Americký Pfizer investuje do čínského léku proti rakovině

0
654
Pfizer
Foto: Pfizer

Americká společnost Pfizer uzavřela s čínskou firmou 3SBio licenční smlouvu na experimentální lék, vakcínu, proti rakovině. Pfizer v rámci transakce za licenci čínské firmě zaplatí 1,25 miliardy USD [cca 27,6 mld. Kč].

Americká společnost to dnes [20.5.] uvedla v tiskové zprávě. Lék SSGJ-707 se aktuálně testuje pro léčbu nemalobuněčného plicního karcinomu, metastatického kolorektálního karcinomu a gynekologických nádorů. Pfizer za licenci k němu ale zaplatí již nyní, tedy před uzavřením testů.

Prevence rakoviny plic se nabízí druhý rok, ale využívá ji hrstka lidí

Při splnění takzvaných milníků ve vývoji léčiva potom 3SBio může dostat dalších 4,8 miliardy USD [106 mld. Kč]. Pfizer také investuje do akcií čínské společnosti a její dceřiné společnosti Shenyang Sunshine Pharmaceutical 100 milionů dolarů [2,2 mld. Kč]. Akcie 3SBio po oznámení transakce vzrostly o 34 procent. Tržní kapitalizace čínské společnosti se aktuálně pohybuje kolem šesti miliard dolarů [cca 132,6 mld. Kč]. Tržní kapitalizace vyjadřuje finanční hodnotu firmy podle celkové hodnoty všech akcií v oběhu. Mírně dnes rostly i akcie společnosti Pfizer.

Vývoj ceny akcií společnosti Pfizer od začátku roku 2024 [v USD]

[Zdroj: xStation]

Transakce by měla být dokončena v letošním třetím čtvrtletí. Podle podmínek smlouvy 3SBio a její dceřiné společnosti Shenyang Sunshine Pharmaceutical Co., Ltd. a 3S Guojian Pharmaceutical udělí společnosti Pfizer exkluzivní globální licenci na vývoj, výrobu a komercializaci vakcíny SSGJ-707 po celém světě, s výjimkou Číny.

První výsledky klinických testů vypadají slibně

Dohoda obou společností zahrnuje vývoj, výrobu a zpeněžení léku. Pfizer získá globální licenci, jak už bylo řečeno, mimo Čínu, ale s opcí na čínský trh. Pfizer plánuje vyrábět účinnou látku i v Severní Karolíně a výsledný produkt v Kansasu.

Podle informací Pfizeru čínský lék v prvních fázích klinických studií prokázal spolehlivou účinnost. Společnost 3SBio plánuje zahájení první fáze třetí klinické studie v Číně už letos.

Úspěch v léčbě nádoru plic začíná už při diagnostice

V rámci skupiny Pfizer se na onkologické léky specializuje divize Pfizer Oncology. Ta nyní zahrnuje tři základní programy léků proti rakovině, včetně malých molekul, konjugátů protilátek [ADC] a bispecifických protilátek, včetně dalších imunoonkologických biologických přípravků.

Mladší ženy v USA trpí rakovinou plic více než muži

„Zaměřujeme se na poskytování terapií u některých z nejčastějších druhů rakoviny na světě, včetně rakoviny prsu, urogenitální rakoviny, hematologické onkologie, rakoviny hrudníku a plic,“ vyjmenovává společnost Pfizer ve své zprávě.

Amerika vs. Čína. A ceny léků v USA

Podle agentury Reuters aktuální transakce odráží zájem globálních farmaceutických firem o čínské biotechnologie. To navzdory obchodnímu napětí mezi USA a Čínou. Reuters odkazuje i na to, že prezident USA Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, jehož cílem je snížení cen léků prostřednictvím jejich srovnání s cenami v zahraničí.

Prezident Trump srazí ceny léků v USA, ale i je zdraží jinde, tvrdí

I když by se mohlo zdát, že rozhodnutí prezidenta Trumpa pošle akcie farmaceutických firem dolů, nestalo se tomu tak. Reakce trhu ukázala, že Trumpem navržené řešení je mírnější, než se očekávalo. V den oznámení nařízení ze strany prezidenta Trumpa rostly akcie většiny velkých amerických farmaceutických firem.

Trumpova cla: České firmy vyváží do USA léky za pět miliard ročně

„Například růst akcií farma firem, jako je Eli Lilly, dosáhl +3,7 procenta. Akcie společnosti Bristol Myers Squibb přidaly čtyři procenta. A ceny akcií společnosti Pfizer stouply o 3,4 procenta,“ uvedl pro Zdravé Zprávy analytik XTB Tomáš Vranka.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here