Není otázka zda, ale kdy a jak se začne očkovat v lékárnách

0
69
lekarnach
O otevření lékáren k podání některých očkování diskutovali lékárníci a další stakeholdeři ve Sněmovně na kulatém stolu s názvem „Lékárna 21. století“. / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Na zavedení očkování v lékárnách lékárníky se shodují odborné společnosti i zástupci pacientů. Zvýšila by se tím nejen dostupnost zdravotní péče, ale i posílila prevence nakažlivých onemocnění.

O otevření lékáren k podání některých očkování diskutovali lékárníci a další stakeholdeři ve Sněmovně na kulatém stolu [13.5.] s názvem „Lékárna 21. století“ z iniciativy místopředsedy Výboru pro zdravotnictví Petra Fifky [ODS].

„Víme, že v zahraničí to funguje a má to [očkování v lékárnách, pozn. red.] potenciál zlepšit zdraví populace,“ uvedla Kateřina Hellebrandová z organizace Ministr zdraví.

Lékárníci už nyní dávají pacientům doporučení k užívání léků, upozorňují je na možné kontraindikace, vedlejší účinky, ale i jim pomáhají například s odvykáním kouření nebo nabízejí preventivní screeningy cukrovky či zvýšeného cholesterolu. Navíc mají přístup do sdíleného lékového záznamu pacienta, což jim pomáhá v nastavení správné medikace.

„Jde o rozšíření kompetencí lékárníků, ale nejedná se o nahrazení práce praktických lékařů,“ upozornila Hellebrandová s tím, že hovoří o spolupráci, která přinese prospěch hlavně pacientům.

Lékárny jsou, jak uvedla, místně i časově dostupnější a jejich návštěvu nepodmiňuje dopředné objednání. V praxi se totiž ukazuje, že část lidí se neočkuje kvůli tomu, že se nechtějí do ambulance objednávat a pak ji kvůli očkování navštívit.

Posílení prevence v lékárnách

K legislativní změně, která by dovolila za určitých podmínek podat některé z vakcín v lékárnách, je otevřena i Asociace provozovatelů lékárenských sítí. Podle její výkonné ředitelky Ireny Storové dnes není otázkou zda, ale kdy a jak k očkování v lékárnách dojde.

„My už se dneska nebavíme, jestli se bude v lékárnách v České republice očkovat, ale jak se to bude dělat,“ řekla zástupkyně lékárenských sítí.

Ty nyní navíc podle ní už i jednají s ministerstvem zdravotnictví, hlavní hygieničkou ČR a dalšími institucemi o konkrétních krocích k jejich plánovanému pilotnímu projektu. V něm chtějí nabídnout očkování v některých ze svých lékáren.

„V našich lékárnách jsme se rozhodli na podzim připravit pilotní projekt očkování proti chřipce,“ nastínila plány Storová.

Irena Storová je novou ředitelkou asociací lékárenských sítí

Tím si očkování lékárny vyzkoušejí přímo v praxi. I když zájemcům vakcínu proti chřipce budou podávat lékaři. Jedině ti jsou k tomu podle stávajícího zákona oprávnění.

Zmínila i další už probíhající projekty v lékárnách zaměřené na prevenci kardiovaskulárních nemocí a diabetu.

„Dnes po České republice jezdí speciálně upravený automobil, který poskytuje screeningové služby na více než 100 míst v regionech,“ uvedla.

DiaTour lékáren Dr. Max startuje v pondělí. Odhaluje diabetes

A jak ukazují první čísla, zájem veřejnosti o tento typ prevence je velký. Už dříve lékárníci podle ní viděli, že největší zájem stran pacientů je o měření glykémie a cholesterolu. Proto i na tento okruh prevence se v pilotním projektu zvaném DiaTour lékárny zaměřily.

Proti nejsou ani vakcinologové

S rozšířením kompetencí lékárníků o možnost podat lidem některé z očkování souhlasí prezident České lékárnické komory [ČLnK] Aleš Krebs.

„To je něco, co je dlouholetým tématem, a dokonce se objevilo v návrhu ve Sněmovně,“ připomněl s tím, že už v roce 2022 v dotazníkovém šetření uvedla více než polovina respondentů, že by očkování v lékárnách uvítala.

Také zopakoval, že tímto krokem nechtějí lékárníci konkurovat praktickým lékařům, jak v minulosti mnohdy zaznělo.

„Široká dostupnost lékáren by přispěla ke zvýšení proočkovanosti,“ uvedl Krebs.

Očkování šetří peníze všem, ale už ne tolik v Česku, říká David Kolář

I zástupci pacientských organizací se vyslovují pro zavedení očkování v lékárnách jako další možnosti, jak přivést k očkování více lidí a posílit tím prevenci nemocí.

„Podporujeme rozšíření kompetencí lékárníků, podporujeme očkování, podporujeme monitoring chronických pacientů v lékárnách, prevenci i zavedení emergentního výdeje léčivých přípravků v lékárnách,“ shrnul postoje pacientů Robert Hejzák z Národní asociace pacientských organizací [NAPO].

Očkování v lékárnách dnes podporují i vakcinologové, i když tomu tak ještě nedávno nebylo. Ještě před několika lety, jak na kulatém stolu řekl místopředseda České vakcinologické společnosti a někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula, byl jediným zastáncem takového kroku mezi vakcinology. Dnes už je to v rozložení výboru 12:0, dodal.

„Problematika očkování v lékárnách je mnohovrstevný problém,“ řekl.

Nízká proočkovanost v Česku není jen vinou lidí, ale i systému

Také ale dodal, že vakcinologové podporují podání jen některých vakcín v lékárnách, a to proti chřipce a covidu-19. Což zdůvodnil tím, že lékárníci nemají přístup ke všem údajům o pacientovi. A současně by museli znát veškeré kontraindikace a vedlejší reakce na podanou látku. Dále by podle něj měli očkující lékárníci absolvovat krátké školení a v lékárně zajistit odpovídající zázemí pro podání povolených vakcín.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here