budou zatíženy velmi vysokým clem, třeba 200 procent,“ uvedl americký prezident.

Zároveň naznačil, že i když dovozní podmínky léků oznámí Bílý dům již brzy, tak jejich výrobci dostanou rok až rok a půl na to, aby se jim přizpůsobili. Jinak řečeno, aby své provozy postupně přesunuli na americkou půdu.

Globální firmy přesouvají výrobu na území USA

Konkrétnější informaci o chystaných dovozních clech na léky podal později televizní stanici CNBC ministr obchodu Howard Lutnick. Podle něj Bílý dům oznámí nová cla, a to nejen na léky, ale také polovodiče do konce července.

„V případě léčiv a polovodičů se dokončí studie na konci tohoto měsíce, prezident poté stanoví svou politiku,“ řekl Lutnick.

Jako důvod zavedení cel na léky  Trump opakovaně uvádí, že chce velké farmaceutické společnosti přimět k přesunu výroby zpátky do USA. Což se mu částečně daří. Globální americké farma firmy jako Eli Lilly, Johnson & Johnson, AbbVie a další včetně těch evropských, například švýcarská Roche, už do svých plánů zahrnuly nemalé investice do výroby v USA.

Švýcarský koncern Roche masivně zainvestuje do výroby v USA

Naposledy v květnu oznámila britsko-švédská AstraZeneca, že hodlá posílit svou výrobu ve Spojených státech. Už nyní generuje na tamním trhu 40 procent svých tržeb. V USA nyní provozuje jedenáct výrobních závodů. A investovat chce firma i do výzkumu a vývoje léků.

„Naše společnost je pevně odhodlána dál investovat a růst v USA… Plánujeme v USA posílit investice do výzkumu a vývoje s využitím našich dvou velkých výzkumných a vývojových pracovišť v Gaithersburgu v Marylandu a Cambridge v Massachusetts,“ uvedl generální ředitel AstraZeneca Pascal Soriot v květnu při reportu čtvrtletních výsledků.

Po Roche, Novartisu, Mercku posílí výrobu v USA i AstraZeneca

Soriot v rozhovoru s novináři po oznámení hospodářských výsledků řekl, že firma zachovává svůj výhled prodeje na rok 2025 i v případě, že Spojená státy uvalí cla na farmaceutické výrobky vyrobené v EU. To ale jen za předpokladu, že nepřesáhnou sazby v ostatních odvětvích.

Dovozní daň na léky do USA zřejmě nemine ani EU

Původně Trumpova administrativa zvažovala zahrnout léky do skupiny zboží, na které nově platí 20% cla. Nakonec od tohoto záměru upustila. A téma znovuotevřela na úterním zasedání kabinetu.

Nyní se uplatňují podle dohody Světové obchodní organizace [WTO] z roku 1994 na většinu farmaceutické výroby mezi Spojenými státy a Evropskou unií na obou stranách buďto žádná, nebo velmi nízká cla. Nyní ale hrozí, že k zavedení cel na léky dovážené do USA přeci jen dojde. Už po první Trumpově zmínce o zavedení dovozní daně na léky i z evropských států vedení Evropské unie uvedlo, že na případné zvýšení či zavedení cel ze strany USA odpoví blok okamžitými protiopatřeními.

„EU rozhodně a okamžitě zareaguje na neospravedlněné překážky pro volný a férový obchod,“ uvedl letos na jaře mluvčí Komise s tím, že EU je největší volný trh na světě a profitují z něj i Spojené státy.

Trumpova cla: České firmy vyváží do USA léky za pět miliard ročně

Podle obchodní databáze OSN se v loňském roce do USA dovezly farmaceutické výrobky za téměř 213 miliard USD [cca 4,48 bilionu Kč. Na případná cla na léky do USA by doplatili i jejich výrobci v Česku. Ti podle České asociace farmaceutických firem [ČAFF] do USA ročně dodají léčiva za čtyři až pět miliard korun. V největších objemech tam míří léky na snižování hladiny cholesterolu a krevního tlaku, antidepresiva, antiparkinsonika a sedativa.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here