Chybí vám stomatolog? Napište na adresu – dent@mzcr.cz

0
71

Schází vám stomatolog, který takzvaně bere nové pojištěnce? Staří zubaři odcházejí do penze a ti, co jsou na trhu ne vždy takového pojištěnce vezmou. A když často za podmínky výsoké finanční spoluúčasti. Kritická je situace je situace ve městech Tábor, Bruntál, Rumburk či Strakonice, ale i jinde. 

Nedostatek stomatologů výjimkou Prahy, kde jsou ale stomatologické služby plně zpoplatněné, hlásí prakticky všechny regiony v ČR. Nedostatek zubních lékařů ošetřujících děti je – opět s výjimkou Prahy – prakticky ve všech regionech ČR.

Podle odhadů aktuálně vyšší desíky tisíců lidí bojují s problémem v přístupu k stomatologické péči hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Zubaři v jejich okolí nové klienty/pojištěnce nepřibírají.

Nezáviděníhodnou situaci v přístupu k stomatologické péči se snaží zvrátit i nové založená Komise pro dostupnost stomatologické péče v ČR. Ta vznikla v rámci program ministerstva zdravotnictví a České stomatologické komory. [Složena je ze zástupců zdravotních pojišťoven, České stomatologické komory, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Ministerstva zdravotnictví.]

Program podpory stomatologů

Komise si slibuje zlepšení situace v přístupu k stomatologické péči i prostřednictvím programu [v objemu 100 000 000 Kč]. Ministerstvo zdravotnictví jím chce motivovat zubaře, aby si otevřeli nebo převzali stávající ordinace v místech, kde je to nejvíce potřeba. Aby pacienti nemuseli dojíždět neúnosně daleko. Takovým zubařům úřad schvaluje za daných podmínek dotace za podmínky, že budou v daném místě vykonávat zubařskou praxi po dobu minimálně pěti let.  

Maximální výše udělené dotace je 240 000 Kč za rok [12 měsíců] a 1 200 000 Kč za 5 let [60 měsíců] s tím, že finanční spoluúčast žadatele na celkovém rozpočtu projektu musí činit minimálně 30 %. Do roku 2021 tak může být dotace udělena až stovce žadatelů.

Dotaci například naposledy čerpaly stomatologové pro zubařské ordinací v Horní Cerekvi, Chebu nebo v Ústí nad Labem – Střekově. Dotaci využijí na pokrytí mzdy všeobecné sestry, dentální hygienistky nebo zubní instrumentářky. Podmínkou čerpání dotace je přijímání nových pojištěnců. Konkrétně, aby ordinace do tří let přijala minimálně 1 500 pojištěnců. Žadatel o dotaci je rovněž povinen doložit, že má uzavřenou smlouvu alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami s největším zastoupením pojištěnců v dané oblasti.

Děti také nebereme

Jiná podmínka dotace poukazuje i na další problém v zajištění stomatologické péče v ČR a týká se dětí. Velmi obtížně se dále hledají zubní lékaři ochotní ošetřovat dětské pacienty. Nedostatek zubních lékařů ošetřujících děti je s výjimkou Prahy prakticky ve všech regionech ČR.

Podmínkou čerpání dotace proto je, že děti do 15 let [včetně] společně se seniory ve věku 65 a více let musí tvořit alespoň 10 % všech registrovaných pojištěnců daného lékaře. Zubař dále musí poskytovat zdravotní služby v rozsahu alespoň 35 ordinačních hodin týdně rozložených do 5 pracovních dnů týdně.

Svou zkušenost v rámci mapování oblastí s kritickým nedostatkem stomatologů v ČR lidé mohou zasílat na adresu [Ministerstva zdravotnictví ČR] – dent@mzcr.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here