Síť Alzheimer Home nově otevřela zařízení v Chelčicích

0
333
v_Chelcicich
Nově otevřené zařízení Alzheimer Home v Chelčicích / Foto: Penta Hospitals, Kateřina Faltýnková

V jihočeských Chelčicích na Strakonicku zahájilo provoz pobytové zařízení pro pacienty s Alzheimerovou nemocí Alzheimer Home. Kapacita zařízení je 120 lůžek a stálí klienti se do domova nastěhují koncem roku.

Síť pobytových zařízení zajišťujících služby pod značkou Alzheimer Home provozuje společnost Penta Hospitals CZ, která dnes poskytuje zdravotně sociální služby v jednatřiceti zařízeních. Aktuálně rozšířila svou síť o další domov v Chelčicích na Strakonicku s kapacitou 120 lůžek.

„Poptávka po místech je vysoká a věříme, že kapacitu velmi rychle naplníme,” řekla při slavnostním otevření Martina Svobodová z chelčického Alzheimer Home.

Nyní zařízení využívají klienti jiných alzheimer center, ve kterých probíhá rekonstrukce. První stálí klienti se do zařízení v Chelčicích nastěhují koncem letošního roku.

Alzheimer Home Chelčice vznikl přestavbou bývalého hospodářského objektu. Penta je dlouhodobým pronájemcem jeho prostorů. Rekonstrukci budovy zajistil současný majitel.

„Byla přesně podle našich požadavků,” uvedl tiskový mluvčí Penta Hospitals CZ Vladislav Podracký.

Chelčické zařízení se podle něj bude věnovat především aktivizačním činnostem. Tedy aktivitám zaměřeným na zlepšování a udržení psychických, pohybových a sociálních dovedností s ohledem na schopnosti a zdravotní stav klientů.

„Chceme vytvořit podněty, které budou aktivovat mozek a tím zbrzdíme postup Alzheimerovy nemoci. Záleží, v jaké fázi k nám klient přijde. Pokud bude onemocnění v počátku, je návrat do domácího prostředí více pravděpodobný,” řekl Podracký.

Pracovníci Alzheimer Home oblékají barevná trička

S ohledem na klienty domovů, ke kterým patří převážně pacienti s Alzheimerovou nemocí a jinými demencemi, se zaměstnanci zařízení oblékají do barevných triček. Jednotlivé barvy přitom odlišují profesní zařazení daného pracovníka. Například zelená trička oblékají aktivizační pracovníci, růžová sociální pracovníci a modrá nosí zdravotníci.

„Hledali jsme co nejjednodušší formu, která bude srozumitelná pro většinu klientů. Především proto, že běžné jmenovky jsou pro ně obvykle špatně čitelné a u závažnějších stádií demence se často přidává i neschopnost porozumění psanému textu,“ vysvětluje důvody rozlišení profesí zaměstnanců podle barvy trička Lucie Zajícová, regionální ředitelka Alzheimer Home.

Alzheimer Home: Pracovníci nosí barevná trička kvůli klientům

Zaměstnanci nadále nosí i jmenovky na oděvu. Nicméně barevné rozlišení triček podle ní vede u klientů k jasným a rychlejším asociacím. Například pokud některého z klientů něco bolí, pak se mu vybaví pracovník v modrém tričku. Pokud potřebuje pomoci s nějakou běžnou činností, pak si řekne: „Aha, s tím mi pomáhají vždy „ti růžoví“.

V Alzheimer Home se klienti cítí jako doma

Stávající zkušenosti podle Lucie Zajícové ukazují, že klienti si na jednotné značení pracovního oblečení zaměstnanců dobře zvykají. A spokojeni jsou i jejich rodinní příslušníci. Vedlejším efektem nové vizualizace oblečení je podle ní i zlepšení celkového optického vjemu.

„Jednotné světlé oděvy, které se většinou používají, jsou spojeny hlavně s nemocničním prostředím. Navozují určitý dojem sterility. Naopak trička a barvy do našich zařízení vnesly ještě více domácího prostředí,“ tvrdí Zajícová.

Demence trápí každého třináctého člověka nad 65 let

Síť sociálních zařízení Alzheimer Home dnes zahrnuje jednatřicet domovů rozmístěných po celé České republice. Zaměřují se hlavně na služby pro pacienty s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou i jinými demencemi. Služby v nich fungují v nepřetržitém provozu.

O klienty se v domovech starají sociální a zdravotničtí pracovníci. Přes den s nimi pracují i aktivizační odborníci tak, aby se zlepšily nebo udržely schopnosti a dovednosti klientů. Procvičují s pacienty poznávací dovednosti a starají se o program pro volnočasové aktivity.

Zařízení Alzheimer Home spadají pod skupinu Penta Hospitals CZ, která v Česku provozuje i síť nemocnic a odborných ambulancí. Vlastníkem holdingu je investiční skupina Penta.

–RED/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here