Za bezdůvodnou výpovědí si premiér Fiala stojí, odbory už předaly petici

1
2446
premier
Výpověď bez udání důvodů s tučným odstupným není v neprospěch zaměstnanců, tvrdí premiér Petr Fiala. / Foto: ODS

Snahu o prosazení výpovědi bez udání důvodu do novely zákoníku práce minulý týden ve Sněmovně potvrdil premiér Petr Fiala [ODS]. Proti návrhu je ale část vládní koalice a opozice. Petici proti návrhu předali poslancům i odboráři.

Slova o tom, že se ODS bude snažit do nyní projednávané novely zákoníku práce zakotvit ustanovení o možnosti podat výpověď zaměstnanci bez udání důvodu, potvrdil minulý týden ve čtvrtek [23.5.] premiér Petr Fiala.

„Je to věc, o které je moje politická strana přesvědčena, stejně jako Národní ekonomická rada vlády [NERV], stejně jako reprezentanti zaměstnavatelů, že to by byl správný krok,“ uvedl Fiala minulý týden při interpelacích ve Sněmovně.

Jeho strana se tak bude podle jeho slov pokoušet přesvědčit své koaliční partnery a prosadit změnu při projednávání novely v Poslanecké sněmovně.

„Ale zatím výpověď bez udání důvodu v tom balíku změn obsažena není,” dodal premiér.

Zároveň uvedl, že nejde o krok v neprospěch zaměstnanců. Argumentoval, že návrh počítá současně s uzákoněním odstupného ve výši šesti až osmi měsíčních platů.

„Což je zcela dostatečná ochrana,” podotkl premiér Fiala.

Návrh prosazovaný ponejvíce ODS odmítají opoziční hnutí ANO a SPD. A z vládní koalice pak lidovci.

„Za KDU-ČSL mohu říci, že v žádném případě nebudeme podporovat jakýkoli proces, jakoukoli snahu, aby se to tam během legislativního procesu objevilo,” uvedla minulý týden místopředsedkyně sněmovního petičního výboru Nina Nováková.

Odbory: Premiér Fiala a chce návrh “vpašovat” do zákona

K novele zákoníku práce, která reaguje na požadavky unijní směrnice, mají nejednu výhradu zástupci odborů. Ta největší z nich ale směřuje právě k uzákonění výpovědi bez udání důvodu. Tu podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR [OSZSP] Dagmar Žitníkové usiluje premiér a část vládní koalice do zákona vpašovat bez diskuze. A bez možnosti připomínkování takového návrhu.

„ODS a TOP 09 ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, neoliberálními ekonomy a částí zaměstnavatelů tímto návrhem chtějí rozbít systém pracovního práva v České republice,“ říká Žitníková.

Podle ní už se pracovní právo v Česku mnohokrát rozvolnilo a zaměstnancům ve srovnání s jinými zeměmi zaručuje nižší ochranu.

65 000 až 130 000 Kč budou nová zákonná minima pro platy lékařů

 

„Po přijetí institutu výpovědi bez udání důvodu by nebylo možné přezkoumat žádnou výpověď,“ upozorňuje na dopady zavedení bezdůvodné výpovědi odborářka.

Nicméně takový případný krok má podle ní i lidský rozměr, nikoli jen právní. Jmenuje konkrétní situace, kdy zaměstnanec dostane výpověď takzvaně ze dne na den kvůli záležitostem, na které má ale nárok. Například kvůli časté absenci z důvodu ošetřování malých dětí. Nebo pomalé práci či hrozícímu čerpání ošetřovného při péči o nemocného rodiče. Rovněž podle ní hrozí zneužívání výpovědi bez udání důvodu kvůli tomu, že se zaměstnanec ozve například proti sexistickým narážkám nebo šikaně na pracovišti. I takové případy totiž podle Žitníkové pomáhají odbory svým členům řešit.

„O šikaně od šéfovy milenky by v jedné menší nemocnici mohli vyprávět romány. Bylo to nadlouho, bylo to nepříjemné, ale dalo se s tím něco dělat. Teď by byly oběti šikany okamžitě vyhozené,“ uvádí předsedkyně.

NERV: Český trh potřebuje rozpohybovat

Nicméně i přes nesouhlas opozice, odborů i koaličních lidovců si premiér Fiala a členové poradního orgánu Národní ekonomické rady vlády [NERV], kteří zavedení bezdůvodné výpovědi také doporučují, stojí za svým návrhem. Odborníci z NERV svůj návrh obhajují tím, že problémové zaměstnance či zaměstnance bez výkonu není možné za stávající situace propustit. Pokud tedy hrubě neporuší pracovní kázeň.

Mimo zavedení snadnějšího rozvázání pracovního poměru by změna podle NERV i podpořila pružnější nábory nebo regulaci pracovní doby. Český trh práce je potřeba rozpohybovat, tvrdí členové NERVu.

NERV: Sociálnímu systému uleví převod nemocenské na pojišťovny

Proti zavedení výpovědi bez udání důvodu předala Českomoravská konfederace odborových svazů [ČMKOS] v čele s Dagmar Žitníkovou minulý týden ve středu [22.5.] petici sněmovnímu petičnímu výboru. Pod petici se za tři měsíce podepsalo 52 563 lidí.

–ČTK/VRN–

1 komentář

  1. Sama za sebe mohu říct, že mi výpověď bez udání důvodu na hodinu až tak nevadí, pokud bude reciproční – jinými slovy, budu ji moci dát zaměstnavateli i já. Stalo se vám někdy, že jste si našli dobrou práci, kde byla podmínka nastoupit do týdne? A pustili vás ze současné práce na dohodu? Mě tedy ne. A co když vám zaměstnavatel tak znepříjemnil podmínky pro výkon práce, že jste chtěli odejít, ale nechal vás dva měsíce ještě trpět? Zažila jsem to v jedné nejmenované fabrice v Plzni. Nepřijít druhý den do práce je porušení ZP a může to mít vážné důsledky. Takže když by mohl zaměstnavatel vyhodit bez důvodu mě (byť i s tučným odstupným), ať mám i já právo ukázat mu vztyčený prostředníček a druhý den nepřijít (byť i bez tučného odstupného). Když totiž zaměstnavatel začne vymýšlet naschvály (zažila jsem jich za život dost) a polovina zaměstnanců mu pohrozí okamžitým odchodem, tak většinou zklapne, protože za den nové pracovníky nesežene, potažmo nezaučí. Když bude mít tohle právo pouze zaměstnavatel, jednak to nebude fér a jednak to povede k většímu stresování zaměstnanců. I to jsou moje životní zkušenosti… Přeji hezký den všem.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here