„Používejte zdravý rozum a vyhýbejte se situacím, kdybyste se mohli nakazit. Buďte opatrní a ke svému okolí ohleduplní. To, že něco není zakázáno, ještě přece neznamená, že to musíme dělat,” apeluje v dopise občanům prezident České lékařské komory [ČLK] Milan Kubek. ZdraveZpravy.cz jeho dopis z 5. října 2020 přetiskují s mírnými úpravami v plném znění.

Dnes vstoupil, letos již podruhé, v naší zemi v platnost stav nouze. V této souvislosti se na vás obracím jako prezident České lékařské komory jménem lékařů s žádostí o pomoc při zvládání současné epidemie covid-19. Nepodceňujte, prosím, nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než sezonní chřipka a ukazuje se, že také častěji zanechává trvalé poškození zdraví, a to i u lidí mladých a jinak zdravých. O důvod víc, abychom byli opatrní.

Aktuální situace způsobená naší letní lehkomyslností a chybnými rozhodnutími vládnoucích politiků, je jistě vážná, ale pokud budeme zodpovědní, tak věřím, že je přesto řešitelná.

Roste počet nakažených osob i pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, a to včetně intenzivní péče. Bohužel se zároveň zvyšuje i počet zemřelých.

Přibývá nakažených lékařů i dalších zdravotníků a nemocnice již musely přistoupit k omezování některých plánovaných operací a zákroků, které je možno odložit, aby zůstala zachována dostatečná kapacita pro pacienty s covid-19 i pro ostatní těžce nemocné. Existují totiž i jiné nemoci, na které je možné umřít.

Neopakujme chyby jiných

Cílem současných protiepidemických opatření, která měla být schválená již dříve, rozhodně není likvidace ekonomiky ani omezování osobních svobod, ale zpomalení šíření infekce tak, aby naše zdravotnictví dokázalo nápor nemocných zvládnout. Varováním pro nás všechny budiž dočasný kolaps zdravotnictví, ke kterému došlo na přelomu letošního dubna a května v New Yorku.

Ve městě, kde za normální situace umírá z nejrůznějších příčin 1 200 – 1 500 lidí týdně, se počet úmrtí v kritických týdnech zvýšil na 6 000 – 8 000. Nemá smysl spekulovat, kdo z nich zemřel „na covid“ a kdo „s covidem“, tisíce lidí zemřely zbytečně a třeba i bez koronavirové nákazy prostě proto, že se zdravotnictví dočasně zhroutilo. Takové katastrofě, která na jaře postihla také Itálii, Španělsko či Británii, té musíme u nás předejít.

Protiepidemická opatření mají samozřejmě negativní dopad na ekonomiku. Jinou možnost ale nyní nemáme. Představa, že můžeme mít stovky tisíc nakažených, desítky tisíc hospitalizovaných, že denně bude umírat několik stovek našich spoluobčanů, a přesto bude naše ekonomika prosperovat, tak ta je samozřejmě zcela nesmyslná. Při nezvládnutí epidemie by ekonomika zkolabovala samospádem. A to by teprve byla katastrofa.

Apeluji tedy na vás z pozice lékaře i prezidenta České lékařské komory, abyste dodržovali veškerá protiepidemická opatření. Respektujte ono známé pravidlo tří R, tedy čisté ruce, nasazené roušky a rozestupy. Navíc pak jako čtvrté R používejte zdravý rozum a vyhýbejte se situacím, kdybyste se mohli nakazit. Buďte opatrní a ke svému okolí ohleduplní. To, že něco není zakázáno, ještě přece neznamená, že to musíme dělat.

Prezident ČLK: Pomozte nám

Nepropadejte panice, pokud jste nemocní, nebojte se zajít k lékaři, abyste něco nezanedbali. Při dodržování protiepidemických opatření jsou nemocnice i ambulance soukromých lékařů bezpečným místem. Buďte však ohleduplní k nám zdravotníkům i k ostatním pacientům a pokud máte příznaky akutního respiračního onemocnění, kontaktujte nejprve telefonicky svého praktického lékaře.

Na druhou stranu nedbejte na rady různých „odborníků“, kteří zlehčují nebezpečí, o kterém často sami nic neví. Těmto lidem, kteří nenesou žádnou zodpovědnost, většinou nejde o nic jiného než o mediální pozornost. Chtějí být prostě zajímaví za každou cenu. Radím vám, ignorujte je.

Vážení spoluobčané, lékaři i ostatní zdravotníci jsou samozřejmě připraveni poskytovat zdravotní péči každému, kdo ji bude potřebovat. Máme-li však současnou epidemii zvládnout, potřebuje také my nutně vaši pomoc.

Buďte opatrní a navzájem k sobě ohleduplní! Respektujte platná protiepidemická opatření! Nenechte nás zdravotníky v tom samotné, pomozte nám!

MUDr. Milan Kubek – prezident České lékařské komory

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here