AV ČR ocenila nejlepší snímky vědců za letošní rok

0
458
vedcu
Foto: Pavel Baláž, Fyzikální ústav AV ČR

Detailní části květu, ale i snímky z běžného života vědců ovládly hlavní kategorie fotografické soutěže Věda fotogenická. Výstava českých vědců je přístupná veřejnosti do konce roku v sídle Akademie věd ČR.

Fotografickou soutěž Věda fotogenická vyhlašuje Akademie věd České republiky [AV ČR] každý rok. V soutěži své síly měří sami vědci AV ČR. Letos porota vybírala z celkem 239 fotografií od 66 zaměstnanců z 28 pracovišť AV ČR. Soutěž přitom obohatily dvě nové kategorie – Múzy ve vědě a Vědci a práce domácí.

„Tato soutěž ukazuje, že věda je nejen cestou k poznání a šíření znalostí, ale má také svůj umělecký a estetický rozměr,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Právě z jejích rukou převzali vítězové diplomy na včerejší slavnostní vernisáži. V soutěži přitom bodovala hned třikrát Kateřina Mrázová z Ústavu přístrojové techniky [ÚPT] AV ČR. A to se snímky zobrazujícími část květu zvonku, zachycený pomocí elektronového mikroskopu, detailem květu afrikánu a pylovými zrny kopretiny.

Nové kategorie pro zajímavější vhled do života vědců

V hlavní kategorii uspěl také snímek s názvem Relikvie nebo přírodní kniha [vpravo/autor Jan Poduška, Ústav fyziky materiálů]. Letošní ročník přinesl obměnu soutěžních kategorií. Kromě hlavní ceny mohli soutěžící posílat fotografie i do vedlejší kategorie Múzy ve vědě a Vědci a práce domácí.

V první uspěl Michal Filippi z Geologického ústavu AV ČR se snímkem Pohled věků, na kterém zvěčnil v jeskyni Tianxiangyan v Číně, respektive bahenní oči vytvořené kapkami vody během tisíců let. Kategorii Vědci a práce domácí ovládly fotky z „lockdownových“ domácností. První cenu poroty si ale fotografií Palynologický záznam vysloužila Lenka Lisá z Geologického ústavu. Zachytila na ní kolegu, jak drží hrnec naplněný rozsekaným kravincem, což je pro vědce výborný studijní materiál – sedimentární záznam plný pylů. Vlastní ceny udělila také Akademická rada AV ČR a veřejnost.

Výstava je přístupná veřejnosti do konce roku

Fotografie 8. ročníku Vědy fotogenické jsou k vidění na výstavě v sídle Akademie věd ČR v ulici Národní v Praze. Zájemci ji mohou navštívit každý všední den od 10 do 17 hodin do konce roku 2021. Vstup je zdarma. Z vybraných fotografií zaslaných vědci vznikne také reprezentativní kalendář. Projekt Věda fotogenická navrhl spolek Fórum Věda žije!. Soutěž má veřejnosti přiblížit práci vědců a jejich zaměření a instituci Akademie věd ČR.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here