Rok u léčitelky ji stál život. Lékaři varují před podceněním rakoviny

0
7918
zhoubne
Rakovina prsu je nejčastějším onkologickým onemocněním žen v České republice. Symbolem onemocnění i prevence před ním je růžová stužka. / Foto: Freepik.com

Se zhoubným nádorem se v ČR „na vlastní kůži“ setkalo téměř 800 tisíc lidí a každý rok další přibývají. Univerzálně účinný lék prozatím lékaři nemají, ale vědí, jak boom rakoviny zpomalit. Lidé je ale ne vždy poslechnou.

Počet lidí, kteří rakovinu v minulosti překonali, stále se léčí nebo diagnózu teprve vyslechli, se v Česku blíží číslu 800 tisíc. Každý rok u nás onkologických diagnóz přibývá zhruba o 60 tisíc. A téměř třetina pacientů na rakovinu každý rok umírá.

„A to je pro nás, onkology, špatná zpráva,“ řekla na tiskové konferenci [27.11.] spolku Hlas onkologických pacientů prof. Petra Tesařová, členka výboru České onkologické společnosti a přednostka Ústavu radiační onkologie 1. LF UK a FN Bulovka.

Podle ní lékaři usilují, aby se uvedená čísla nezvyšovala, ale snižovala. Dodala, že dostat se na nulu není možné do doby, než přijde univerzální lék, který rakovinu definitivně „vyřeší“.

„U zhoubných nádorů hraje zcela zásadní roli čas. Je důležité, aby se onkologičtí pacienti dostávali ke správné diagnóze a léčbě co nejrychleji,“ uvedla profesorka.

Významnou roli v úspěšnosti onkologické léčby ale sehrává i přístup samotného pacienta. Ne všichni si vážnost onemocnění ale uvědomují. A jsou i tací, kteří upřednostní pofidérní alternativní léčby před prověřenými lékařskými metodami. Alternativní léčitelství rakovinu, jak dokládá i skutečný příběh mladé pacientky z praxe prof. Tesařové, ale nevyléčí.

I neinvazivní nálezy se mění ve zhoubné nádory

Profesorka Tesařová se ve své onkologické praxi specializuje na léčbu karcinomu prsu. A jak říká, tyto nádory jsou často agresivní. Což znamená, že si žádají včasnou diagnostiku a včasné nasazení léčby. Ne vždy se tak ale děje. A chyba bývá i na straně pacientů, jak ukazují příběhy z praxe.

Šárka Slavíková: Ještě jsem neviděla, aby se z rakoviny někdo sám vyléčil

Před necelými pěti lety přišla do ordinace prof. Tesařové mladá žena, která podle jejích slov na první pohled vypadala, že snad ani není dospělá. Do ordinace ji doprovodil její podstatně starší manžel. Lékařce řekli, že si žena v prsu nahmatala zhruba před rokem drobnou rezistenci – bulku.

„Pacientka šla tehdy [po nahmatání bulky, pozn. red.] na mamograf, kde se našla drobná boulička,“ popsala prof. Tesařová.

Radiologové nález vyšetřili a zjistili, že jde o neinvazivní karcinom. Ten podle profesorky nemetastazuje, ale musí se řešit, protože se časem změní v invazivní nádor.

„Pacientka prošla mammárním týmem [lékaři více specializací, většinou onkolog, chirurg a radiolog, pozn. red.], který jí doporučil operaci prsu,“ popsala dále.

Žena odmítla léčbu nálezu v prsu kvůli manželovi

Její manžel jí však řekl, že má příliš krásná prsa na to, aby si do nich nechala řezat. A pacientku přesvědčil, aby odmítla lékaři doporučený zákrok. A tak se i stalo. Následně jí manžel vyjednal setkání s léčitelkou v jejich místě bydliště, která nemocné ženě přikládala na prs všelijaké obklady. Zasažený prs se ale začal postupně měnit, kůže na něm tuhla a místo s hmatnou rezistencí se dokonce otevřelo. Z rány vytékaly hnis a krev, popisuje tehdejší stav pacientky lékařka.

Ženy s včas zachycenými nádory se vrací obvykle s oběma prsy

To mladé ženě její léčitelka ale vysvětlila tím, že jde o správný postup. Otevřená rána s vytékajícím hnisem, jak uvedla léčitelka, ukazuje na to, že nádor z těla odchází. Po roce takovéto „léčby“ se situace ale docela vyhrotila. To v době, kdy pacientka vyrazila se svými dvěma malými dětmi na vánoční nákupy. Při zvedání jednoho z dětí začala pociťovat silnou a nesnesitelnou bolest v zádech. To ji nakonec přivedlo do ordinace prof. Tesařové. Již výsledky prvních vyšetření potvrdily, že rakovina v těle pacientky metastazovala dále a rozšířila se do kostí.

„Pacientku jsme léčili tři roky, nicméně na nádor zemřela,“ uzavřela smutný příběh z praxe prof. Tesařová.

Smutný o to více, protože pacientka měla při nahmatání bulky velkou šanci na uzdravení. Pokud by se totiž nádor odstranil v jeho neinvazivní fázi, jak pacientce na začátku doporučili lékaři, mladá žena mohla dnes spokojeně žít a vychovávat své dvě děti. Rok péče u léčitelky ji ale stál život.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here