Do Zambie a Angoly míří čeští politici i podnikatelé ve zdravotnictví

0
57
Zambie
Ilustrační foto: Pixabay.com

Čeští politici s výrobci zdravotnických prostředků hledají investiční příležitosti v jihoafrické Zambii a Angole. Do Zambie zamíří i specialisté na kardiochirurgii a ORL, kteří v zemi odoperují pacienty a přitom proškolí místní zdravotníky.

Českou podnikatelsko-zdravotnickou delegaci do Angoly a Zambie vede ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09]. Za soukromý sektor do rozvojových zemí vyráží zástupci firem z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků [AVDZP]. Cílem výpravy je navázat a prohloubit stávající kontakty. A pomoci českých podnikatelům vstoupit na trh se zdravotnickými prostředky v Zambii a Angole.

Angola a Zambie jsou pro společnosti sdružené v AVDZP velmi důležitým trhem. Jen v Angole se staví desítky nemocnic. Což značí velké příležitosti pro české výrobce zdravotnických prostředků,“ uvedl k cestě do jižní části Afriky člen představenstva AVDZP pro podporu exportu Jiří Plecitý.

Konkrétně v Zambii podle něj firmy už druhým rokem jednají o dodávce sanitek. I díky této misi dojde k dalšímu posílení pozice českých výrobců a dodavatelů v regionu. Na cestě se zástupci české mise setkají i s viceprezidentkou Angoly, prezidentem Zambie, vedením ministerstev zdravotnictví obou zemí a v plánu je návštěva místních nemocnic.

Za Asociaci se návštěvy zúčastní zástupci společností Linet, TSE, MZ Liberec, Principal Telemedicine, Profil Nábytek, COMEDEQ a společnosti Zihos a zástupce Czech Health Technology Institute.

Na ukrajinské nemocnice půjde z EU 2,5 mld. Kč, zapojí se i Česko

Na rozvoj zdravotnické infrastruktury především v chudých zemích se zaměřuje zmíněná nezisková organizace Czech Health Technology Institute [CZTI]. K projektům zaměřených na zdravotnictví pak jeho zástupci uvádí, že v Zambii se nabízí možnost podpory ze strany Česka v oblasti primární péče a péče o matku a dítě. Plánovaný projekt počítá s kombinací prostředků ve formě garancí Evropské investiční banky, investičního grantu Evropské komise, zvýhodněných půjček a financí od Světové banky.

Celkový objem investic v Zambii může dosáhnout přes 60 milionů eur [cca 1,5 mld. Kč]. Uvádí to v tiskové zprávě k české výpravě do Zambie a Angoly ministerstvo zdravotnictví.

Kromě hotových řešení se počítá i se vzdělávacími programy zaměřenými na biomedicinské inženýrství a zdravotní péči.

Do Zambie míří i čeští lékaři z ORL a kardiochirurgie

Do Zambie mimo politicko-podnikatelskou delegaci vyráží i sedmičlenný tým Dětského kardiocentra FN v Motole. V neděli [11.5.] místní zdravotníci zajistili screening pacientů a od pondělí 12.5. začnou operovat. Předběžně je v plánu deset operací s účastní místních lékařů a dalších zdravotníků, aby si předali praktické zkušenosti.

Na výpravu kardiochirurgů z Motola do Zambie naváží jejich kolegové z motolského ORL, kteří do země odjedou v druhé polovině května. Sedmičlennou výpravu povede prof. Zdeněk Čada. Společně s nimi poveze vládní speciál lékařský materiál jako ochranné prostředky, operační oděvy, obvazy, náplasti nebo jehly.

V Zambii jsou děti na druhé koleji, říká lékař po návratu z mise

Z programu Medevac koordinovaného Ministerstvem vnitra ČR se nyní financují zdravotnické mise ve třech zambijských nemocnicích. To ve spolupráci s FN v Motole a FN Olomouc. Dosud v Zambii čeští lékaři zapojení do Medevacu operovali 163 pacientů a školeními v Zambii nebo i v Česku prošlo dvaapadesát zdravotníků.

Český program Medevac funguje od roku 1993 a k jeho vzniku vedla válka na Balkáně. Financuje se z něj pomoc civilnímu obyvatelstvu buď přímo na místě, nebo se pacienti převáží k zajištění pomoci do České republiky. Vůbec první pacientkou Medevacu evakuovanou do Česka byla v roce 1993 bosenská dívenka.

Od té doby poskytl Medevac následující zdravotně humanitární pomoc:
  • 3774 operovaných pacientů v zahraničí,
  • 400 proškolených osob – lékařů a dalšího zdravotnického personálu,
  • 287 zdravotně humanitárních evakuací,
  • 105 vyslaných lékařských týmů,
  • 24 zemí, ve kterých byl realizován,
  • 19 podpořených projektů na posílení zdravotnické infrastruktury,
  • 9 zapojených českých nemocnic.
Realizace pomoci z programu Medevac:
  • Humanitární evakuace zdravotně postižených obyvatel na léčení do ČR,
  • vysílání českých lékařských týmů do zahraničí,
  • odborné stáže lékařů z oblastí postižených humanitární krizí v ČR,
  • podpora zdravotnických projektů pro posílení zdravotní infrastruktury.

Do programu je zapojeno devět českých nemocnic. A sice FN Bulovka, FN Brno, FN Hradec Králové, FN Královské Vinohrady, FN Olomouc. Dále FN v Motole, Institut klinické a experimentální medicíny, Ústřední vojenská nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here