HPV infekce: Základní otázky a odpovědi k nemoci

0
24424

Celoplošný screeningový program karcinomu děložního čípku v ČR funguje dvanáct let. Od příštího roku jej mají posílit HPV DNA testy pro ženy ve věku 35 a 45 let. Těm HPV testy uhradí zdravotní pojišťovna. Vyšetření k prevenci HPV infekce si u gynekologa mohou vyžádat i ostatní ženy, za HPV test si však zaplatí. 

Vladimir_DvorakVíce informací o lidských papilomavirech, HPV infekci, o prevenci, očkování a následcích nákazy, přenosu i léčbě žen a mužů přinášejí ZdraveZpravy.cz v základních otázkách a odpovědích s předsedou České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP Vladimírem Dvořákem [na fotografii, pozn. red.]

Co je děložní čípek?

Děložní čípek je ta část dělohy, která vyčnívá do pochvy. Žena si jej může nahmátnout, je to drobný útvar velikosti asi posledního článku na mužském palci.

Co je rakovina děložního čípku, někdy nazývána i děložního hrdla?

Rakovina děložního hrdla je velice časté zhoubné onemocnění, které se vyvíjí plíživě, dlouho nemá žádné příznaky, ale předejít se mu dá.

Proč jsou důležité preventivní gynekologické prohlídky?

Hlavním cílem preventivní prohlídky u gynekologa je zachytit zavčas změny, které by mohly vést k rozvoji nádoru děložního hrdla. Preventivní prohlídka je nebolestivá, netrvá příliš dlouho, diskomfort je poměrně mírný. Využívá toho, že děložní čípek je místem, které je lékaři přímo přístupné a kde jednoduchým stěrem z povrchu může zjistit stav, který by mohl vést k rozvoji zhoubného onemocnění. Je to věc, která by se neměla podceňovat a žádná žena by neměla absentovat na prevenci u gynekologa.

Karcinomu děložního hrdla v ČR mnoho nebrání

HPV infekce a její původce

Co to je HPV infekce?

Infekce je způsobená lidskými papilomaviry. HPV je zkratka human papillomavirus, velice časté viry, známe desítky typů. Papilomavirová infekce je patrně jedna z nejčastějších lidských infekcí, které vůbec existují.

Jak moc je HPV infekce v populaci rozšířená?

Je velice častá. Podle studií, které proběhly po celém světě, asi 80 procent žen i mužů se s infekcí někdy v životě setká. Naštěstí ve většině případů ta infekce odezní bez toho, aby zanechala nějaké následky ve formě onemocnění.

Prevence nákazy lidským papilomavirem

Existuje řešení, jak se mohu před infekcí ochránit?

Velice spolehlivé řešení je primární prevence, to znamená vakcinace proti lidským papilomavirům. Nejlepší je, když je zkombinována s prevencí, která má mnoho forem. Klasická forma je odběr cytologie – buněčný stěr z děložního čípku. Modernější, výrazně citlivější metodou je testace na přítomnost papilomavirů.

Co jsou HPV testy, jak fungují a jsou vhodné pro všechny?

HPV DNA test je test podobný jako cytologický stěr z děložního hrdla. Je nebolestivý, udělá se krátkodobě stěr, který se pošle do příslušné laboratoře. Ten test zjistí, jestli je dotyčný jedinec infikován lidskými papilomaviry. Nezjišťuje nemoc, zjišťuje infekci. Takže mnozí z nich, kteří jsou pozitivní, jsou zdraví, mají jen přechodnou infekci, které se brzy zbaví. Ovšem mohou tam být i jedinci, kteří mají přednádorový stav nebo nádor děložního hrdla.

Jak funguje testování těchto papilomavirů pomocí DNA?

HPV DNA test žena nepociťuje jinak než jako běžný odběr z děložního čípku. Je to velice moderní laboratorní metoda, kdy se prokáže, jestli je přítomna infekce lidským papilomavirem, konkrétně rizikovými typy, které mohou být příčinou pozdějšího rozvoje přednádorových změn.

