Komise porušila při nákupu vakcín proti covidu pravidla transparentnosti

0
166
soud
Namísto vyjádření k rozhodnutí Soudního dvora EU dnes šéfka EK Ursula von der Leyenová poblahopřála albánskému předsedovi vlády Edi Ramaovi [na fotografii] k vítězství v parlamentních volbách. / Foto: EK

Evropská komise podle Soudního dvora EU porušila unijní pravidla, když odmítla zveřejnit SMS komunikaci své šéfky Ursuly von der Leyenové s ředitelem Pfizeru o smlouvě na nákup 1,8 miliardy dávek vakcíny Comirnaty proti covidu-19.

Při kontraktu EU na nákup 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19 údajně za více než 20 miliard euro [cca 500 mld. Kč] nepostupovala Evropská komise [EK], a hlavně pak její šéfka Ursula von der Leyenová transparentně. Dnes [14.5.] o tom rozhodl Soudní dvůr EU.

Evropský soud dnes rozhodne o účasti šéfky EK v kauze Pfizergate

Ten EK a von der Leyenové vytkl, že dlouhodobě odmítala a nadále odmítá zveřejnit SMS zprávy o nákupu vakcín proti covidu-19, které si vyměnila v roce 2021 s ředitelem Pfizeru Albertem Bourlou. Soud zkritizoval i to, že šéfka místo toho, aby komunikaci s šéfem americké firmy zveřejnila, ji naopak smazala. Soud v takzvané kauze Pfizergate činí zodpovědnou celou EK.

„Je třeba konstatovat, že EK v napadeném rozhodnutí neposkytla žádné věrohodné vysvětlení, proč nemohla požadované dokumenty [SMS, pozn. red.] nalézt. Vysvětlení poskytnutá EK v odpovědi na otázky položené při organizačním procesním opatření a zopakovaná na jednání rovněž navíc nesplňují to, co se po EK požadovalo. A to proto, že kroky EK a její šéfky brání zjistit, co SMS zprávy obsahovaly. A vůbec se stalo s požadovanými dokumenty,“ uvádí v dnešním rozhodnutí evropský soudní dvůr.

Evropská komise svým odmítavým postojem zveřejnit SMS konverzaci von der Leyenové s s ředitelem Pfizeru Bourlou tak podle soudu porušila pravidla unijní transparentnosti. Rozhodnutí Soudního dvora EU je konečné. Na textovou komunikaci s šéfkou EK již dříve upozornil sám Bourla v rozhovoru pro The New York Times.

Evropská komise dlouhodobě odmítá spolupracovat

Komise ve své reakci na dnešní rozhodnutí soudu uvedla, že nyní „důkladně prostuduje rozhodnutí tribunálu a rozhodne o dalších krocích“.

„Za tímto účelem přijme Komise nové rozhodnutí, které poskytne podrobnější vysvětlení,“ píše ve svém prohlášení s důrazem, že transparentnost byla pro EK a předsedkyni von der Leyenovou vždy prvořadá.

EK objednala vakcíny Pfizeru, ale už ne od AstraZeneky

A to přesto, že EK na opakované žádosti jak novinářů, evropských poslanců, ale i k tomu speciálně vytvořené komise Evropského parlamentu vždy odmítla poskytnout textové zprávy, které si její šéfka von der Leyenová vyměnila s šéfem Pfizeru v době před uzavřením jednoho z největších kontraktů EU.

Prostřednictvím svých právníků Komise a von der Leyenová na svou obhajobu uvedly, že řešená textová komunikace neměla oficiální charakter. A tedy nepatří mezi nutně zveřejňované dokumenty. A tedy ani neporušuje pravidla transparentního jednání unijních činitelů. O tom, zda daná konverzace přes textové zprávy z roku 2021 ještě existuje, se vedou spekulace. Zástupci EK ale už dříve uvedli, že ji sama šéfka EK smazala.

Šéfka EK v kauze Pfizergate stále mlčí

Ursula von der Leyenová se k obsahu textové konverzace sama nikdy nevyjádřila. A nevyjádřila se ani po dnešním rozhodnutí soudu. Zhruba před čtyřmi hodinami na síti X ale pogratulovala albánskému předsedovi vlády k vítězství jeho strany ve víkendových parlamentních volbách.

„Pokračujme v úzké spolupráci na reformách EU. Albánie patří do EU,“ uvedla na síti s tím, že míří do albánské metropole Tirany, kde mu i osobně poblahopřeje.

Komentáře k významnému rozhodnutí soudu se však nadále zdržela. Už tak zdrženliví k němu ale nejsou někteří z europoslanců, především ti z opozičních frakcí.

Evropská komise dál neříká vše ve věci nákupu vakcín proti covidu

„Toto rozhodnutí soudu potvrzuje netransparentnost EK i její šéfky,“ řekla pro server Politico například nizozemská europoslankyně Raquel García Hermida-van der Walleová.

Ta i prostřednictvím liberální skupiny Renew Europe spoluvyjednává změny zákona upravujícího přístup k úředním dokumentům.

„Lidé chtějí a měli by mít možnost vědět, jak se unijní představitelé rozhodují. To je v demokracii nezbytné. A to i když šlo o textové zprávy,“ uvedla.

Čerstvé rozhodnutí evropského soudního tribunálu o porušení transparentnosti unijní exekutivy podle odborníků, ale i mnohých europoslanců oslabuje důvěru ve vedení Evropské komise. Von der Leyenová obhájila svůj mandát předsedkyně EK na dalších pět let loni. Svého mandátu se podruhé v řadě ujala v prosinci 2024.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here