VZP opustí ČSSD, KSČM i Piráti. Přijde Miroslav Kalousek

1
8270
VZP
Foto: ZdraveZpravy.cz

Správní a dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR [VZP ČR] se zřejmě obmění již příští týden. Své zástupce v orgánech ztratí Piráti. Skončí ale i zástupci ČSSD a KSČM, které již nemají mandáty v dolní komoře parlamentu.

Podle usnesení sněmovní volební komise by ve Správní radě VZP ČR mělo dále pokračovat dvanáct ze současných 20 členů. A v Dozorčí radě pak tři z celkem deseti členů, které v obou případech volí Poslanecká sněmovna.

Sněmovnou navržení kandidáti na členy správní a dozorčí rady VZP ČR
Navrhovatel Správní rada Dozorčí rada
ANO Věra Adámková, Andrea Babišová, Milan Brázdil, Lenka Dražilová, Kamal Farhan, Miloslav Janulík, David Kasal, Jana Pastuchová, náhradníci Aleš Juchelka, Marek Novák, Renata Oulehlová, Ladislav Václavec Marie Bílková, Jiří Mašek, Julius Špičák, Lubomír Wenzl, náhradnice Eva Fialová
KDU-ČSL Tom Philipp, Vít Ulrych Robert Teleky
ODS Tomáš Mach, Ivo Mareš, Zdenka Němečková Crkvenjaš, Bohuslav Svoboda, náhradník Ferdinand Polák Petr Bendl, Petr Fifka, náhradník Ladislav Valtr
SPD Jaroslav Dvořák, Jaroslav Novák, náhradník Pavel Jelínek Jan Síla, náhradnice Monika Jarošová
STAN Pavel Hroboň, Michaela Matoušková, Karel Zitterbart, náhradnice Iveta Borská Alena Dernerová, Jan Kuchař
TOP 09 Marek Ženíšek

[Zdroj: webové stránky PS PČR]

Dolní parlamentní komora volí členy správní a dozorčí rady v souladu se zákonem do 90 dnů od svého ustanovení. Volba se tak podle navrženého programu může uskutečnit od 25. ledna. Správní rada VZP ČR má celkem 30 členů, z toho 20 jich volí Sněmovna a deset vláda. Dozorčí radu zastupuje 13 členů, poslanci jich volí deset a tři jmenuje vláda.

Správní a dozorčí rady VZP ČR se obmění již příští týden

Mezi vládou jmenovanými členy by měl být exministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka [TOP 09] pro týdeník Respekt by se Kalousek mohl stát místopředsedou správní rady. Ministr Válek taktéž uvedl, že by o účast svého stranického kolegy ve VZP ČR velice stál. I to, že musel Miroslava Kalouska pro vstup do orgánu VZP ČR dlouho přemlouvat.

Za vládu by mohl podle spekulací některých médií ve správní radě usednout ještě senátor ODS Roman Kraus a náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar. Setrvat by měla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová a další zástupkyně ministerského úřadu Lenka Poliaková.

Roman Kraus: V plánu je doplňkové zdravotní pojištění

Z 20 členů volených Sněmovnou by ve správní radě mělo usednout shodně deset zástupců koalice a opozice. ODS by měla mít čtyři členy, hnutí STAN tři, lidovci dva a TOP 09 jednoho. Piráti, kteří měli dosud dva zástupce, nyní nebudou mít žádného. Z koaličních řad ve správní radě zůstanou poslanci Bohuslav Svoboda [ODS], Marek Ženíšek [TOP 09] a Tom Philipp [KDU-ČSL].

Sněmovní výbor pro zdravotnictví povede Svoboda

Dále i senátor STAN Karel Zitterbart. Doplní je mimo jiných poslankyně a primářka popáleninové kliniky ostravské fakultní nemocnice Zdenka Němečková Crkvenjaš [ODS]. Ta je manželkou bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka [ČSSD].

Hnutí ANO by mělo obsadit celkem osm postů. Pokračovat by měla nynější předsedkyně rady Věra Adámková a poslanci Milan Brázdil, Kamal Farhan, Miroslav Janulík. Dále i David Kasal a Jana Pastuchová. Zůstat by měli i zástupci SPD Jaroslav Dvořák a Jaroslav Novák. Členství naopak končí Jiřímu Běhounkovi [za ČSSD] a Soně Markové [KSČM]. Jejichž strany v podzimních sněmovních volbách neuspěly.

Dozorčí rada Všeobecné zdravotní pojišťovny

Do dozorčí rady sněmovní strany podle zmíněného usnesení volební komise nominovaly čtyři členy hnutí ANO. Po dvou zástupcích ODS a STAN a jednom zástupci lidovců a SPD. V radě by měli nadále zůstat poslanci Petr Bendl [ODS], Jiří Mašek a Julius Špičák [oba ANO]. Doplnit by je měla mimo jiné senátorka za STAN Alena Dernerová, poslanci Petr Fifka [ODS], Jan Kuchař [STAN], Jan Síla [SPD], Robert Teleky [KDU-ČSL] a Lubomír Wenzl [ANO]. Piráti opět nebudou mít žádného zástupce. A stejně jako ve správní radě skončí i v dozorčí radě členové, kteří dosud zastupovali komunisty a sociální demokraty.

–ČTK/RED–

1 komentář

 1. Jsem celý život u VZP, ale za celou dobu jsem zanamenal opravdu velké zemětřesení ve financích.
  V roce 2019 až do dnes opravdu velké okrádání z důvodu covid.
  Již více jak 10 let si kupujeme léky a od VZP nedostaneme nic.
  Přijde čas, že si každý lék budeme kupovat za své.
  Nechápu proč si platíme zdravotní pojištění.
  Mě osobně to nikdy nic nepřineslo.
  Jsem ten co nikdy nemohl marodit, jako nyní mladí, kteří s každým prdem běží k lékaři.
  Také to tak vypadá s imunitou lidí. Samé atibiotika a imunita je pryč.
  Pak nastoupí kašlíček a rymička a je to obrovská nemoc a pandemie.
  Měl jsem covid již v roce 2018, který jsem chytil v ČK. Tehdy jsem spal v sedě a málem se udusil. Ovšem po 3 týdnech to odešlo. Od té doby jsem měl covid ještě 4x.
  Vše jsem prodělal bez lékařské pomoci.
  Jde to pomalu, ale vše se nechá vydržet a přežít.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here