Karanténu v zahraničí zdravotní pojišťovna nezaplatí

0
459
karantenu_v_zahranici
Foto: Pixabay.com

Na letošní dovolenou by mělo být nezbytností přibalit pojištění proti covidu-19. To pokrývá náklady spojené s preventivní karanténou či izolací kvůli nákaze koronavirem. Zdravotní pojišťovny je totiž standardně nehradí.

Nové varianty koronaviru, které jsou podle stávajících zkušeností a vyjádření odborníků ve srovnání s původní podobou viru nakažlivější až o 80 procent, zvyšují riziko nákazy. A to i na letní dovolené. Důkazem může být situace ve Velké Británii. Tam už delta mutace viru, prvně definovaná na území Indie, tvoří přes 95 procent nových případů nákazy. Británie přitom patří k nejproočkovanějším zemím světa. První dávku vakcíny tam dostalo přes 80 procent dospělých osob. Necelých 60 procent z nich má za sebou i druhou dávku očkovací látky. V zemi přesto exponenciálně roste počet nových případů a mluví se o třetí vlně.

Karanténu v zahraničí běžné pojištění nekryje

„Kvůli přetrvávajícímu riziku nákazy koronavirem, nebo i preventivně nařízené karantény kvůli rizikovému kontaktu s covid pozitivní osobou dává letos komerční připojištění na cestu i pobyt na dovolené jednoznačně smysl víc než jindy,“ zdůrazňuje analytik neživotního pojištění skupiny Partners Jiří Matusík.

S tím souhlasí výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR [SVP ČR] Martin Balada. Podle něj není v zahraničí až takový problém samotná léčba. V unijních zemích a státech Evropského hospodářského prostoru se o české pojištěnce ve zdravotnických zařízení postarají. I když je podle něj třeba počítat s určitou spoluúčastí, která je především v západních zemích i pro místní pojištěnce už většinou standardem.

„Nákladem, který veřejné zdravotní pojištění ale pokrývat nemusí – a obvykle také nepokrývá – jsou PCR testy a případný pobyt v karanténě,“ upozorňuje Balada.

S takovou situací jsou navíc spojené další náklady. Nejčastěji nemožnost včas odletět a nutnost prodloužení pobytu, či náklady na stravu přímo do pokoje.

„Pokud se chtějí turisté vyhnout spoluúčasti, mít asistenční služby a ošetřit i covidová rizika, pak je potřeba zvážit si nějakou formu komerčního připojištění,“ shrnuje s tím, že cestující by si měli hlavně u rizik spojených s covidem pečlivě projít smluvní podmínky.

Karanténu v zahraničí pohodlně řeší pojistné balíčky

Tuzemské pojišťovny se podle Jiřího Matusíka na letošní sezonu velmi dobře připravily. Nabízejí již hotové balíčky, které pokryjí rizika spojená s karanténou, izolací, léčbou i návratem do vlasti za doprovodu asistenčních služeb v zahraničí. Jak potvrzuje například i mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny [ČPZP] Elenka Mazurová.

„Pojištění proti covidu-19 do zahraniční u nás kryje náklady na uvalení klienta do preventivní karantény. A pokryje více náklady na stravu, ubytování a dopravu. Pojistný limit je stanoven celkem na 30 000 Kč,“ říká.

Dodává, že pojištění je určeno pro zahraniční krátkodobé cesty do 90 dnů. A je možné jej uzavřít k léčebným výlohám i jakémukoliv balíčku. Naopak lidé s uzavřeným paušálním ročním cestovním připojištěním si pak mohou třeba jen dokoupit pojištění speciálně ušité na krytí rizik spojených právě s nákazou koronavirem.

Riziko na cestách není jen koronavirus

Odborníci ale upozorňují, že na cestách není jediným rizikem koronavirus. Lidé by ani letos neměli zapomínat na ostatní nebezpečí a neuzavírat covidové připojištění na úkor ostatních rizik. Podle destinace, druhu dopravy a zábavy na dovolené je třeba volit pojištění i dalších rizik. Může to být třeba úraz při skoku do vody, na kole, ošetření spálenin od slunce. Dále i krádež věcí z hotelového pokoje či v poslední době třeba úraz na elektrické koloběžce. Ke krytí takových rizik poslouží již známé pojištění ochrany trvalých následků úrazu, léčebných výloh nebo třeba pojištění zavazadel.

„Rodinám s malými dětmi a dospívající mládeží doporučuji do cestovního připojištění zahrnout i pojištění odpovědnosti, případně i elektroniky,“ připomíná Jiří Matusík s tím, že denní sazbu pojistného zvýší takové připojištění maximálně o jednotky korun.

Pojištění ještě nikoho nezruinovalo, ale už zachránilo

Pojištění léčebných výloh na cesty po evropských zemích na sedm dnů vyjde například rodinu se dvěma dětmi v průměru na 350 korun. Kompletní pojistná ochrana, kdy smlouva kryje pojištění trvalých následků po úrazu, pojištění zavazadel, odpovědnosti a rizik spojených s nákazou koronavirem či podezřením na něj, vyjde zhruba na 1 800 korun.

„Většina pojišťoven uzavírá covid pojištění platné pro země s nízkým, středním, vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy,“ upozorňuje Matusík.

Pojištění do zemí s extrémním rizikem nákazy označené na mapě cestovatele Ministerstva zahraničních věcí ČR [MZV ČR] černou barvou uzavírají pojišťovny obvykle jen v nezbytně nutných případech. Jako je například pracovní či studijní cesta či cesta za rodinou. Některé země kvůli novým mutacím stále častěji požadují u plně neočkovaných osob prokázat se negativním PCR testem. Ten je z finančních důvodů lepší absolvovat na českém území.

Za PCR test zaplatí samoplátce nejvýše 814 korun

Aktuálně se totiž čeští pojištěnci testují PCR metodou dvakrát do měsíce takzvaně na pojišťovnu, tedy bez doplatku. Při vyčerpání limitu pak za každý další PCR test zaplatí samoplátce nanejvýš 814 korun.

„Podmínky pro vstup do cizí země se liší stát od státu. Proto je třeba před odjezdem na dovolenou i v jejím průběhu sledovat Rozcestník ministerstva zahraničních věcí. Na něm úřad aktualizuje podmínky pro vstup do cílové destinace,“ uzavírá Matusík s dodatkem, že protiepidemická nařízení pro návrat do České republiky vydává ministerstvo zdravotnictví.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here