SSHR zrušila tendr na antigenní testy do škol

0
413

Správa státních hmotných rezerv [SSHR] zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu. Správa proto všechny firmy vyloučila. Stávající zásoby testů by měly školám vydržet nejdéle do týdne od 10. května.

Ministerstvo školství přitom chtělo mít tuto další dodávku testů do škol ve skladech správy už 3. května. Podle ministra školství Roberta Plagy [za ANO] znamená opakování tendru nejistotu, zda budou testy do škol dodány včas. Zároveň to označil za příležitost urychlit využívání PCR testů ve školách.

„Zároveň si myslím, že kromě toho, že věříme v úspěch toho tendru antigenních testů, tak jsme se dohodli, že budeme intenzivně pracovat na variantě PCR testování, která je z řady zřizovatelů i škol v tuto chvíli preferována,” řekl.

Antigenní testy ve školách budí rozpaky už i u odborníků

Vláda podle něj udělá vše pro to, aby kvůli komplikacím s testy nebylo nutné omezovat výuku. Plaga přitom sám na začátku dubna uvedl, že SSHR má zajistit nákup dalších antigenních testů do konce školního roku. Ministerstvo podle něj stanovilo potřebu 14,35 milionu kusů. Vláda však rozhodla o nákupu pouze 5,63 milionu kusů, řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Problematický tendr na testy do škol

Předseda SSHR Pavel Švagr uvedl, že pro aktuální tendr se v dynamickém nákupním systému zaregistrovalo 32 firem. Nabídku nakonec podaly jen čtyři z nich. Připomněl, že SSHR postupuje podle zákona o zadávání veřejných zakázek, protože v Česku již není nouzový stav. Vítěz poslední zakázky, firma Masanta s testy Singclean v pátek oznámila, že se do současného tendru nepřihlásila.

Podle Lednové je ukončení tendru bez výsledku věcí SSHR, která by situaci podle ní také měla dále řešit.

„Ministerstvo školství dodalo správě všechny podklady včas,“ řekla.

Zdůraznila, že úřad původně navrhoval vládě zajištění většího počtu antigenních testů tak, aby jejich zásoby po částečném otevření škol byly dostatečné. Ministerstvo již dříve poukazovalo na to, že rychlý centralizovaný nákup mimo nouzový stav je problematický. Pandemický zákon podle Plagy ale dává možnost, aby si školy mohly testy nakupovat samy a ministerstvo jim je potom proplácelo. Uvedl, že je za tuto možnost nyní rád.

Problémy s nákupem čínských testů

V posledních dnech směřovalo do škol 3,5 milionu antigenních testů Singclean. Již dříve školy dostaly 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu později objednaných testů od společnosti Singclean. Obě sady se vyrábějí v Číně a podle kritiků nejsou příliš spolehlivé.

Testy v prvním týdnu ukázaly pozitivitu u 302 školáků

Do tendru, který v březnu v nouzovém stavu vyhrála Masanta, se přihlásilo 47 firem.

„Nikdo kompetentní na žádný z konkrétních testů pro výběrové řízení neukázal. Ty firmy splnily všechno, co od nich ministerstvo zdravotnictví chtělo – a to je přeci ta autorita, která garantuje, že na trh pustí jen kvalitní produkty,” uvedl Pavel Švagr.

Potvrdil, že SSHR nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Všechny již vydala.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here