Martina Vašáková z FTN je nová náměstkyně na MZ ČR

4
6017
Vasakova
Foto: ZdraveZpravy.cz

Přednostka pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice [FTN] v Praze Martina Vašáková je nová náměstkyně ministra zdravotnictví Petra Arenbergera [za ANO]. Do úřadu nastoupí v pondělí 19. dubna, potvrdil to ministr.

O své nové náměstkyni informoval ministr Arenberger v sobotu v podvečer na svém twitterovém účtu. Potvrdil, že do funkce nastoupí Martina Vašáková v pondělí 19. dubna.

„Je před námi hodně práce,“ uvedl ministr.

Martina Vašáková se začátkem letošního března účastnila cesty premiéra Andreje Babiše [ANO] do Izraele, kde premiér jednal o postupu při léčbě nemoci covid-19. Cesty se dále účastnil například člen sněmovního Výborů pro zdravotnictví Julius Špičák [ANO], epidemiolog Petr Smejkal, virolog Daniel Růžek, parazitolog Julius Lukeš nebo vakcinolog Marek Petráš.

Ministr Arenberger zároveň doplnil, že Klinickou skupinu Covid na úřadu [po bývalém náměstkovi Vladimíru Černém, pozn. red.] povede jeho nový náměstek Martin Havrda. Národní dispečink lůžkové péče převezme přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

Kdo je Martina Vašáková

Prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D. [1964] je prvorozené dítě profesorky matematiky a deskriptivní geometrie a výzkumného pracovníka v oblasti televizních a krátkovlnných vysílačů. V roce 1982 složila přijímací zkoušky na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Studium ukončila v roce 1988.

Ve 23 letech nastoupila do Výzkumného ústavu tuberkulózy a respiračních nemocí [VÚTRN – pozdější Klinika pneumologie a hrudní chirurgie] v Praze na Bulovce, kde působila až do roku 1999. V rámci postgraduálního vzdělávání absolvovala celkem tři atestace, a to v roce 1992 z vnitřního lékařství, 1995 z tuberkulózy a respiračních nemocí a v roce 1999 z alergologie a klinické imunologie. V roce 1993 absolvovala bronchoskopický kurz na I. klinice tuberkulózy a respiračních nemocí 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pod vedením Vasila Bohuta, pak se stala nositelkou licence intervenční bronchoskopie.

Od 1. ledna 2000 se po absolvování konkurzu stala primářkou nově vzniklého Ústavu plicních nemocí [nyní Pneumologické kliniky 1. LF UK] Thomayerovy nemocnice s poliklinikou, a to primariátu v Prosečnici. Od roku 2005 po sloučení primariátu prosečnického a krčského, po ukončení činnosti detašovaného pracoviště v Prosečnici, byla jmenována primářkou sloučeného primariátu Pneumologické kliniky již se sídlem pouze v Praze-Krči. Od roku 2016 se stala na základě výběrového řízení přednostkou této kliniky.

V rámci dalšího vědeckého vzdělávání absolvovala v roce 2007 doktorandské studium v oboru imunologie na 1. LF UK v Praze. V roce 2008 se habilitovala, v roce 2015 byla jmenována profesorkou v oboru vnitřní lékařství na téže fakultě.

Je předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti [ČPFS] ČLS JEP, členkou České internistické společnosti ČLS JEP, České imunologické společnosti, České společnosti alergologie a klinické imunologie [ČSAKI] a dalších významných odborných společností. Od roku 2018 je předsedkyní vědecké rady Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Ministr vyměnil politické náměstky

První personální změny mezi náměstky oznámil ministr Petr Arenberger již druhý den po svém uvedení do funkce.

„Političtí náměstci většinou přicházejí s ministrem,“ řekl tehdy.

Rezignaci krátce po svém jmenování přijal od předsedy České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimíra Černého a také vedoucí kabinetu exministra Jana Blatného Pavly Seilerové. Černého ve funkci politického náměstka nahradil Martin Havrda, primář interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, v jejímž čele stál do jmenování Petr Arenberger. Dalším politickým náměstkem je pak ředitel Nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimil Vajdák. A od pondělí 19. dubna v úvodu zmíněná Martina Vašáková.

Ministr Arenberger potvrdil výměnu politických náměstků

Na úřadu i po nástupu nového ministra zdravotnictví zůstává náměstek pro legislativu a právo Radek Policar a náměstkyně pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helena Rögnerová. Ve funkci náměstkyně ministra je současně i pověřená hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová a ve své pozici dále zůstává státní tajemník Stanislav Měšťan.

MeSES

Na ministerstvu zdravotnictví v současné době funguje několik odborných skupin zřízených kvůli pandemii covidu. Jsou jimi Národní dispečink lůžkové péče, který koordinuje obsazenost nemocnic v zemi a přesun pacientů mezi kraji. Dále pak Klinická skupina Covid jako poradní orgán v postupu zvládání epidemie covidu-19 a laboratorní a epidemiologická skupina. V březnu 2021 k nim přibyl ještě takzvaný MeSES, Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal.

–RED/ČTK–

4 KOMENTÁŘE

 1. To je paní, která by měla zmizet velmi rychle i s daným soudruhem ministrem z vedení MZV. Jsou akorát ostudou a nedodržují postupy a zdravotní poznatky mnohých zkušených lékařů a institucí. Je už naprosto jasné a dokázané, že vakcíny ničemu stoprocentně nezabrání, a to jsme jen na začátku mnohých dalších mutací.
  Ti, co mají protilátky, je určitě jedno zda po očkování nebo po prodělané nemoci, i když jejich výše může hrát roli, ale mnozí nemají už žádné ani po vakcinaci. Přestaňte části nevzdělané společnosti lhát a začněte opravdu vše zveřejňovat podle pravdy. Pořád melete ty své nesmysly a už Vám stejně nikdo nic nevěří. Je až s podivem, že si toto nechávají další strany, instituce, vzdělaní lékaři líbit.

 2. Ta moc vůně peněz a moci, u paní doktorky mě jen baví, jak vypadá na 70 let a je stejný ročník jako já a můj muž, tak si říkáme, jak zlo mění nejen charakter ale i vizáž.

 3. Vážení,
  člověk,který hovoří o starších pracujících lidech jako :že covid je tu proto,aby eliminoval staré,slabé a přestárlé a dal je pryč…..co k tomu dodat?
  Tito staří, přestárlí a dle pí.doktor nepotřební lidé financovali její studia ,z jejich práce čerpala
  nejen po celou dobu jejího učení,ale využívala a používala výsledky z jejich práce,vše co se zde vybudovalo,postavilo,zdokonalilo……….a nyní,jelikož jsou již unaveni a opotřebovaní,ano opotřebovaní každodenní těžkou prací,tak šup s němi do smetí???

  Jen doufám,že tzv. boží mlýny ji neminou, a ač nejsem věřící, tyto fungují spolehlivě.
  p.s. já sama mám o 2roky více a troufám si veřejně tvrdit, že ALE vypadám mladší :o))
  HYDRA ….škoda o ní i jen mluvit

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here