Novartis má lék na malárii pro kojence a hned jej dodá do Afriky

0
27
na_malarii
Ilustrační foto: Freepik.com

Švýcarsko schválilo první lék na malárii pro děti s hmotností pod 4,5 kilogramu. Dosud tyto děti dostávaly antimalarika pro starší děti, to ohrožovalo jejich zdraví. Výrobce léku, firma Novartis, začne s jeho závozy do Afriky do několika týdnů.

O prvně schváleném léku na léčbu malárie pro novorozence a kojence s hmotností pod 4,5 kilogramu informují světová média. Jde o významný krok, protože podle statistik Světové zdravotnické organizace [WHO] zemřelo na malárii v roce 2023 přes půl milionu lidí a přes 70 procent jich připadá na děti do věku pěti let.

„Společně s našimi partnery jsme hrdí na to, že jsme se dostali dál a vyvinuli první klinicky ověřenou léčbu malárie pro novorozence a malé děti. A zajistili tím, aby i ti nejmenší a nejzranitelnější dostali takovou péči, jakou si zaslouží,“ uvedl k dnešnímu [8.7.] schválení léku švýcarskými úřady pro server BBC výkonný ředitel Novartisu Vas Narasimhan.

Novartis dál vyrábí léky pro chudé i navzdory omezeným financím

Na trh lék švýcarský výrobce uvádí pod obchodním názvem Coartem Baby nebo Riamet Baby. Antimalarikum určené pro ty nejmenší pacienty vyvinula společnost ve spolupráci s Medicines for Malaria Venture [MMV], švýcarskou neziskovou organizací. Tu podporovala i britská, švýcarská a nizozemská vláda, stejně jako Světová banka a Rockefellerova nadace.

Nový lék pro nejmenší pacienty s malárií je rozpustný, to i v mateřském mléce, a má sladkou třešňovou příchuť. Což usnadňuje jeho podávání.

Lék na malárii pro nejmenší děti už míří do Afriky

Do hodnocení a testování léku se zapojilo mimo jiné osm afrických zemí. Právě jejich obyvatelé se k nově schválenému léku dostanou mezi prvními, informuje BBC.

Dále Novartis tvrdí, že nově schválený lék nejdříve distribuuje do afrických zemí s nejvyšším počtem osob nakažených malárií, a to převážně formou neziskové akce.

„Schválení přípravku Coartem Baby přináší nezbytný lék k léčbě jinak zanedbávané skupiny pacientů a nabízí cenný doplněk do sady antimalarických nástrojů,“ uvedl Martin Fitchet, generální ředitel společnosti MMV, která spolupracovala na testování léků.

Doktorka Marvelle Brownová z Fakulty zdravotnictví, medicíny a biologických věd Univerzity Hertfordshire říká, že jde o zásadní průlom v záchraně životů kojenců a malých dětí.

„Míra úmrtnosti na malárii, zejména v subsaharské Africe, je extrémně vysoká. Více než 76 procent úmrtí připadá na děti ve věku do pěti let,“ uvedla.

USAID končí! Její činnost přebírá ministerstvo zahraničí USA

Malárií podle posledních statistik WHO v roce 2023 na světě trpělo přes 263 milionů lidí v 83 zemích světa. Ve stejný rok na ni zemřelo přes 597 tisíc osob, většinou malé děti. Malárie se nejvíce šíří na africkém kontinentě. Ve zmíněném roce 2023 na něj připadalo 94 procent všech případů a 95 procent všech úmrtí. Přičemž 76 procent úmrtí v regionu bylo v kategorii dětí do pěti let věku.

Nyní se nejmenší pacienti s malárií, pokud se k lékům vůbec dostanou, léčí přípravky určenými pro podstatně starší děti. Což pro ně značí nemalé zdravotní riziko. Jejich játra se stále vyvíjejí a účinné látky zpracovávají o něco jinak. Aktuálním schválením antimalarika se tak podle lékařů vyplní desítky let trvající mezera v léčbě nejmenších pacientů s malárií.

Malárii přenáší komáři. V ČR jsou, ale nemají se kde nakazit

Mimo Afriku se malárie vyskytuje v Centrální a Jižní Americe a Asii. Na území Česka se podle Státního zdravotního ústavu sice vyskytuje přenašeč [komár] malárie, ale nevyskytují se u nás neléčení lidé s malárií.

To znamená, že v Česku není zdroj infekce pro komára. Pokud se u nás potvrdí nákaza malárií, pak jde o zavlečené onemocnění ze země jeho výskytu. Od roku 2018 do konce roku 2024 eviduje Informační systém infekčních nemocí [ISIN] celkem 200 případů malárie. Nejvíce v roce 2023, kdy si nemoc z ciziny dovezlo dvaačtyřicet cestovatelů.

Z exotiky si Češi jen za letošek přivezli desítky nezvyklých nemocí

Původci malárie jsou parazitičtí prvoci, kteří se pomnožují v červených krvinkách hostitele. Jejich životní cyklus vyžaduje infekci komára i teplokrevného hostitele, tedy člověka. Nákazu přenášejí infikované samičky komárů rodu Anopheles. Ty se samy nakazí sáním na nakaženém člověku.

K přenosu onemocnění z člověka na člověka dochází jen velmi vzácně. To například krevní transfúzí, transplantací orgánů nebo transplacentárně z matky na plod.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here