HPV testy ženám od příštího roku zaplatí pojišťovny

Pozitivní test na HPV infekci

Co znamená, když mám HPV infekci?

Když se žena dozví, že má pozitivní test na rizikové kmeny lidského papilomaviru, neznamená, že je nemocná. Infekce je běžná, setká se s ní asi 80 procent populace. Nepříjemné je, že nikdo neví, zda zrovna nebude z té skupiny, která má smůlu, kde budou pokračovat přednádorové změny. Pokud nechodí na prevenci, se pak může objevit nádor.

Pokud je žena HPV pozitivní, záleží na typu viru?

Jsou dvě velké skupiny virů. Jedny jsou takzvaně low risk, nízce rizikové, které nezpůsobují nádory, ale způsobují jiná, nepříjemná a velice častá onemocnění. A potom jsou ty vysoce rizikové. Ani ty nejsou všechny stejně frekventní a stejně závažné. Dva nejzávažnější typy, které jsou zároveň nejčastější, jsou 16 a 18. Existuje i test, detekující zvlášť tyto subtypy, na které si lékař dává o něco větší pozor než na ty ostatní, které jsou též rizikové.

Jaká onemocnění HPV infekce způsobuje?

Infekce lidským papilomavirem postihuje obě pohlaví a způsobuje zdravotní potíže mužům i ženám. V žádném případě to nejsou jenom onemocnění genitálu a už vůbec nejde jen o karcinom děložního hrdla. Namátkou u žen – kromě zmíněné rakoviny děložního hrdla – způsobuje také přednádorové a nádorové stavy zevních rodidel a pochvy, u obou pohlaví rakovinu konečníku a také některé nádory hlavy a krku. U mužů navíc rakovinu penisu. A kromě těchto nádorových onemocnění a přednádorových stavů způsobují papilomaviry také genitální bradavice, což je velice časté a nepříjemné onemocnění, a také papilomatózu dýchacích cest, která může postihnout také velice malé děti i novorozence.

Diagnostika a léčba infekce HPV

Lze infekci HPV vyléčit?

Virová infekce se vyléčit nedá, většinou se jí zbaví organismus sám svojí imunitou. Dají se však dobře léčit nemoci, které jsou touto virovou infekcí vyvolány. To znamená, že když vznikne nějaký přednádorový stav nebo nádor, umíme jej většinou chirurgicky ošetřit. Zároveň existuje prevence těchto virových onemocnění, včetně papilomavirové infekce, a tou je vakcinace.

Co se v těle děje po infikování HPV?

Probíhá imunitní reakce, která může být natolik důkladná, že ta infekce je zastavena. Pokud se to nestane, přežívá virus v buňkách, postupně se množí a může vytvářet změny, které vedou k onemocněním způsobeným HPV.

Lze se HPV infekce zbavit jinak než přirozenou autoimunitní reakcí?

Pokusů je spousta, zatím neznáme žádnou spolehlivou metodu, která by garantovala, že se organismus zbaví infekce lidským papilomavirem.

Pozná na sobě žena a muž, že jsou nakaženi infekcí HPV?

Infekci jako takovou jedinec nepozná. V některých případech pozná onemocnění, která jsou způsobena lidským papilomavirem, typickým případem jsou genitální bradavice. Někdy může mít příznaky, jako například u papilomatózy dýchacích cest, že se mu špatně dýchá a hůře mluví. Většina onemocnění nezpůsobuje žádné příznaky, některá lze ale zachytit při preventivních prohlídkách. Obecně platí, že nádory způsobují příznaky až v poměrně pokročilých stádiích, která se těžko léčí.

Jak dojde k přenosu HPV infekce?

Téměř výhradně pohlavním stykem. Není to jediná možnost přenosu, ale je to ve většině případů. Méně obvyklý je třeba přenos z matky na plod během porodu.

Je pravdivé spojení HPV infekce s promiskuitou?

