Akademie věd ČR [AV ČR] oznámila program své již tradiční akce Týden mozku. Festival se koná od 9. do 15. března. Veřejnosti nabídne přednášky, workshopy, debaty a interaktivní vystoupení v Praze, Brně a dalších českých městech.
Festival přibližuje veřejnosti nejnovější poznatky o fungování lidské mysli. Vstup na všechny akce je zdarma. Na některé je nutná předchozí registrace. Kompletní program festivalu bude dostupný na stránkách akce dnes [16.2.] odpoledne.
„Mozek je nejkomplexnější orgán lidského těla. Výzkumu jeho funkce a onemocnění je věnována velká pozornost. Úkolem Týdne mozku je přiblížit lidem nejnovější poznatky získané v neurovědě srozumitelně a na konkrétních příkladech,“ říká Josef Syka, zakladatel a garant festivalu.
Do akce Týden mozku se zapojují nejen ústavy Akademie věd ČR, ale také univerzity a další instituce. Letos se účastní festivalu například i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT [CIIRC] s přednáškou Umělá inteligence v diagnostice mozku: Od bílé hmoty k nádorům.
Hlavním dějištěm festivalu bude tradičně budova Akademie věd ČR v Praze. Tam se uskuteční největší část programu, setkání a diskuzí. Týden mozku však není jen pražskou akcí – program se chystá také v Brně, Olomouci, Hradci Králové, Jihlavě a dalších městech napříč Českem, která se do festivalu každoročně zapojují.
Biorytmy a obnova mozku a mnohé další
Festival tradičně propojuje výzkum s praktickými tématy každodenního života. Spolu s přednáškami nabídne workshopy zaměřené na trénink paměti, pozornosti a kognitivních schopností. Podnítí i diskuze o vlivu digitálních technologií na lidskou mysl.
I letos se zájemci mohou těšit na silnou sestavu českých špiček v oboru, tvrdí pořadatelé z AV ČR. Jedním z nich je doc. MUDr. Jiří Klempíř, Ph.D. z 1. LF UK a VFN v Praze, specialista na poruchy hybnosti a Parkinsonovu nemoc. Zazní také pohled Mgr. Magdaleny Houdové Megové, Ph.D., která se dlouhodobě věnuje výzkumu nádorového mikroprostředí glioblastomu, nejmalignějšího nádoru mozku u dospělých.
Mrtvici bez následků přežije 65 % lidí. Teď pomůže i měření kvality
Chybět na akci nebude ani prof. MUDr. David Netuka, Ph.D., přednosta Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Ten je jedním z nejvýraznějších českých neurochirurgů. Dlouhodobě se věnuje operacím mozkových nádorů, cévním mozkovým onemocněním a moderním neurochirurgickým technikám. Jeho přednáška nabídne unikátní vhled do světa špičkové neurochirurgie.
Mozek se čistí ve spánku, potvrdili vědci skrze signál zařízení
Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit i na Terezu Dočkal z Fyziologického ústavu AV ČR. Ta promluví o fungování biologických hodin. Na festivalu vystoupí i Lucie Janečková z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Vysvětlí, co se děje v mozku při mozkové mrtvici a jak se mozek následně obnovuje.
S funkcí centrální nervové soustavy a možnostmi obnovení pohybu po poranění míchy seznámí veřejnost Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.
Zeptejte se vědce
Na festivalu se představí také Cerebrum – Asociace osob po získaném poškození mozku s interaktivním workshopem Chraň svůj mozek! Účastníci se naučí rozpoznávat příznaky cévní mozkové příhody podle zkratky BE FAST. Zjistí, jak správně reagovat, a budou si moci orientačně změřit krevní tlak. Součástí programu je ukázka modelu mozku, informace o kognitivních funkcích a praktické tipy, jak je trénovat a udržet v kondici.
„Program je navržen tak, aby si každý našel to své. Dospělí získají přístup k inspirativním informacím a možnost zapojit se do diskusí. Děti a rodiny čekají hravé aktivity, které zábavnou formou vysvětlí základní principy fungování mozku. Školy a studenti se mohou těšit na speciální dopolední bloky a vzdělávací obsah,“ říká Václav Jindřich z Divize vnějších vztahů AV ČR.
Upozorňuje i na doprovodný program Zeptej se vědce. V jeho rámci se lidé mohou ptát odborníků na to, zda lze zpomalit nárůst psychických onemocnění u mladistvých. Jaký je vztah mezi imunitním a nervovým systémem? A samozřejmě mohou položit mnoho svých dalších otázek.
Riziko je, že někteří lidé prostě vypnou mozek, říká expert na AI
Festival je součástí Brain Awareness Week [BAW] – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Hlavním mediálním partnerem Týdne mozku je Česká televize. Všechny přednášky mají být podle pořadatelů k dispozici i na YouTube.
–RED–
















