Nemocnice investují do nových přístrojů i softwaru. Někde i repasují

0
123
nemocnice
„Nové Spectral CT 7500 se širokým detektorem nám poskytuje vynikající kvalitu obrazu ve velmi rychlém čase. Díky tomu dokážeme ve stejném čase vyšetřit více pacientů než v minulosti,“ uvádí pro Zdravé Zprávy primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Jablonec Jaromír Frydrych. / Foto: Jiří Koťátko

České nemocnice stále více investují do nových přístrojů a moderních softwarů, které nabízejí efektivnější, a tak i levnější provozy. Týká se to třeba magnetických rezonancí či CT vyšetření. Trend je i upgrade stávajících přístrojů.

„Investice do moderních technologií a přístrojů se nemocnicím v dlouhodobém horizontu vyplácí. Šetří značné finanční prostředky, energie a čím dál cennější čas lékařů i personálu. Zároveň přispívají k udržitelnosti péče,“ vysvětluje pro Zdravé Zprávy ředitel společnosti Philips ČR, která je předním dodavatelem zdravotnických přístrojů na tuzemském trhu, Tomáš Vavrečka.

Doplňuje, že v západní Evropě je velký trend i využití repasovaných přístrojů s nejnovějším softwarem namísto pořízení zcela nových. Praxe ukazuje, že většinou se využije 80 procent komponentů původního přístroje. Kromě zemí západní Evropy, kde se klade větší důraz na udržitelnost životního prostředí, se podle Vavrečky přístroje určené k upgradu často pořizují i v postsovětských a balkánských zemích. Hlavní motivací k jejich nákupu je výrazně nižší pořizovací cena.

„V Česku nákup repasovaných zdravotnických systémů zatím natolik rozšířený není. Nicméně třeba naše společnost takto v regionu střední a východní Evropy starší přístroje vykoupí a renovuje. Opětovně se takto využije přibližně každý čtvrtý přístroj, přičemž toto číslo nadále stoupá,“ doplňuje.

Výhody bezheliových magnetických rezonancí

Příkladem přínosů pořízení moderního přístroje jsou bezheliové magnetické rezonance. Ty nabízejí hned několik klíčových benefitů. Běžné magnetické rezonance jsou extrémně těžké, proto se umísťují v přízemí budov. Zároveň potřebují ke svému provozu přibližně 1 500 litrů kapalného helia. A i to má své podmínky. V případě nežádoucí události a vypnutí magnetického pole se helium vypouští komínem do ovzduší. Což mnohdy vyžaduje rozsáhlé stavební úpravy před samotnou instalací přístroje.

Moderní magnetická rezonance pomáhá pacientům i lékařům

„Vypuštění navíc přináší komplikace pro provoz nemocnice kvůli doplnění helia. Jednak to znamená investici do nákupu nového, což vzhledem k jeho rostoucí ceně i čím dál horší dostupnosti může představovat částku až dva miliony korun, a v některých případech i několik týdnů dlouhou čekací dobu, po níž bude přístroj odstaven,“ vysvětluje Vavrečka.

Oproti tomu bezheliová magnetická rezonance pracuje pouze se sedmi litry hermeticky uzavřeného helia, které v případě vypnutí magnetického pole zůstává v přístroji. Ten je i díky tomu o poznání lehčí. Bezheliová magnetická rezonance váží přibližně 2,5 tuny, zatímco ta klasická může vážit až dvojnásobek.

„Díky tomu, že není potřeba stavět komín a vypouštět helium, je pro nemocnice instalace magnetické rezonance do budovy výrazně jednodušší,“ shrnuje výhody.

Nemocnice a zkušenosti s bezheliovou rezonancí

Dobré zkušenosti s bezheliovou magnetickou rezonancí potvrzuje pro Zdravé Zprávy ředitel Nemocnice Břeclav Petr Baťka.

S naší magnetickou rezonancí můžeme v případě nežádoucí události magnetické pole ihned vypnout. A to se děje bez ztráty helia. Navíc nejpozději do 72 hodin poté je už přístroj zase v provozu a můžeme na něm opět vyšetřovat pacienty,“ potvrzuje Baťka.

Krajská nemocnice v Břeclavi byla vůbec první na Moravě, která si pořídila bezheliovou magnetickou rezonanci.

