V Itálii začala lyžařská sezona. Covidový pas je nutný

0
1038
v_italii
Foto: Pixabay.com

V Itálii začala zimní lyžařská sezona. Lyžaři musejí dodržovat přísná proticovidová opatření. Ta kontrolují zaměstnanci lyžařských areálů. Itálie aktuálně patří mezi země s nízkým rizikem nákazy.

Jako první v Itálii zprovoznilo vleky alpské středisko Breuil – Cervinia, které má sjezdovky na italské i švýcarské straně Alp. Podle stávajících pravidel se při vstupu do areálu musí návštěvníci prokázat covidovým pasem. Ten získají, pokud jsou naočkovaní alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19, mají negativní test či se uzdravili maximálně před šesti měsíci z nemoci covid-19. V areálu musí mít lyžaři také nasazenou roušku nebo respirátor.

Itálie jako první země v Evropě zavede povinné očkování

Podle šéfa střediska Herberta Tovagliariho je zájem o lyžování letos vysoký. Covidové certifikáty kontrolují zaměstnanci osobně, fronty i tak nejsou příliš dlouhé. V příštích týdnech chce provozovatel nainstalovat automatizovanou kontrolu certifikátů, jež by měla vše urychlit. Systém by měl být připravený do vánočních svátků, kdy se do hor obvykle vypraví velký počet lidí.

Jak to bylo loni v Itálii

Loňskou zimní sezonu v Itálii silně poznamenala epidemie covidu-19. Zimní sezona v mnoha alpských střediscích v Itálii prakticky neodstartovala. Po dlouhou dobu platil vládní zákaz provozu vleků a cestování mezi regiony. Tehdejší kabinet premiéra Giuseppa Conteho pak provozovatelé areálů kritizovali za to, že datum spuštění vleků opakovaně odkládal. Někdy se tak stalo jen několik málo dnů před plánovaným startem. Vleky a lanovky se rozjely až pozdě na jaře. Některé areály pak nabízely na ledovcích takzvané letní lyžování.

Covid-19 v Česku!!! Přivezli ho výletníci z Itálie

Provozovatelé lyžařských areálů však letos mají naději na lepší sezonu také díky vývoji epidemie covidu-19. Podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí [ECDC] je většina severoitalských regionů v nejnižším, tedy zeleném, stupni rizika. Jediná výjimka je Benátsko, kde leží například Cortina d´Ampezzo, které je ve středním [oranžovém] stupni rizika. I tam by se ale vleky měly rozjet, až to počasí umožní.

Návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

Pro lidi, kteří se nenechali naočkovat proti covidu-19, platí od 18.10. komplikovanější návrat do České republiky z Finska, Maďarska a Lucemburska. Na takzvané mapě cestovatele se tyto země přesunuly z oranžové barvy do červené, což značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem.

Při návratu ze země s vysokou mírou rizika platí povinnost podstoupit v Česku PCR test, a to nejdříve pátý a nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčný člověk v samoizolaci. Už před příjezdem do Česka se test vyžaduje v případě návratu veřejnou dopravou. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Podmínky při návratu se netýkají lidí, kteří mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. I oni ale musí při návratu vyplnit příjezdový formulář.

Na základě dat ECDC ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem nákazy v Evropě nově patří Itálie a Madeira, které se tak přidaly k Lichtenštejnsku, Maltě, Vatikánu a Kanárským ostrovům. Od 18.10 se zjednodušil návrat ze Švýcarska.

Které země jsou zelené, které červené

Mezi země se středním rizikem nákazy mimo těch již jmenovaných patří Andorra, Dánsko, Francie, Island, Kypr, Monako, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, San Marino, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Baleárské a Azorské ostrovy.

Příjezdy do Česka od 9.11. upraví cestovatelský semafor

Za území s vysokým rizikem se považuje Belgie, Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Řecko a Slovensko. Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika pak náleží Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU.

Z mimoevropských zemí s nízkou mírou nákazy patří Austrálie, Bahrajn, Hongkong, Chile, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Uruguay.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here