Opatření proti covidu stojí, pozice V. Válka nejasná

1
6262
opatreni
Foto: TOP 09

Do zvažovaných opatření proti šíření covidu-19 chce premiér Andrej Babiš [ANO] zapojit i opoziční strany koalic Spolu a PirStan. Ty se k tomu příliš nemají a na konkrétní jednání zatím nedošlo. 

Počty nově nakažených s přicházejícím podzimem stoupají po celé Evropě a Česko není výjimka. Rostoucí počet onemocnění covidem-19 nově potvrzují statistici stejně jako epidemiologové. V okolních zemích tak začíná zpřísňování hygienických opatření. V Česku nikoli. Jedním z důvodů je i to, že se neví, kdo a kdy převezme vedení klíčového Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR].

Resort zdravotnictví je v rozvalu. Kdo ho povede, se neví

Podle slov stávajícího předsedy vlády Andreje Babiše [ANO] kabinet ale již nabídl místo ministra zdravotnictví s platností od 1. listopadu 2021 zástupcům budoucí vládní koalice, přesněji poslanci TOP 09 Vlastimilu Válkovi.

Vlastimil Válek na nabídku oficiálně nereflektoval

Vlastimil Válek v minulých dnech v médiích v obecné rovině uvedl, že je připravený vykonávat funkci ministra zdravotnictví. Avšak k aktuální nabídce premiéra Babiše ujmout se úřadu již příští měsíc se prozatím nikterak oficiálně nevyjádřil.

Sám premiér svou nabídku Vlastimilu Válkovi vysvětlil tím, že současná vláda se chce vyhnout praxi, aby přijala proticovidová opatření a nová vláda je za několik týdnů zrušila.

„Proto píšu dopis panu Fialovi, že nabízíme post ministra zdravotnictví panu profesorovi Válkovi od 1. listopadu,“ vysvětlil premiér, jenž v minulosti mimo jiné řekl i to, že pokud se ministrem stane Vlastimil Válek, bude to “peklo”.

Dodal, že opoziční strany rozhodování jeho vlády vždy kritizovaly. Proto dle jeho slov mají nyní příležitost, aby ukázaly, jak se to má dělat.

Vlastimil Válek se stávající vládou nespolupracuje

Jak již bylo řečeno, již několik dnů diskutovaný kandidát na nového ministra zdravotnictví Vlastimil Válek se k převzetí resortu s platností od listopadu zatím nijak nepostavil. Stejně tak dnes [18.10.] nedorazil na jednání vládní rady pro zdravotní rizika, na kterou jej vláda přizvala. Ta pozvání vysvětlila snahou o zachování kontinuity v řízení opatření proti šíření nemoci covid-19.

Nutné v této souvislosti je dále zmínit skutečnost, že dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch [za ANO] by měl od 1. listopadu přejít na Ministerstvo zahraničních věcí ČR [MZV ČR]. A to jako již letos v únoru vládou navržený a schválený velvyslanec ve Finsku.

„Slušný kluk“ Adam Vojtěch přechází na MZV ČR

 

Což v minulých dnech potvrdil i premiér Babiš. O pár dnů později ale změnil názor a uvedl, že Vojtěch by měl zůstat na MZ ČR až do konce nynější vlády. Vzhledem k jeho nabídce Vlastimilu Válkovi ale jisté není ani to. V současné chvíli se tak pouze ví, že s ustavující schůzí nové poslanecké sněmovny Adamovi Vojtěchovi vyprší jeho poslanecký mandát. V říjnových volbách již totiž za Jihočeský kraj do Sněmovny za ANO nekandidoval.

Avizovaná opatření se tak odsouvají na neurčito

Mezitím rostou počty nakažených covidem-19. Již minulý týden premiér Babiš do médií zmiňoval zkrácení platnosti testů na koronavirus. O den později plány na kratší platnost testů potvrdilo na tiskové konferenci i MZ ČR s tím, že návrh předloží v pondělí 18.10. ke schválení vládě.

Váznoucí očkování má povzbudit kratší platnost testů

Avšak bohužel vláda ANO a ČSSD se dnes [18.10.] danými návrhy nezabývala. Stejně tak se nezabývala ani termínem, ke kterému by se u nás přestaly z veřejného zdravotního pojištění hradit preventivní testy na koronavirus.

Svůj postoj zástupci vlády vysvětlili tím, že se čeká na stanovisko budoucí vládní koalice Spolu a PiratStan. Nevyloučili zároveň, že když získají jejich vyjádření později, může se kabinet sejít ještě tento týden.

O výše uvedených návrzích mělo MZ ČR v minulém týdnu informovat i případného kandidáta na ministra Vlastimila Válka. Podle Marka Výborného [KDU-ČSL] se v neděli 17.10. k tématu sešel jejich koaliční tým zvaný AntiCovid. A podle Výborného by měl jejich postoj k navrhovaným opatřením Válek dodat vládě v nejbližších dnech. Nicméně zdůraznil, že za současná opatření proti koronaviru si nese plnou odpovědnost současná, nikoli budoucí vláda.

–VRN/ČTK–

1 komentář

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here