140 tisíc OZP letos mění průkaz OZP, některé čeká posouzení stavu

0
3468
prukaz_OZP
Foto: Freepik.com

Průkaz osoby se zdravotním postižením [OZP] si letos musí vyměnit asi 140 tisíc lidí, protože jim končí platnost dokladu. Zhruba 10 600 osob k tomu potřebuje i posouzení zdravotního stavu. Největší nápor na úřady se očekává ve 2. čtvrtletí.

O nutnosti výměny průkazu systematicky informuje na svém webu Národní rada osob se zdravotním postižením [NRZP]. Odvolává se přitom na vedení Úřadu práce ČR [ÚP ČR], které doporučuje navštívit některou z jeho poboček kvůli výměně zhruba měsíc před vypršením platnosti průkazu.

„Celkem se bude letos měnit průkaz OZP u 140 000 lidí. Z tohoto počtu bude asi 10 600 lidí muset být posouzeno, zda mají nadále nárok na průkaz nebo stupeň průkazu,“ uvedl předseda NRZP Václav Krása.

S výměnou průkazů podle něj pobočky úřadů práce už prakticky začaly.

„Největší nápor se očekává ve druhém čtvrtletí letošního roku,“ doplnil Krása.

Úřady práce rozesílají zhruba čtvrt roku před koncem platnosti průkazu jeho držitelům dopis s informacemi o postupu. Vedení úřadu práce doporučuje navštívit pobočku zhruba měsíc před vypršením platnosti dokladu. S sebou si musí lidé vzít aktuální průkazkovou fotografii. Úředníci ji na místě zatím stále ještě nepořizují. Dále zaplatí správní poplatek 30 korun za vystavení nového průkazu.

Zatímco zdravé si úřady na průkazy v pohodě vyfotí, hendikepované už ne

Lidé, kteří se na úřad sami nedostaví, mohou k vyřízení průkazu pověřit své blízké nebo svého asistenta. Udělená plná moc nemusí úředně ověřená, uvedla Rada.

Nový průkaz OZP a nový posudek zdravotního stavu

Průkaz je pro lidi s tělesným, smyslovým či duševním handicapem, kvůli němuž mají dlouhodobé nebo trvalé omezení pohybu a orientace. Doklad získávají i lidé s poruchou autistického spektra.

Po posouzení zdravotního stavu se vystavuje průkaz dospělým a dětem nejdříve po dosažení jednoho roku věku. Držitelé průkazů mají nárok na různé úlevy podle typu průkazu. Po novele zákona o dávkách pro zdravotně postižené se v roce 2015 průkazky hromadně měnily. Jejich platnost se tehdy stanovila na deset let.

U lidí, kteří mají trvalé postižení a nepotřebují nové posouzení, by výměna dokladu neměla být podle Krásy složitá. Problémy očekává u osob, jimž s koncem platnosti končí i posudek. Zástupci NRZP radí obrátit se na úřad práce aspoň dva měsíce před vypršením lhůty. Musí se podat nová žádost o přiznání. Papírové tiskopisy jsou dostupné na pobočkách úřadu. Formuláře jsou i na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

Příspěvky pro OZP vyřídí úřady dříve. Dnes na ně čekají i přes 120 dnů

Resort uvádí, že jsou „interaktivní“. Podle posudku Institutu pro posuzování zdravotního stavu [IPZS] pak úředníci průkaz vystaví. Dotazy zodpoví pracovníci call centra úřadu na čísle 800 77 99 00.

Úřad vydává průkazy TP, ZTP a ZTP/P podle závažnosti postižení. Doklad s označením TP je pro osoby se středně těžkým handicapem, zaručuje jim místo k sezení v dopravních prostředních a přednost při zařizování různých záležitostí. Průkaz ZTP je pro těžce postižené. Navíc mají ještě městskou dopravu zdarma a vlaky či autobusy za čtvrtinu jízdného. Průkazka ZTP/P je pro zvlášť těžce postižené, kteří se bez pomoci neobejdou. Přidává ještě nárok na bezplatnou dopravu průvodce a u nevidomých vodicího psa.

Na sociální služby nedošlo, důležitější je školství, řekl poslanec Benda

Držitelé ZTP, ZTP/P a jejich průvodci mohou mít i slevu na vstupném do divadel, kin, na koncerty a sportovní akce. K průkazu je možné vyřídit speciální označení auta kvůli parkování nebo neplacení dálniční známky.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here