Lékový záznam je novinkou vyplývající z novely zákona o léčivech. Tu nyní musí schválit Parlament ČR. Lékový záznam tak začne fungovat asi v půlce letošního roku. A stane se klíčovou funkcionalitou eReceptu.

Elektronický lékový záznam umožní ošetřujícímu lékaři získat přehled o všech předepsaných a vydaných lécích u každého pacienta. Lékař bude moci snadněji hlídat dodržování jeho léčebných plánů.

Do lékového záznamu bude mít vstup ale i pacient. I pro něj bude lékový záznam dostupný nonstop a zdarma. Bude si muset pouze nainstalovat aplikaci do mobilního zařízení. Anebo použít elektronický občanský průkaz.

Lékaři tak například budou mít nově možnost při předepisování zohlednit předchozí nebo i aktuální farmakoterapii daného pacienta. Nebudou již odkázáni pouze na informace, které jim poskytne pacient. Což jsou informace často neúplné či nepřesné,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR Gabriela Štěpanyová.

Záznam ovšem bude mít k dispozici jen ten lékař, který má k danému pacientovi vztah. A ten lékárník, který v danou chvíli pacientovi lék vydává. Anebo mu poskytuje poradenství.

Lékový záznam dá i kontrolu

Elektronický záznam poskytne pacientovi i možnost kontroly. Uvidí v něm, kdo a kdy do něj nahlížel. Do lékového záznamu přitom budou moci nahlížet předepisující lékaři, lékárníci, kliničtí farmaceuti a členové zdravotnické záchranné služby. Zdravotnická záchranná služba má speciální přístup z důvodu výjezdů k akutním případům, kdy je pacient v ohrožení života. Lékárníci zase s využitím informací v záznamu poskytnou nemocnému přesnější poradenství v dávkování nebo případně zkontrolují kombinaci s jinými léčivy a odhalí případné nežádoucí účinky.

Kontrola a monitoring

Lékový záznam dává lékařům také možnost zkontrolovat si, zdali si pacient lék vyzvedl či nikoli. Pacienti mají navíc právo vždy a kdykoliv projevit plošný nesouhlas se sdílením svého lékového záznamu. Případně dát explicitní souhlas jen vybraným lékařům. [To prostřednictvím mobilní nebo webové aplikace.] Při přípravě lékového záznamu byla klíčová ochrana osobních údajů. Projektu se jako konzultant účastnil i Úřad pro ochranu osobních údajů. Vypořádány byly všechny připomínky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here