Pražská záchranka má speciální sanitku za 4,4 mil. Kč

0
1091
prazska
Foto: ZZS HMP

Hermeticky uzavíratelný záchranářský vůz za 4,4 miliony korun si pořídila pražská záchranná služba. Vůz dokáže izolovat jeho posádku od okolí a naopak. Součástí vybavení sanitky je i přístroj k napojení pacienta na mimotělní oběh zvaný ECMO.

Speciálně upravený Mercedes Benz Sprinter 519 CDI se zdravotnickou nástavbou od společnosti KOV Velim zakoupila Zdravotnická záchranná služba hl. města Prahy [ZZS HMP] s pomocí dotace Magistrátu hl. m. Prahy. Za vozidlo zaplatila celkem 4,4 milionu korun.

Na první pohled [viz úvodní foto ZZS HMP, pozn. red.] se nová sanitka pražské záchranky příliš neliší od používaných záchranářských vozidel. Rozdíl je v její funkčnosti a vybavení. Vozidlo navíc i obsluhuje speciálně vyškolený tým záchranářů pro urgentní medicínu.

Nový sanitní vůz rozšiřuje naši schopnost poskytovat péči pacientům při mimořádných událostech,“ uvedl ředitel ZZS HMP Petr Kolouch s tím, že možnosti nového vozidla zvyšují i ochranu zasahujících zdravotníků.

Pražská sanitka jako hermeticky uzavíratelná buňka

Jádrem speciální sanitky je filtroventilační jednotka s kazetovými filtry. Právě díky ní je možné v kabině a ambulantním prostoru sanitky vytvořit přetlak nebo podtlak. Zjednodušeně řečeno, podtlak chrání okolí před tím, co je uvnitř vozidla. Naopak přetlak pak chrání vnitřek vozidla a jeho posádku před škodlivými vlivy z okolí kolem vozidla.

Funkci podtlaku využijí záchranáři například při převozech pacientů trpících nebezpečnou chorobou, jako je Ebola nebo aktuálně SARS. Pro transporty těchto pacientů je vůz vybaven i takzvaným biovakem [obrázek vpravo, zdroj: ZZS HMP], který dokáže pacienta izolovat od vnějšího okolí.

Přetlak pak posádka ve voze vytvoří hlavně v situaci, kdy dojde k úniku nebezpečných látek v místě jejich zásahu.

Pražští záchranáři budou v novém sanitním voze převážet i pacienty odkázané na přístrojovou podporu, například mezi jednotlivými nemocnicemi. Díky zvýšenému rozsahu napětí zásuvek totiž dokáží ve voze zajistit dýchání a další životní funkce.

„Jsme připraveni i na transporty s využitím ECMO. To při koronavirové krizi hrálo a hraje významnou roli v úspěšné léčbě ve specializovaných centrech,“ uvedli zástupci ZZS HMP.

Speciální vůz si vyžaduje speciální posádku

V nově pořízeném voze budou zasahovat pouze vyškolení zdravotničtí záchranáři se specializací pro urgentní medicínu. Takoví zdravotníci mají rozšířené kompetence při zajišťování péče pacientům, například při poskytování zdravotních výkonů nebo podávání léků. Posádka zvaná jako skupina speciálních činností prochází podrobnými školeními a cvičeními pro zásahy u mimořádných událostí.

„Při reálném zásahu u události velkého rozsahu, například průmyslové havárii, by skupina speciálních činností koordinovala a metodicky řídila činnost ostatních zdravotnických posádek,“ vysvětluje pražská záchranná služba s tím, že výcvikem procházejí také inspektoři, kteří by při takové události plnili roli vedoucího zdravotnické složky.

Nové simulační centrum urgentní medicíny bude v PNB

Členové speciální posádky jsou vybaveni vysoce odolnými ochrannými pomůckami. Jako jsou třeba protichemické celotělové obleky a celoobličejové masky s filtroventilací. Dále mají zařízení pro detekci nebezpečných látek. Kupříkladu ovládají Geigerův počítač pro radioaktivní látky nebo multidetektor pro změření hladiny nebezpečných plynů.

V metropoli si vůz najde své využití

Skupina speciálních zdravotníků sídlí na základně Průběžná na Praze 10. Připravena k zásahu je v podstatě kdykoli, tedy funguje v režimu 24/7. A míst po Praze a jejím okolí, kde mohou v takto vybaveném voze speciálně vyškolení zdravotníci zasahovat, je podle zástupců pražské záchranky více.

„Praha má například jednu z největších koncentrací chemických provozů v republice. V metropoli a v její bezprostřední blízkosti jsou také dva výzkumné jaderné reaktory,“ uvedli záchranáři hlavního města.

A radioaktivní materiál podle nich navíc využívají i zdravotnická zařízení u specializovaných vyšetření. Navíc mezinárodní Letiště Václava Havla je dopravní uzel, kam může teoreticky kdykoli přicestovat člověk nakažený některou z vysoce infekčních chorob.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here