Pražská záchranka ohlásila pět nakažených záchranářů

0
236

Pražská záchranka dosud potvrdila nákazu covid-19 u svých pěti zaměstnanců. Průběh nemoci byl u nich mírný. Posádky pražské záchranky přitom poskytly péči již téměř tisícovce pacientů s vysokým podezřením na onemocnění covid-19.

Nízký počet nakažených zástupci Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy [ZZS HMP] vysvětlují tím, že se jim podařilo včas zajistit ochranné zdravotnické pomůcky. Z ochranných pomůcek posádky doposud použily například přes 7 000 respirátorů třídy FFP2. Dále pak přes 3 000 respirátorů třídy FFP3, přes 1 000 infekčních obleků a téměř 12 000 ochranných pláštěnek. Posádky nyní pro vyšší ochranu používají také celoobličejové masky a polomasky s filtry, které lze využívat opakovaně.

Naši krizoví manažeři zajistili více typů ochranných pomůcek od různých dodavatelů. To proto, abychom nebyli závislí pouze na jednom zdroji a mohli v případě potřeby jednotlivé typy vzájemně nahrazovat či kombinovat,“ říká ředitel ZZS HMP Petr Kolouch.

Podle něj ve zvýšeném stupni ochrany budou posádky pražské záchranky zasahovat i nadále. Celkový počet výjezdů záchranářských a lékařských posádek v průběhu března a dubna oproti loňskému průměru klesl. V březnu o deset procent, v dubnu dokonce o pětinu. Nyní se počty výjezdů začínají postupně blížit dlouhodobému normálu.

Záchranáři zaznamenali 70% nárůst popálenin u dětí

Nápor v březnu ale zaznamenal dispečink záchranné služby. Kvůli koronaviru výrazně narostl počet volání na tísňovou linku 155 a počet hovorů přepojovaných z linky 112. Například 13. března přijali operátoři a operátorky přes 1 000 volání, což představuje stoprocentní nárůst. V dubnu následně klesl počet volání oproti dlouhodobému průměru přibližně o pětinu. I tyto počty se ale nyní vrací k běžným hodnotám.

Speciální opatření pražské záchranky

Záchranná služba zprovoznila záložní dispečink, který slouží ke koordinaci posádek, jež provádějí odběr biologického materiálu v domácím prostředí. Vzorky jsou následně testovány na přítomnost koronaviru. Tyto týmy složené ze zaměstnanců pražské záchranky, Městské policie, mediků lékařských fakult a pracovníků infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce provedly odběry více než 6 000 osobám a navštívily skoro 3 500 adres.

Pražská záchranka také v krátkém čase zřídila tým speciálních činností, který poskytuje péči pacientům s podezřením či potvrzeným onemocněním covid-19. Posádky tohoto týmu zasahovaly od poloviny března u 167 událostí. Dvoučlenná posádka používá mimo jiné speciální protichemické obleky pro opakované použití, celoobličejovou masku a filtroventilační jednotku pro dýchání. Dekontaminaci obleků a vybavení zajišťuje Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy.

Podle zástupců ZZS HMP šetří tento tým síly ostatních výjezdových skupin na řešení běžných událostí. Zároveň šetří i jednorázové ochranné pomůcky. Skupina do budoucna zůstane běžnou součástí provozu záchranky. Jeho úkolem bude zasahovat i u dalších mimořádných událostí s výskytem nebezpečných látek či u pacientů s vysoce nakažlivou nemocí. Do konce roku bude vybaven i speciálním sanitním vozidlem, které ještě zvýší bezpečnost péče během transportu.

Vláda uvolnila přes miliardu na odměny záchranářům

Pražská záchranka děkuje za podporu

Dalším způsobem, jak pražská záchranka ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha účinně pomáhá v metropoli zvládnout současnou pandemii, jsou takzvané „létající krizové týmy“. Jde o mobilní skupiny zdravotníků, které nově poskytují podporu a poradenství v domovech pro seniory a pro lidi s postižením. Zdravotníci pomáhají zvládnout a předcházet případnému šíření onemocnění covid-19. Tento tým navštívil už více jak tři desítky zařízení.

Nově vzniklému týmu poskytujeme jak vozidlo s řidičem, tak zázemí základny, k řízení zásahu jsme připojili také vůz s inspektorem pro případ eskalace v jednotlivých zařízeních,“ upřesňuje Petr Kolouch.

Jako mimořádnou označují zdravotníci pražské záchranky podporu, které se nejen záchranářům dostávalo v uplynulých měsících od veřejnosti a firem. Všem podporovatelům poděkovali pražští záchranáři ve speciálním videu [nahoře v příspěvku, pozn. red.], které zachycuje tančící dispečerku a záchranáře.

RED

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here