Kolem šestého týdne začíná miminku bít srdce. V tu dobu už nejspíš pár dnů tušíte, že na to zanedlouho budete dva. Volně prodejný těhotenský test vám to nejspíš potvrdil už někdy minulý týden. A jaká další vyšetření vás během následujících měsíců čekají?

1.-12. týden, I. trimestr

V prvním trimestru lékař zjišťuje rizika spojená s aktuálním zdravotním stavem a genetickými predispozicemi. Také vydá těhotenskou průkazku. Důležitou součástí je i tzv. vyšetření v I. trimestru, které se zaměřuje na anatomické odchylky nebo chromozomálních vady plodu, zejména na odhalení rizika Downova syndromu. Vyšetření je neinvazivní, nebolí. Není hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ale pokud jste klientkou Oborové zdravotní pojišťovny [OZP], ta vám při vystavení těhotenské průkazky připíše 500 kreditů, za které si můžete vybrat z různých příspěvků, včetně úhrady prvotrimestrálního vyšetření.

20. týden, polovina II. trimestru

Kolem 20. týdne čeká miminko vyšetření ultrazvukem. Zjišťuje se, jak roste, jestli to bude holka nebo kluk. Je to nejzásadnější vyšetření během celého těhotenství.

24. týden, po II. trimestru

Po ukončení druhého trimestru jsou na řadě další krevní testy. Zjišťují případné poruchy krvetvorby, závažné infekce nebo problémy ve vývoji.

26. týden

Maminka absolvuje vyšetření těhotenské cukrovky. Vyšetření může být i dřívější a může se i opakovat. Pokud lékař cukrovku potvrdí, díky OZP můžete využít program diaBetty, tedy sledování hladiny cukru v krvi přes internet, což vám ušetří spoustu návštěv u lékaře, času a nervů.

27. týden, přelom II. a III. trimestru

Lékař vám krevním testem ověří množství protilátek v krvi a také to, jak jste na tom s množstvím červených krvinek, tedy s případnou chudokrevností.

Před porodem

Před porodem je na řadě vyšetření infekce v porodních cestách. Je velmi důležité, protože streptokoky mohou být příčinou předčasného porodu a navíc by infekce mohla ohrozit i novorozeně.

Už se to blíží

Frekvence návštěv u lékaře roste s blížícím se porodem. Od 36. týdne maminky chodí na kontrolu jednou týdně, a to už přímo do porodnice. Na monitory, cervix skóre a další ukazatele, které signalizují blížící se porod.

Máme miminko!

Gratulujeme! Zbývá dodat, že děti automaticky dědí zdravotní pojišťovnu své matky. Děťátko byste měla u zdravotní pojišťovny zaregistrovat hned, jak dostane rodné číslo. Například v Oborové zdravotní pojišťovně to jde udělat on-line z mobilního telefonu. Kryté jsou ale samozřejmě všechny výdaje na nutnou lékařskou péči už od narození, nejen od chvíle, kdy miminko k pojištění přihlásíte.

K nultým narozeninám dává Oborová zdravotní pojišťovna miminkám do prvních dnů života 1 000 kreditů. Ty je možné využít na příspěvek na nákup nebo zapůjčení monitoru dechu, chůvičky, odsávačky, na úhradu nadstandardního pokoje nebo třeba poporodních vložek; 1 000 kreditů také spolehlivě pokryje náklady na nepovinná očkování miminka.

A pokud chcete všechny výhody klientů Oborové zdravotní pojišťovny, pojistěte u ní své zdraví online a ani ne za minutku na www.chcidoozp.cz

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here