„Od začátku jsme chtěli přístroj, který radiologům poskytuje vysokou kvalitu snímků, ale zároveň je jeho provoz ekonomičtější i ekologičtější. Po více než třech letech provozu můžeme říct, že jsme zvolili správně,“ pochvaluje si úspěšnou investici.

Zkušenost s moderní magnetickou rezonancí má i Nemocnice České Budějovice. Jaroslav Novák, ředitel úseku zdravotní péče, přínos vidí i v možnosti umístit magnetickou rezonanci přesně tam, kde ji potřebují.

Nemocnice Pelhřimov modernizuje z dotace REACT-EU

Nový přístroj jsme díky nižší váze mohli umístit do vyššího patra nemocnice. To nám dává větší logiku i vzhledem k převozu pacientů po budově. Cesta pacientů se sníženou pohyblivostí z pokojů byla dříve náročná, což ale nyní neplatí. Provoz přístroje nás nelimituje a můžeme se rozhodnout o jeho umístění, aby to logisticky dávalo smysl,” říká.

Využití moderních softwarů u CT a MR

Díky pokročilým softwarovým aplikacím lékaři navíc rychleji získávají přesnější snímky z CT. V praxi to znamená, že nemusejí opakovat vyšetření, případně přistoupit k operaci, aby zjistili skutečný pacientův stav. Moderní přístroje rovněž stojí za nižšími radiačními dávkami. To je i případ nejmodernějšího spektrálního CT, které mají v Nemocnici Jablonec nad Nisou.

Nové Spectral CT 7500 se širokým detektorem nám poskytuje vynikající kvalitu obrazu ve velmi rychlém čase. Díky tomu dokážeme ve stejném čase vyšetřit více pacientů než v minulosti,“ uvádí pro Zdravé Zprávy primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Jablonec Jaromír Frydrych.

Nemocnice Jablonec má nové přístroje a rozšiřuje služby

Denně jich na tomto přístroji vyšetří zhruba padesát. Softwarové aplikace Precise Image a Precise Cardiac pomáhají u CT snížit potřebnou radiační dávku, a to až o 80 procent. Technologie dokáže vyčistit i takzvané zašumění vstupního obrazu. Právě díky tomu je v porovnání s minulostí možné použít významně nižší radiační dávku. Vzhledem k těmto faktorům by se CT vyšetření mohlo podle odborníků stát v budoucnu primární volbou pro kontrolu stavu pacienta.

Moderní software se prosazuje i u magnetických rezonancí. Tam zrychluje vyšetření například aplikace SmartSpeed, a to téměř na polovinu.

„Plnohodnotné vyšetření mozku nyní dokážeme provést za patnáct minut. Což je o deset minut méně. Vyšetření kolena se zkrátilo z průměrných dvaceti na třináct minut a podobně,“ doplňuje primář Frydrych.

Tato časová úspora je velmi významná, jelikož v konečném důsledku umožňuje lékařům vyšetřit ve stejném čase více pacientů při zachování nejvyšší kvality snímků.

Některé nemocnice i repasují stávající přístroje

Zkušenosti s repasovanými přístroji má krajská Nemocnice v Karlových Varech. Tam upgradem magnetické rezonance uspořili polovinu nákladů. V základu šlo o doplnění nového softwaru, jakkoli nejobjemnější část přístroje – jádro se supravodivou cívkou – zůstalo původní.

Nemocnice se tím vyhnula nákladným stavebním úpravám a výpadek magnetické rezonance z provozu se počítá v řádu dnů, nikoliv týdnů či měsíců.

Čeští a němečtí vědci objevili látku pro více zobrazovacích metod

„Nemocnice má aktuálně k dispozici technologicky stejně moderní přístroj, jako kdyby si pořídila nový, ale za mnohem nižší náklady. Magnet umožňuje personálu provádět vyšetření rychleji a zároveň poskytuje i výrazně vyšší kvalitu obrazu,” říká Tomáš Vavrečka, jehož společnost se podílela na upgradu magnetické rezonance pro karlovarskou nemocnici.

Philips: Umělá inteligence se stala součástí moderní diagnostiky

Přístroj má i prodlouženou životnost a je na stejné úrovni jako nejmodernější stroje instalované v současnosti. Hlavní přínos pak spočívá v tom, že lékaři v Karlových Varech pracují s vysoce kvalitními snímky. Rychleji a jistěji stanovují u pacientů diagnózu.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here