Solária vedou k rakovině kůže. Slovensko je zakáže dětem do 18 let

0
26
solaria_kuze
I umělé UV záření v soláriích zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. To je důvod, proč od července na Slovensku zakáží vstup do solárií osobám do 18 let. / Foto: Magnific.com

Návrh zákazu vstupu do solárií pro osoby mladší 18 let přijal [9.6.] slovenský parlament. Pokud novelu podepíše prezident, začne opatření platit v červenci. Slovensko tím reaguje na vyšší riziko karcinomu kůže při používání solárií.

reklama

Stanovení minimální věkové hranice pro používání solárií na Slovensku je součástí širší novely zákona o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví. Nyní čeká novelu podpis prezidenta Petra Pellegriniho a od července pak vstoupí v účinnost. Návrh zákona připravilo ministerstvo zdravotnictví a letos v březnu ho schválila vláda.

Při stanovení věkového omezení pro návštěvy solárií vyšlo slovenské ministerstvo zdravotnictví ze zjištění Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny. A ta považuje i umělé ultrafialové záření [UV] v soláriích za prokázaný karcinogen.

Agentura přitom navíc i upozorňuje, že v posledních letech došlo ve světě k významnému nárůstu rakoviny kůže, a to hlavně mezi mladými ženami. A vědecké poznatky ukazují, že určitý podíl na růstovém trendu mají právě solária pro navození opálené kůže pomocí umělého UV záření.

Kožní lékaři vyvracejí 5 nejčastějších mýtů o „zdravém“ slunění

Slovenské ministerstvo zdravotnictví proto uvedlo, že na základě výzkumů mají lidé, kteří často chodí do solárií, až třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny tohoto typu. Ještě ve vyšším riziku zhoubného onemocnění kůže jsou pak podle úřadu děti a dospívající. Jejich pokožka je ve srovnání s kůží dospělého o hodně citlivější.

Rovněž hlavní hygienik Slovenska již dříve upozornil, že solária se nedají považovat za zdravou alternativu slunečního záření.

Solária a rakovina kůže: Umělé UV záření kůži neprospívá

Slovenské ministerstvo zdravotnictví v minulosti usilovalo o schválení zákazu vstupu nezletilých do solárií opakovaně. Například v roce 2019, kdy uvedlo, že podobné restrikce zavedly i jiné evropské země. Nicméně předlohu zavádějící věkové omezení tehdejší slovenská sněmovna neschválila. A to z toho důvodu, že ostrou kritiku části poslanců tehdy vyvolalo jiné navrhované ustanovení zákona, které zavádělo, aby mateřské školy mohly až na výjimky navštěvovat jen děti s dokončeným pravidelným očkováním.

Zákaz vstupu do solárií pro nezletilé platí dneska například v Rakousku, Německu, Belgii, Itálii, Švédsku, Norsku nebo Kanadě. V Česku se tato problematika neřeší a do solárií smějí chodit lidé bez omezení věku.

To i přesto, že na prokazatelnou škodlivost umělého UV záření v nich upozorňují dermatologové opakovaně. Stejně tak varují před používáním UV lamp pro fixaci gelových nehtů. I ty zvyšují riziko vzniku zhoubného onemocnění kůže.

„UV lampy mohou poškodit DNA v kožních buňkách a zodpovídat za vznik nádorů,“ uvedla loni při zahájení preventivní a osvětově akce Stan proti melanomu prof. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady.

Melanom se u mužů objeví spíše na trupu, u žen na končetinách

Úřady by podle dermatologů měly omezit přístup do solárií nezletilým osobám i v České republice. A dále zvážit nějakou formu regulace používání umělého UV záření. Například ve zmiňovaných UV lampách, které používají nejen kosmetické provozy, ale i ženy k domácí úpravě nehtů. O škodlivosti UV lamp ženy a dívky často vůbec ale nevědí.

Sluneční záření, ale i solária stojí za rakovinou kůže

Rakovina kůže nejen v Česku, ale i dalších zemích Evropy a světa patří k nejčastějším zhoubným onemocněním. Obávaný melanom, jeden z nejzávažnějších typů rakoviny kůže, je sedmým nejčastějším nádorem u nás.

Ročně se jen v Česku potvrdí na 30 tisíc kožních nádorů. Z nich k těm nejvíce agresivním patří právě melanom. A tou nejúčinnější prevencí před ním i dalšími typy rakoviny kůže je podle dermatologů ochrana před slunečním i umělým UV zářením. Zvlášť důslední v ochraně pak mají být rodiče u malých dětí.

„V dětském věku máme daleko větší riziko si ublížit,“ uvedl již dříve manažer odborného rozvoje lékáren Dr. Max Gabriel Pallay.

Kůže dětí je tenčí než u dospělých, daleko hůře hospodaří s vodou, a tak je daleko přístupnější pro chemikálie stejně jako UV záření, vysvětlil.

Aktinickou keratózu má jeden ze tří lidí starších 60 let

Za zásadní v prevenci kožních nádorů považuje Pallay používání ochranných prostředků, především krémů s vysokým stupněm ochrany. Dále používání slunečních brýlí, pokrývek hlavy a důležité je se vyhnout i umělému UV záření v soláriích či zmíněných UV lampách.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here