Opozice odmítla vznik Státní hygienické služby

0
432
hygienicke

Zástupci opozičních STAN, TOP 09, KDU-ČSL a ODS kritizují to, že by novela zákona o ochraně veřejného zdraví dala bezprecedentní pravomoci jednomu superúřadu. To je úřadu Státní hygienické služby [SHS], který by vyhlašoval proticovidová opatření. Podléhal by Ministerstvu zdravotnictví ČR [MZ ČR].

Podle lidoveckého poslance Marka Výborného se vytváří téměř úřednická totalita, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že by úřad Státní hygienické služby měl úlohy Velkého bratra z románu George Orwella. Politici to řekli na dnešních tiskových konferencích ve Sněmovně.

„To jsou jen takové bláznivé nápady ministerstva zdravotnictví. Ať se věnují zvládání epidemie, ale netvoří legislativu,“ uvedl například poslanec ODS Marek Benda.

Kritiku si vysloužila i možnost hygienické služby vyžádat si od mobilního operátora lokalizační data o pohybu nakaženého až tři týdny zpětně kvůli dohledání míst, kde pobýval alespoň 20 minut.

Poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová chce novelu probrat na zdravotnickém výboru. Podle ní by měly být spíše posíleny pravomoci krajských hygienických stanic. Předseda SPD Tomio Okamura chápe snahu centralizovat hygienické stanice, hnutí však nesouhlasí s možností vyžádat si data od operátorů či nedostatečnou kontrolou Sněmovny.

Státní hygienická služba

Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika by podle návrhu novely měla například pravomoc omezit či zakázat cestování. Také by mohla omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby. Jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště. Může dále zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce nebo nařídit státním institucím, krajům a obcím, aby vyčlenily pro izolaci nakažených své objekty. Na tak přísná omezení vláda nyní potřebuje nouzový stav.

Státní hygienická služba nově povede krajské hygieny

Podle ministerstva zdravotnictví podstatou návrhu je – na pokyn pana předsedy vlády – provést centralizaci systému hygienické služby. Nově vzniklá Státní hygienická služba však bude, podobně jako stávající krajské hygienické stanice a jejich zaměstnanci, zařazena do režimu státní služby.

Návrh dále počítá s tím, že by SHS mohla zakázat veřejné či soukromé akce, kde se kumulují lidé, nebo stanovit podmínky pro jejich fungování včetně stanovení maximálního počtu účastníků. Výjimka by bylo shromažďovací právo a schůze orgánů veřejné moci a soudy. Na ty by se zákaz vydaný Státní hygienickou službou nevztahoval.

Opozice vznik Státní hygienické služby odmítá

Podle Pekarové Adamové lze diskutovat o tom, že by bylo možné činnost hygienických stanic centralizovat a lépe koordinovat. Sama prý debatu iniciovala před několika měsíci.

„Ale aby návrh zákona dával jednomu úřadu takové možnosti a pravomoci, jde naprosto za hranice myslitelného. Nelze epidemii využít k tomu, abychom vytvořili takto mocný úřad, který zavede orwellovský systém v České republice,” řekla.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný [za ANO] podle ní o přípravě zákona opozici neinformoval, předloha vznikala pokoutně v naprosté tajnosti, míní. Také podle Výborného může mít smysl při centralizaci stanic sjednotit metodické postupy trasování a testování na koronavirus. Nový “superúředník” by ale měl vyšší pravomoci než ministr a vláda, přitom by byl zcela mimo kontrolu zákonodárné moci, uvedl. Návrh zákona je podle něj za hranou ústavnosti. Za hlavní důvod, proč vláda s takovým návrhem přišla a v pondělí jej odeslala do zkráceného meziresortního připomínkového řízení, považuje, že se kabinet snaží vyvinit z kompenzací a náhrad škod kvůli protikoronavirovým opatřením. Centralizace hygienických stanic by podle předsedy STAN Víta Rakušana nic dobrého v současnosti nepřinesla.

„Za další se ukazují kompetence jednoho státního úředníka, které z našeho pohledu jasně překračují ústavní rámce. Přece se nemůžeme na pokyn jednoho člověka pustit do slova a do písmene do šmírování lidí, aniž by to bylo jakkoli kontrolováno,” poznamenal.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here