Šedý zákal dnes i lékaři v Česku odoperují ambulantně

0
5919
sedy_zakal
Ilustrační foto: Freepik.com

Šedý zákal dnes lékaři operují ambulantně a pacient se obvykle zotaví do druhého dne. Ročně u nás zákrok, při němž se do oka implantuje umělá nitrooční čočka, podstoupí 150 tisíc lidí. Operaci šedého zákalu i umělou čočku hradí pojišťovny.

Neléčený šedý zákal zapříčiní i úplnou slepotu. Zároveň se ale dá příčina onemocnění, kterou je zakalení běžně čiré oční čočky, odstranit její výměnou za umělou náhradu. Operace šedého zákalu u nás patří k nejčastějším výkonům v očním lékařství. A díky moderním přístrojům a stále se zlepšujícím nitroočním náhradám defekt lékaři odstraňují běžně ambulantně.

„Podstatný pokrok zaznamenaly v posledních letech jak operační a přístrojové techniky, tak nové typy nitroočních čoček. To dovoluje pacientům podstoupit operaci šedého zákalu ambulantně a zotavit se po úspěšné operaci prakticky do druhého dne,“ říká přednosta Oftalmologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a předseda České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie Pavel Studený.

K samotnému výkonu pak dodává, že při něm specialisté provedou asi dvoumilimetrový řez. Následně pomocí ultrazvuku nebo laseru rozdrtí zkalenou čočku na menší částí a sáním je z oka odstraní. Při zákroku mají pacienti operované oko znecitlivené. V závěru pak do obalu původní čočky lékaři vloží umělou nitrooční čočku.

Neléčený šedý zákal zapříčiní úplnou slepotu

Operaci šedého zákalu v Česku ročně podstoupí podle Studeného asi 150 tisíc lidí a jde o jednu z nejčastějších operací. Před deseti lety se u nás provedlo přibližně 80 tisíc operací šedého zákalu za rok. Nemoc podle Studeného patří k nejčastější příčině slepoty ve světě. Přičemž ale jde o příčinu, která se dnes dá poměrně běžným výkonem odstranit, podotkl.

Vůbec první nitrooční čočku implantovali lékaři před 75 lety a o její objevení se zasloužil britský oční lékař Harold Ridley. Dnes už mají lékaři díky pokroku v medicíně na výběr z několika typů nitroočních čoček, kterými je možné zkalenou původní čočku nahradit.

Vyšetření očí je na pojišťovnu. Může odhalit vážné onemocnění

Podle oční lékařky Andrey Janekové specialisté vybírají například multifokální čočky, které pacientům umožňují vidět na dálku, střed i na blízko.

„Ty ale mohou způsobit optické fenomény především za horšího osvětlení,“ upozornila na určitou nevýhodu tohoto typu náhrady.

Možností jsou podle ní i čočky, které pacientům poskytují ostré vidění například jen na dálku. Na blízko pak potřebují brýle. Dalším typem čočky jsou podle Janekové takzvané torické nitrooční čočky, ty pomáhají pacientům s takzvanou cylindrickou oční vadou. Jde o vadu, při níž nemá rohovka pravidelný kulový tvar a její zakřivení způsobují nepřesné zaostření světla na sítnici. Torickou čočku musí lékař v oku pro její správné fungování přesně umístit do správné osy, upozornila doktorka Janeková.

Pojišťovny hradí čočku s viděním na jednu vzdálenost

Operace šedého zákalu spadají do plných úhrad ze zdravotního pojištění. Podle přednosty Studeného hradí pojišťovny implantaci nitrooční čočky, která zajistí pacientům vidění bez brýlí na jednu vzdálenost, většinou na dálku.

Umělá inteligence ze snímku oka rozpozná diabetickou retinopatii

Nicméně i lékaři v českých zařízeních nabízejí pacientům s šedým zákalem prémiové čočky, které už pojišťovny ale nehradí. Pacienti by proto podle jeho doporučení měli s lékaři před operací probrat, co přesněji od zákroku očekávají, to s ohledem na jejich povolání a osobní potřeby. I to jim pomůže se správným výběrem náhradní čočky.

Jednoznačná příčina vzniku šedého zákalu se zatím neví. Nicméně už se ale ví, že riziko rozvoje nemoci narůstá s věkem, nejčastěji se šedý zákal objeví u seniorů nad 65 let. Svou roli v rozvoji nemoci hraje i kouření a alkohol. Častěji jím onemocní diabetici a pacienti s jinými onemocněními oka. Na rozvoji šedého zákalu se podílí i užívání některých léků, jako jsou kortikoidy a cytostatika či dlouhodobé užívání některých očních kapek.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here