Pondělí, 29. května 2023
zhoubny_nador

I nakopnutý palec může ukázat na zhoubný nádor

0
Zhoubný nádor kůže se ne vždy rozvine z mateřského znaménka či zvýšené pigmentace na jasně viditelném místě. K záludným nálezům patří melanom pod nehtem zdánlivě vypadající jako nekopnutý palec.
Armady_spasy

Každý občas také smrdí, říká lékařka Armády spásy

0
Zhruba 20 až 30 osob bez domova ošetří denně v pražské ordinaci Armády spásy praktická lékařka Andrea Pekárková. V podcastu ZdraveZpravy.cz popisuje, jací pacienti k ní chodí, ale i jakým způsobem Armáda spásy ordinace financuje.
unik_moci

Únik moči se dá zaléčit, pomáhá i Mikční deník

0
Únik moči se nevyhýbá ani mladším ročníkům. K inkontinenci dochází i po porodu, úrazu, u mužů při zvětšené prostatě či kvůli stresu. Samovolný únik moči umí medicína zaléčit. Chce to jen zahnat stud a zajít k lékaři.
zdravotni_sestry

Neznám krásnější povolání než povolání zdravotní sestry

0
„Neznám krásnější povolání než povolání zdravotní sestry,“ říká přednostka Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK Beáta Švárová a dodává: „Není to vždy o úsměvech, ne vždy se dočkáte vděku, ale vždy zahřeje, když pomůžete“.  
dobre_spi

Děti, které dobře spí, nezlobí. A i lépe prospívají

0
Slušný prospěch ve škole, dobré vztahy s rodiči i kamarády, žádná nadváha, obezita a zdravé a klidné dospívání. Tak žijí děti, které dobře spí, tedy alespoň osm až deset hodin denně.
posledni_cigareta

Zdraví se zlepší už 20 minut od poslední cigarety

0
Už dvacet minut od poslední cigarety klesá kuřákovi tep a krevní tlak na běžné hodnoty. Za dvanáct hodin z těla mizí jedovatý oxid uhelnatý a v několika měsících ustupuje kašel. Po deseti letech nekouření se snižuje riziko rakoviny plic na polovinu.
infarkt

Dostat druhý infarkt je jako dostat další ránu

0
V Česku každý rok prodělá srdeční infarkt skoro 15 tisíc lidí. Přibližně jeden z pěti pacientů s infarktem dostane další druhý do pěti let. Jakkoli počty úmrtí na infarkty klesají, ročně v jeho důsledku umírají tři tisíce lidí.
samota

Samota zvyšuje riziko předčasného úmrtí

0
Ztráta sociálních kontaktů, samota a izolace zvyšují o více než čtvrtinu riziko předčasného úmrtí. Samota přispívá k rozvoji srdečních nemocí, stresu, deprese a demence. Osamocení lidé i více inklinují k sebepoškozování.
umelou_inteligenci

Lidé využívají umělou inteligenci i k řešení osobních potíží

0
Chatovací robot ChatGPT, jenž v očích mnohých představuje svébytnou umělou inteligenci, zastane i funkci psychologa, psychiatra a osobnostního kouče. Takovou možnost a zejména praktické zkušenosti s chatem rozebírá televize Al-Džazíra.
proockovanost

Proočkovanost české populace zůstává nízká

0
Situace se roky nemění. Česko zůstává v proočkovanosti dospělých na chvostu vyspělých zemí. Nic na tom nemění fakt, že čím je člověk starší, tím více je náchylný k infekcím. Proočkovanost v Česku přesto neroste.
koureni_cigaret

K rozvoji demence a deprese přispívá kouření cigaret

0
Kouření cigaret zvyšuje riziko rozvoje demencí a dalších neurodegenerativních nemocí. Kuřáci se v porovnání s nekuřáky i častěji léčí s depresemi, úzkostmi a inklinují k sebevražednému chování.
zaku

Tělesná zdatnost českých školáků strmě upadá

0
Česká školní inspekce [ČŠI] vydala zprávu z loňského šetření tělesné zdatnosti žáků základních a středních škol. Závěr šetření hovoří jednoznačně – tělesná zdatnost českých dětí je horší, než bývala.
Rakovinu

Rakovinu nesmíte brát tragicky, říká žena, která ji porazila

0
Mnohým lidem s vážnou nemocí pomůže léčba v klinické studii, v níž farma firmy testují nová léčiva. Kvůli byrokratickým překážkám a rostoucím nákladům v Česku se vstup do studií ale čím dál více nabízí pacientům v zahraničí.
ustni

Evropané v péči o dutinu ústní zaostávají za světem

0
Obyvatelé evropského regionu vykazují nejvyšší nemocnost dutiny ústní. Více než polovina dospělých v něm v roce 2019 prodělala vážné orální onemocnění. V regionu lidé trpí i vyšší kazivostí a ztrátami zubů.
rodiny

Na třetích dětech se neškrtá, skandovali zastánci rodiny

1
Centrem Prahy v sobotu [15.4.] prošel pochod pořádaný Hnutím Pro život ČR. Manifestoval podporu tradičním rodinám a nesouhlas s potraty. Akce se účastnilo několik tisíc lidí. Upozorňovali na finanční podporu tradiční rodiny v Česku.
jatra_tukem

Zdevastovaná játra tukem má více než třetina populace

1
Poškozená játra tukem má ve srovnání se škodami na nich způsobenými alkoholem násobně více lidí. Ztukovatění jater tvoří 50 procent všech jaterních nemocí. Alkohol se na jaterních nemocech podílí patnácti procenty.
krtu

Křty se vracejí do starých kolejí, ukazují data ČBK

0
Katolická církev loni pokřtila 17 725 osob. Ve srovnání s rokem 2021 církev pokřtila více dětí do jednoho roku věku. Jejich podíl na křtech činil 13 procent. V Čechách se oproti Moravě nechalo loni pokřtít více dospělých.
piti_alkoholu

Zdravé pití alkoholu neexistuje, staré pravdy už neplatí

1
Závěry aktuální kanadské studie potvrdily současné stanovisko lékařských kapacit. Totiž, že ani mírné pití alkoholu zdraví neprospívá. A to, že není zdravější než abstinence a život také neprodlouží. Naopak.
fentanyl

Opiátová kauza v USA pokračuje. Fentanyl zabil známého rappera

0
Známý 59letý americký rapper Coolio zemřel na předávkování fentanylem. Potvrdily to úřady v Los Angeles. Fentanyl je droga ze skupiny syntetických opioidů. Na předávkování touto látkou v USA každoročně umírá na 70 000 lidí.
Cechu

Jen 10 % Čechů se cítí fyzicky i psychicky v pohodě

0
Češi chtějí o své zdraví více pečovat, často ale nevědí jak. Málo času i peněz a slabá vůle lidem nejčastěji brání v lepší péči o své zdraví. Závěr přináší průzkum farmaceutické společnosti Stada.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »