Uříznutý prst nepatří do vody ani do ledu, upozorňují chirurgové

0
49062
uriznuty_prst
Zhojené prsty na horní končetině po jejich amputaci a následném přišití. / Úvodní foto a foto uvnitř textu FN USA

Uříznutý prst umí chirurgové ke končetině přišít tak, aby fungoval s drobným omezením jako před úrazem. Pro to, aby tkáň srostla, ale potřebují, aby pacient o amputát do příjezdu záchranky správně pečoval.

Se začátkem jara přibývá plastickým chirurgům práce s přišíváním amputovaných prstů na končetinách. Často k úrazu dochází při práci s cirkulárkou, bruskou, sekerou nebo i elektrickými nůžkami na stříhání živého plotu. Dobrou zprávou je, že chirurgové dokáží amputovanou část vrátit na své místo. Ovšem jen za podmínky, že se o amputát [uříznutá část, pozn. red.] pacient nebo jeho blízcí správně postarají hned po úrazu.

„U dobře ošetřeného amputátu [na obr. níže vpravo, pozn. red.] se prodlužuje doba, kdy lze provést úspěšnou replantaci, a to až na 24 hodin od úrazu,“ říká přednosta Kliniky plastické a estetické chirurgie FN u sv. Anny v Brně [FNUSA] a LF MU doc. Zdeněk Dvořák.

Od začátku letošního dubna lékaři na jeho klinice ošetřili přes dvacítku pacientů s těžkými poraněními ruky, často šlo právě o amputaci části některé z končetin. Práci s replantacemi ale mají brněnští chirurgové po celý rok. Nejvíce takových výkonů připadá na úrazy v práci. Například při manipulaci se stroji. Takové úrazy už ale způsobují hodně těžká a devastující poranění i ve vyšších částech končetiny, dodává přednosta.

Nepanikařit, zastavit krvácení a najít uříznutou část

Úspěšnost replantace, to je operace, při které pacientovi lékaři přišijí amputovanou část na původní místo, podle chirurgů zásadně ovlivňuje to, jak se o uříznutý například prst postarají pacienti bezprostředně po úrazu. A jak ukazují zkušenosti brněnských lékařů, lidé v péči o amputát nepostupují vždy správně tak, aby byla šance na srůst odříznuté části co největší. Proto připravili a veřejnosti nabízí na instagramovém profilu kliniky video o první pomoci při amputaci v oblasti horní končetiny.

Rady chirurgů, jak postupovat po úrazu, při němž došlo k amputaci:
  • Nepanikařit.
  • Zastavit krvácení.
  • Zvednout končetinu do zvýšené polohy a zajistěte kompresivní krytí.
  • Zajistit, najít, amputát.
  • Amputát nevyhazovat!
  • Zavolat zdravotnickou záchrannou službu.
  • Amputát správně zabalit a počkat na sanitku.
  • Nedávejte amputát do vody nebo ledu.

„Sledující ve videu najdou praktické tipy, jak správně amputát zabalit a uchovat,“ říká lékařka kliniky Mária Lacková.

Uříznutý prst se nevkládá přímo do vody a ledu

Lékaři dále radí: Amputát položte na navlhčenou gázu a zabalte ho do igelitového sáčku. Teprve poté sáček vezměte a vložte do dalšího igelitového sáčku, který už je naplněný vodou a ledem, to zhruba v poměru 2:1.

Ostravští chirurgové přišili 6letému chlapci prst u ruky a ten funguje

Pacient už nesmí po úrazu nic jíst ani pít. A hlavně si nedávat žádný alkohol. Sanitka pak pacienta odveze na chirurgické pracoviště, kde ho vyšetří a následně předají nebo odvezou na replantační pracoviště k přišití amputátu.

Konkrétně chirurgové z Kliniky plastické a estetické chirurgie FN USA v Brně prvně přišili amputovaný prst v dubnu roku 1978. Od té doby na klinice takto zachránili tisíce prstů. Jenom od roku 2010 její lékaři přišili oddělený prst zpět k ruce více než pětsetkrát.

Možností rekonstrukce prsu po rakovině mají chirurgové více

Při své práci se ale setkávají i se špatně ošetřenými amputáty, například macerovanými nebo zmrzlými amputáty. A to je problém. Takto poškozené části už buď nepřišijí, nebo s horšími výsledky. Lékaři kliniky vzpomínají i na raritní úrazy, případy, kdy příkladem uvádí replantace osmi ušních boltců, dokonce i zmrzlého. Anebo šití nosu ukousnutého a snědeného psem.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here