Miroslav Kalousek napadl dohodu premiéra Petra Fialy s lékaři

4
13186
premiera
Místopředseda Správní rady VZP ČR a stranický kolega ministra zdravotnictví Vlastimila Válka Miroslav Kalousek. / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Ani od premiéra Petra Fialy [ODS] slíbených 9,8 mld. korun se do platů a mezd zdravotníků přímo nepropíše, míní Miroslav Kalousek [TOP 09]. Peníze totiž půjdou ze zdravotního pojištění, a ty navyšují výkony, ne platy a mzdy.

Miroslav Kalousek, který je zároveň místopředseda Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR [VZP ČR], zpochybňuje včerejší dohodu premiéra s protestujícími lékaři.

Kdyby premiér nabídl ty peníze školám, bylo by skutečně v silách státu zajistit, aby je jejich zaměstnanci dostali do platů. V silách státu to ale není zajistit ve zdravotnictví,“ okomentoval výsledek včerejší “dohody” Miroslav Kalousek.

Skrze zdravotní pojištění se totiž platí poskytovatelům zdravotní péče pouze výkony [Zák. č. 372/2011 Sb. O zdravotních službách], jejichž ceny se upravují, respektive navyšují každý rok v úhradové vyhlášce vydávané Ministerstvem zdravotnictví ČR [MZ ČR]. A ta nestanovuje samotné platy/mzdy lékařů či ostatních nelékařských zdravotníků. Anebo to, kolik z uhrazeného výkonu má jít na plat/mzdu.

„Když vám firma opraví fasádu domu, také nepodmiňujete zaplacení faktury pokynem, kolik z toho musí dostat fasádník. Kdybyste na tom trvali, prohráli byste soud,“ vysvětluje fungování úhrad z pojištění za zdravotní péči na jednodušším příkladu Miroslav Kalousek.

Protest lékařů z nemocnic pokračuje

Podle bývalého ministra financí se ale dá úhradovou vyhláškou zvýšit úhrada za provedený výkon. Ale není možné zajistit, aby se dané navýšení promítlo do platů ve všech nemocnicích, tvrdí Kalousek. Vstoupit do požadavků na výši platů může ministerstvo zdravotnictví nanejvýš u jím zřizovaných nemocnic. Tedy těch fakultních.

„Ale nemáte žádný nástroj, jak toho dosáhnout u zdravotnických zařízení krajských, obecních a soukromých,“ doplňuje.

Premiér dal lékařům o miliardu víc než Válek. A lékaři souhlasí

Skoro tři měsíce trvající protest některých nemocničních lékařů vyvrcholil ve čtvrtek [30.11.] setkáním zástupců Sekce mladých lékařů České lékařské komory [ČLK] s premiérem Petrem Fialou [ODS]. Lékaři v protestu se s premiérem dohodli na odměnách pro zdravotníky pro příští rok v objemu 9,8 mld. korun.

Sekce mladých lékařů ČLK ještě večer na sociální síti i tak ale upozornila, že šlo pouze o první krok k dohodě. Samotná dohoda, která by ukončila protest a zrušila výpovědi dobrovolných přesčasů některých lékařů v nemocnicích, uzavřena není. Její přesné znění se chystají obě strany teprve podepsat počátkem příštího týdne.

„Některá média (a následně i vedení některých nemocnic) výsledek dnešních jednání zkreslují. A považují za odvrácení prosincové krize. Dokud se s předsedou vlády definitivně nedomluvíme na alokaci a na způsobu doručení vyhrazených prostředků, je předčasné odvolat odmítnutí přesčasové práce,“ píší na sociální síti zástupci Sekce mladých lékařů.

9,8 mld. Kč pro zdravotníky od premiéra

Ke způsobu přesunu slíbených 9,8 miliardy korun do platů a mezd všem zdravotníkům premiér Fiala po včerejším jednání uvedl, že peníze jim zajistí formou dodatku k úhradové vyhlášce. Tak bude jejich přesun přímo do platů a mezd závazný. Bez ohledu na zřizovatele nemocnice, upozornil.

„Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo je dostat skutečně do platů a mezd, a v jaké struktuře budou rozděleny,” uvedl předseda vlády.

Ministr Válek vylučuje skokové zvýšení platů lékařů v Česku

Podle viceprezidenta ČLK Jana Přády byla právě distribuce peněz z veřejného zdravotního pojištění přímo do platů a mezd zdravotníků důvodem nedohody s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem.

„Přistoupili jsme na tu nabídku, protože došlo ke změně částky a ke kompletnímu překopání mechanismu distribuce těch peněz. Což byl asi ten hlavní klíčový bod, o kterém jsme se potřebovali pobavit,” vysvětlil co vedlo Sekci k tak docela rychle uzavřené dohodě s premiérem Jan Přáda.

Nicméně i uvedl, že se zatím neví, o kolik přesně vzrostou platy/mzdy jednotlivých zdravotníků díky dalším 9,8 mld. korun z veřejného zdravotního pojištění.

Veronika Táchová

4 KOMENTÁŘE

  1. No tak si arogantní teolog koupil část doktorů za 12 mld kč, kde na to vezme ? Asi sebere u válečnice Xeny z ministerstva války nebo že by důchodcům, potřebným lidem, dětem … na státní ouředníky nešáhne, takoví peciváli drží 5kolku nad vodou …

  2. Pionýr Kalda nám zase přehodil triko a šije do ODS jako včera v tv … To se nelíbí sašence havlové z Escortu ani ODS, neboť může této podržtašce vyfouknout kšeft za půl. mega v despotické EU. Tím i 60 000kč měsíčně na černé fondy do stranické pokladničky. Samozřejmě tyto peníze odevzdává všech 22 pos.anců, kteří se do Mordoru dostanou … Jak přiznal spejbl špidla, sám od sebe odevzdával 80 000, dobře věděl proč … dnes má důchod přes 120 000kč jakože z EU, platí to ale český erár, no neber to ?

  3. No a co. Proto také ,všichni do politiky jdouo, aby si nahrabali Všichni tam můžeme jít a hrabat také. Tak do toho a vpřed>

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here