Veterináři varují majitele psů před Aujeszkyho chorobou

0
14071
psu
Foto: Pixabay.com

Čeští veterináři v závěru loňského roku potvrdili tři případy úhynu psů na Aujeszkyho chorobu. Psi se podle nich zřejmě nakazili od černé zvěře. Dva psi při lovu, třetí při venkovní procházce.

Na veterinární klinice na pražské Zbraslavi krátce před Vánoci utratili jagdteriéra, který se týden předtím účastnil naháňky v Karlovarském kraji na černou zvěř. Zvíře vykazovalo příznaky typické pro Aujeszkyho chorobu. Tu následně potvrdilo také vyšetření ve Státním veterinárním ústavu [SVÚ].

Již začátkem prosince musel soukromý veterinární lékař utratit trpícího dvouletého štýrského brakýře z Českokrumlovska. Chovatel se se psem o týden dříve zúčastnil naháňky na Domažlicku. Také v tomto případě došlo k přímému kontaktu psa s divočáky.

Třetí případ Státní veterinární správa [SVS] eviduje rovněž zkraje loňského prosince u labradorského retrievera z Ústeckého kraje, který se při venčení pravděpodobně dostal do kontaktu s uhynulým nakaženým divočákem.

Aujeszkyho choroba a její projevy u psů

Aujeszkyho choroba je rozšířena prakticky po celém světě. Rezervoárem nákazy jsou dospělá prasata. Jako jediná totiž nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza se přenáší také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak i na volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění se nedá léčit a u psů proto bývá nakažení smrtelné.

V současné době neexistuje vakcína pro očkování psů. Použití inaktivované vakcíny určené pro prasata u psů může způsobovat závažnou postvakcinační reakci, která vede až k úhynu. Proto se k očkování psů nepoužívá.

Zásadním preventivním opatřením je minimalizovat možnost kontaktu psů, ale i dalších domácích zvířat, s divokými prasaty a nekrmit zvířata syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Virus ptačí chřipky zničí v mase teplota 70 ºC

Jelikož vysoké teploty virus spolehlivě ničí, je nutné tepelné ošetření masa určeného ke krmení psů nebo koček.

Pokud jde o chovatele hospodářských zvířat, zejména prasat, platí nutnost dodržovat zásady biologické bezpečnosti. Především zamezit možnému vniknutí divokých prasat do chovů,“ dodal Semerád.

Poslední případ nákazy u hospodářských zvířat na území Česka se potvrdil v malochovu prasat na Benešovsku v březnu 2004.

Jaká jsou pravidla prevence

Každoročně se počty potvrzených případů přenosu choroby na psy, v roce 2018 dokonce i na kočku, pohybují v rámci jednotek. Prakticky ve všech případech z posledních let přišla všechna nakažená zvířata do kontaktu s prasaty divokými [zpravidla při lovu]. Anebo konzumovala jejich tepelně neupravené maso.

SVS připomíná riziko, které domácím zvířatům hrozí při kontaktu s prasaty divokými, vývrhy z ulovených prasat divokých a při konzumaci jejich tepelně neupraveného masa. Chovatelé hospodářských zvířat by měli dodržovat podmínky biologické bezpečnosti. Nákaza není nebezpečná pro člověka. V chovech domácích prasat se u nás dlouhodobě nevyskytuje.

V závěru roku 2017 veterináři na území Česka provedli monitoring, při kterém zjišťovali protilátky proti viru Aujeszkyho choroby u prasat divokých. Zjistili, že více než pětina divočáků tyto protilátky má. Což potvrzuje, že se s tímto virem v průběhu života prasata setkala. Přítomnost protilátek ale neznamená, že všechna sérologicky pozitivní prasata virus skutečně vylučují. Byť u nich takové riziko existuje. To by si měli uvědomit hlavně majitelé těch psů, kteří je používají při lovu.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here