ČPZP loni vrátila rekordních 133 milionů korun za přeplatky na léky

0
149
vratila
Ilustrační foto: ČPZP

Za rok 2023 vrátila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [ČPZP] svým klientům za překročení takzvaného ochranného limitu u doplatků za léky rekordních 132,8 milionu korun. Peníze dostalo zpět bezmála 88 tisíc pojištěnců.

„O rok dříve jsme klientům vraceli na přeplatcích téměř 108 milionů korun. Přeplatky rostou mimo jiné proto, že se k lidem dostávají stále novější léčiva a ta jsou často dražší. Typické je to například pro rozšířené nemoci jako diabetes, kde nové moderní léky jsou velmi často předmětem vysokých vrácených přeplatků,“ vysvětluje důvody růstu přeplatků za léky mluvčí zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Přeplatky nad limit regulačních poplatků a doplatků za léky se vypočítávají a vracejí pojištěncům čtyřikrát do roka, a to za každé čtvrtletí. V únoru dostávají lidé vratky za 4. čtvrtletí předcházejícího roku.

„Konkrétně v ČPZP přeplatilo za léky nad limit přibližně 70 tisíc pojištěnců, kterým již bylo vráceno celkem 49,7 milionu korun. Nejvyšší objem vrácených peněz jde vždy ke klientům nad 70 let. Průměrná vratka je kolem 700 korun,“ doplňuje mluvčí pojišťovny.

Nejvyšší přeplatek v ČPZP za poslední loňské čtvrtletí přesáhl částku 14 tisíc korun.

ČPZP loni vrátila rekordních 133 milionů korun

Mluvčí ČPZO rovněž upozorňuje, že své výdaje za léky si lidé mohou sami zkontrolovat ve svém osobním účtu. Výpis jim zdravotní pojišťovna pošle zdarma na vyžádání jednou ročně. Klienti ČPZP se ke svým údajům mohou dostat kdykoli chtějí, pokud si zřídili přístup do elektronické přepážky, nebo si stáhli aplikaci Zdraví v mobilu.

Když na přeplatek vznikne klientovi nárok, je mu částka nad 200 korun zaslána automaticky na bankovní účet pojištěnce, pokud ho má u pojišťovny zaregistrovaný, anebo složenkou na evidovanou adresu. Aby se přeplatky nevracely zpět do pojišťovny jako nedoručené, je třeba, aby lidé nahlašovali změnu adresy i banky.

ČPZP nově přispěje 4 000 Kč na vyšetření před početím

Zdravotní pojišťovny vracejí peníze od roku 2008, kdy se ochranný limit zavedl. Do něj se započítávají pouze doplatky za léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely. Roční limit pro dospělého člověka zákon stanoví na 5 000 Kč. Pro děti do 18 let a pro seniory nad 65 let činí 1 000 Kč. U pojištěnců od 70 let a invalidních důchodců, kteří svou invaliditu doložili zdravotní pojišťovně, je 500 Kč.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje přes 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here