Je to zčásti pravda, protože promiskuitní jedinci mají větší šanci, že budou infikováni a že mají těch typů třeba i více. Nicméně stačí jeden styk s infikovanou osobou, aby došlo k přenosu. To znamená, že i člověk, který žije velice spořádaně, může být HPV pozitivní.

Může člověk poznat, že osoba, se kterou má pohlavní styk, je HPV pozitivní?

V některých případech ano, pokud má onemocnění, které je vidět. Typickým příkladem jsou kondylomata, genitální bradavice. Ve většině případů to ale poznat není.

Ochrana před nákazou lidským papilomavirem

Lze se proti přenosu HPV infekce chránit?

Určitě záleží na tom, proti kterému typu přenosu. Obecně když víme, že ten přenos se většinou realizuje pohlavním stykem, je dobrou ochranou pohlavní zdrženlivost, případně používání prezervativu, který sice nechrání stoprocentně, ale snižuje riziko přenosu. Absolutní ochrana by byla celoživotní monogamie páru, tedy kdyby muž a žena od začátku sexuálního života provozovali sex jen spolu, bez dalšího subjektu. Pak by patrně ochranu ve formě vakcinace nepotřebovali. Stejně spolehlivou ochranou je celoživotní sexuální abstinence, která nebude pro většinu jedinců akceptovatelná. Další ochranou je očkování.

Má očkování smysl pouze před zahájením sexuálního života?

To je mýtus, protože všechny klinické studie, které byly provedeny na všechny vakcinace na trhu, byly prováděny na ženách, jež žily pravidelným sexuálním životem. Ta účinnost se u nich prokázala, takže víme, že vakcíny nejsou určeny jen pro děti, ale účinkují i u žen a mužů, kteří již žijí pravidelným sexuálním životem.

Vakcinace proti papilomavirům u mužů

Jak jsou na tom muži? Má se nechat otestovat i partner?

Testace mužů se kromě vědeckých studií běžně nedělá, nicméně muži jsou také ohroženi onemocněními, která jsou způsobena lidským papilomavirem, a navíc fungují jako přenašeči. Takže určitě je smysluplná vakcinace mužů, to znamená očkování proti HPV.

Když žena zjistí, že je HPV pozitivní, co to znamená pro jejího partnera?

Neznamená to přímo nic, nicméně by mohla být přenašečkou infekce, která může teoreticky postihnout i jeho. V raritních případech hrozí třeba karcinom penisu, což je ale velice řídký nádor. Co už je mnohem častější, jsou změny, které jsou způsobeny „nízce rizikovými“ typy lidských papilomavirů. A to jsou genitální bradavice. S těmi se setká velká část populace a je to onemocnění, na které se sice neumírá, ale je nepříjemné, neestetické, stresující a těžko se léčí.

K jakému lékaři mohou muži zajít, pokud se chtějí poradit ohledně HPV?

Záleží na tom, kde jsou postiženi. Vzhledem k tomu, že papilomaviry mohou postihovat i hrtan a obecně hlavu a krk, tak kdyby měli obtíže při mluvení a nezdálo se jim, že jsou opakovaně léčeni antibiotiky, že je něco škrábe v krku a špatně se jim mluví, měli by se obrátit na otolaryngologa. Pokud mají nějaké projevy infekce na genitálu, například bradavičky nebo změny barvy na penisu, případně pozorují něco, co dříve nebylo, je vhodná návštěva dermatovenerologa nebo urologa. Určitě nic nepokazí, když půjdou nejprve ke svému praktickému lékaři.

Jsou skupiny mužů, které jsou více ohrožené?

Obecně se říká, že jsou to zejména muži, kteří střídají více partnerek, případně partnerů. Dále při některých ne úplně tradičních formách pohlavního styku. Ale ohrožen je každý, kdo žije pohlavním životem. Stačí jeden styk s infikovanou osobou, aby se onemocnění rozvinulo. Takže v žádném případě onemocnění způsobená HPV nejsou onemocněními promiskuitních jedinců.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here