Covid vakcína Comirnaty se nově už nebude muset ředit

0
7410
Comirnaty
Foto: Pixabay.com

Pfizer a BioNTech začne dodávat na trh kompletně připravenou vakcínu proti covidu-19. Nebude ji třeba ředit. Vakcína Comirnaty bude přicházet i v menším balení a s nižšími nároky na skladování.

Podle stávajících odhadů výrobců by vakcína Comirnaty v upravené podobě mohla být k dodání od začátku příštího roku. Novou podobu vakcíny už schválil Výbor pro humánní léčivé přípravky [CHMP] Evropské agentury pro léčivé přípravky [EMA]. Lékový regulátor o tom informoval v pondělí 18. října.

Nová vakcína Comirnaty od Pfizer/BioNTech se podle evropského regulátora před samotným podáním již nebude muset ředit. Navíc si ji odběratelé budou moci nově objednat i v baleních o menším objemu.

„Nově bude přípravek k dispozici v balení o velikosti deseti lahviček,“ uvedla EMA.

Stále přitom platí, že jedna lahvička obsahuje šest dávek. Nejmenší dodávaný objem tak bude čítat 60 dávek očkovací látky. V současné podobě se očkovací látka, jež vyžaduje před podáním naředění s roztokem, dodává v balení o velikosti 195 lahviček, tedy 1 170 dávek.

Avenier vyhrál tendr na rozvoz i čtvrté covid vakcíny

Další výhoda nově připravované vakcíny má být její snazší skladování. Látka v neředitelné formě se bude skladovat při teplotě 2 až 8 ° C po dobu nejdéle deseti týdnů. Při stejné teplotě 2 až 8 ° C ji zdravotnická zařízení uchovávají nejdéle po dobu jednoho měsíce.

Vakcína Comirnaty se bude vyrábět i v Itálii

Další novinka je, že americká společnost Pfizer a německý BioNTech otevírají dvě nová místa pro výrobu vakcíny Comirnaty. První z nich je v italském městě Monza, kde za provoz zodpovídá společnost Patheon Italia S.p.A. Druhé místo je taktéž v Itálii v blízkosti města Anagni. V něm bude vakcínu vyrábět firma Catalent Anagni S.R.L.

Rozšíření výroby o tato dvě nová místa by mělo podle zástupců obou společností zvýšit stávající produkci vakcíny minimálně o 85 milionů dalších dávek do konce letošního roku. Vakcíny by přitom směřovaly hlavně do zemí Evropské unie.

BioNTech nově vyrábí vakcíny Comirnaty v Marburgu

Firmy uvedly, že vzhledem k tomu, že nová výrobní místa již prověřila a schválila EMA a není k tomu na rozdíl třeba od uvádění nové vakcíny na trh souhlas Evropské komise, začnou závody fungovat okamžitě.

EMA brzy rozhodne o vakcíně pro děti od pěti let

Počátkem týdne EMA dále oznámila, že začala s hodnocením vakcíny Comirnaty pro její podání dětem od pěti do 11 let. Vakcína Comirnaty je teď v unijních zemích podmínečně registrovaná pro mládež starší dvanácti let.

BioNTech rozjíždí výrobu vakcíny pro děti od pěti let

Nyní tak bude Výbor pro humánní léčivé přípravky přezkoumávat údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení, u dětí ve věku od 5 do 11 let. Rozhodnout by měl do několika měsíců. Stanovisko EMA následně ještě musí potvrdit Evropská komise. Podle pozorovatelů jde ale v tuto chvíli už jen o formální záležitost. Dodejme, že vakcína Comirnaty je dětem nyní podávána s menším objemem očkovací látky.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here