Lékaři Nemocnice Šumperk operují pacienty s novými chirurgickými nástroji. Místo jejich koupě si je ale jako první nemocnice v Česku a ve střední Evropě pronajala. Po dobu šesti let tak budou mít její operatéři k dispozici téměř 3 500 chirurgických nástrojů špičkové kvality. Nemocnice má tímto krokem uspořit 30 procent nákladů.

Nemocnice Šumperk přistoupila k neobvyklému kroku. Své staré operační nástroje kompletně vyměnila a jako první nemocnice v ČR si pronajala 3 483 kusů instrumentária.

Jsme první nemocnicí v zemi, jež se rozhodla jít cestou pronájmu operačních nástrojů. Důvodů je několik. Od optimalizace instrumentária a jeho kvalitu, přes významnou finanční úsporu až po kvalitní pravidelný autorizovaný servis, který máme po dobu pronájmu garantován,“ říká předseda představenstva Nemocnice Šumperk Martin Polach.

Podle něj pronájem instrumentária, včetně autorizovaného servisu, přinese nemocnici roční úsporu nákladů asi o 30 procent. České nemocnice si doposud operační nástroje výhradně vždy nakupovaly, v západní Evropě model pronájmu úspěšně funguje už několik let.

„Co bude po šesti letech pronájmu nástrojů se nyní těžko odhaduje, ale do úvahy připadá odkup nástroj, nebo prodloužení smlouvy nejspíše o další čtyři roky,” uvedla pro Zdravezpravy.cz mluvčí nemocnice Hana Hanke.

Dodala, že Nemocnice Šumperk za pronájem zaplatila několik milionů korun. V podmínkách kontraktu s dodavatelem ale je uvedeno, že nelze sdělovat přesnou částku. Dodavatel se v něm ale i zavázal k tomu, že nástroje bude po dobu kontraktu udržovat v perfektním stavu.

Chirurgické instrumentárium prošlo inventarizací

Podle zástupců Nemocnice Šumperk je zásadní, že pronájem chirurgických nástrojů je flexibilní a dlouhodobé řešení. Nejde o jednorázovou dodávku. Samotnému pronájmu nástrojů a chirurgických sít [ucelené sety nástrojů pro operaci] předcházela podrobná a náročná inventarizace těch starých. Při inventarizaci se ukázalo, že nemocnice zdaleka nepotřebuje tolik nástrojů, kolik jich má. Jejich počet tak snížila o 1 661 kusů. Dále se ukázalo, že mnoho operačních nástrojů bylo opotřebeno.

„Je jasné, že pokud s nástroji denně operujete mnoho let, vystavujete je náročnému sterilizačnímu procesu, tak svoji funkci na sále sice splní, ale na jejich kondici je to znát. Je to podobné, jako se zahradnickým náčiním,“ vysvětluje biomedicínský inženýr šumperské nemocnice Matěj Šťastný.

Dodává, že s více než deset let starými zahradnickými nůžkami zahradník také neustřihne, co potřebujete, ale občas musíte stříhnout několikrát a vyvinout třeba větší sílu. Což u chirurgických zákroků ale není úplně optimální. Jeho slova potvrzují i lékaři z ortopedického oddělení, kteří dnes jako první začali s novými nástroji operovat.

„Je to jako když starší Škodu Octavii vyměníte za mercedes,“ říká s nadsázkou manažer operačních oborů a bývalý primář ortopedie Zdeněk Štěpán.

Dodal, že je rád, že změnu přístupu přijali i lékaři a sestry. Podle něj se nemocnici navíc podařilo sjednotit velice podobné nástroje s totožným využitím. Díky tomu se zjednoduší i situace pro personál na operačních sálech a uleví se i personálu centrální sterilizace, protože denně nebudou muset sterilizovat takové množství operačních nástrojů.

„Vedle nákladů na pořízení nástrojů od více dodavatelů, jsou to právě i náklady na sterilizaci, kde nemocnice ušetří významné prostředky,” upřesnila pro Zdravezpravy.cz Hana Hanke.

Nemocnice Šumperk a její vývoj

Nemocnice Šumperk je všeobecnou nemocnicí s rozsáhlou lůžkovou a ambulantní složkou poskytující základní i specializovanou zdravotní péči pro spádovou oblast až 200 tisíc obyvatel. Během roku je v ní hospitalizováno přes 20 tisíc pacientů. Vysoce specializovanou péči zajišťuje především spektrum náročných operativních výkonů, kterých lékaři ročně provedou okolo osmi tisíc.

V roce 2015 se Nemocnice Šumperk plně osamostatnila a vyčlenila ze skupiny AGEL. Jejím vlastníkem se stal Martin Polach. V minulých letech nemocnice otevřela nová pracoviště, vybudovala superaseptický operační sál a zateplila pavilony. V roce 2017 byl v areálu vybudován i nový moderní radiodiagnostický pavilon. V něm zahájila provoz magnetické rezonance. Šlo o doposud největší investici v historii nemocnice, která stála i s pořízením přístrojové technologie více než 160 miliónů korun. Další významnou investicí bude otevření pavilonu dlouhodobé intenzivní a následné ošetřovatelské péče. Nový pavilon, který vznikne rekonstrukcí budovy „staré chirurgie“, otevře nemocnice letos na jaře.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here