ČSÚ potvrdil 11% meziroční pokles porodnosti v Česku

0
322
v_cesku
Foto: Pixabay.com

Meziroční pokles narozených, který v Česku započal loni v lednu, trvá. Letos se od ledna do června podle předběžných dat Českého statistického úřadu [ČSÚ] narodilo 45,2 tisíce dětí. To je počet meziročně nižší o 5 700 dětí [-11 %].

A jak uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ, nejvíce ubylo dětí narozených ženám ve věku 28 až 31 let. Již loni došlo k výraznému propadu počtu takzvaně živě narozených dětí. Po mírném zvýšení v roce 2021 se jich v roce 2022 narodilo o jedenáct procent méně. Šlo o nejvyšší propad od poloviny 90. let. Celkem se loni živě narodilo 99,8 tisíce dětí a po 17 letech tak roční úhrn opět nepřekročil hranici 100 tisíc. Klesající trend v počtu narozených dětí ČSÚ eviduje s výjimkou roku 2021 od roku 2018.

Mimo manželství se letos v prvním pololetí podle statistiků narodilo 47,7 procenta dětí, mírně méně než o rok dříve. A jedna desetina narozených měla matku s cizím státním občanstvím. Z toho ze dvou pětin šlo o občanku Ukrajiny a z jedné čtvrtiny o Slovenku.

Přesto počet obyvatel České republiky od ledna do června letošního roku dále rostl. Celkem se zvýšil o 46,0 tisíce na 10,87 milionu k 30. červnu. Veškerý přírůstek zajistilo kladné saldo zahraniční migrace, které dosáhlo 57,5 tisíce. Naopak přirozenou měnou obyvatel Česka o 11,5 tisíce ubylo. Což byla ztráta o 2,3 tisíce osob větší než v 1. pololetí roku 2022. Meziročně nižší byl jak počet živě narozených dětí, tak počet zemřelých obyvatel.

Loni se v Česku narodilo nejméně dětí za posledních 17 let

A rovněž v letošním prvním půlroce ubylo sňatků a rozvodů. Během prvního pololetí do manželství vstoupilo 19,1 tisíce párů snoubenců, meziročně o 3,0 tisíce méně. Počet rozvodů se meziročně snížil o 0,5 tisíce na 9,9 tisíce. Ve stejném období pak zemřelo 56,7 tisíce obyvatel Česka. To je o 3,4 tisíce méně než ve stejném období o rok dříve.

Cizinci zachraňují demografii v Česku

Podle bilance ČSÚ patřilo k 30. červnu 2023 do populace Česka 10,87 milionu osob. To včetně těch, jimž stát udělil dočasnou ochranou v souvislosti s válkou na Ukrajině.

„Česká republika zřejmě brzy bude mít 11 milionů obyvatel. Již nyní jsme devátou nejlidnatější zemí Evropské unie a necháváme za námi země jako jsou Portugalsko, Švédsko nebo Řecko. Osmou nejlidnatější zemí Evropské unie je Belgie, která má přibližně o 900 tisíc obyvatel více než Česká republika,“ říká k datům analytik BHS Štěpán Křeček.

[Zdroj: ČSÚ]

Ze zahraničí se do Česka během letošního ledna až června přistěhovalo 79,8 tisíce osob. Naopak z Česka se odstěhovalo 22,3 tisíce osob. Saldo zahraničního stěhování bylo meziročně výrazně nižší díky vysokým ziskům v loňském roce [příchod uprchlíků z Ukrajiny]. Ve srovnání s předchozími lety ale zůstalo vyšší. V obou proudech zahraniční migrace nadále dominovali občané Ukrajiny. Přirozenou měnou obyvatel Česka o 11,5 tisíce ubylo. Což byla ztráta o 2,3 tisíce osob větší než v 1. pololetí roku 2022.

„Z hlediska počtu obyvatel se aktuálně pohybujeme vysoce nad úrovní před začátkem pandemie koronaviru,“ uzavírá Štěpán Křeček.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here