Čerpací stanice plánují rozšířit prodeje léků podle nové vyhlášky

0
329
cerpaci_stanice
Ilustrační foto: Freepik.com

O rozšíření prodejů takzvaných vyhrazených léků už jednají některé čerpací stanice s jejich dodavateli. Reagují tak na upravenou vyhlášku Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR], která povoluje prodeje dalších léků mimo lékárny.

Provozovatelé čerpacích stanic v souvislosti s uvolněním prodeje některých volně prodejných léčiv upozorňují, že z jejich strany nejde o konkurenci klasickým lékárnám.

„Čerpací stanice díky své otevírací době ale mohou v mnoha situacích velmi efektivně doplňovat nonstop lékárny, kterých je v České republice omezené množství,” uvedl říká například manažer čerpacích stanic OMV Michal Janda.

Lidé si tak i mimo lékárny, například na čerpací stanici, v drogerii, supermarketu a v jiných obchodech, nově zakoupí volně prodejné léky třeba na tlumení bolesti, alergii, nevolnosti nebo přípravky na léčbu herpes, tedy oparu.

Od letošního ledna se totiž rozšířil seznam léků s možností prodeje i mimo lékárnu. U každého konkrétního léku to ale nejprve musí povolit Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL]. Ministerstvo zdravotnictví úpravu vyhlášky vysvětluje zvýšením dostupnosti některých skupin léků.

Konkrétně jde například o léky s účinnými látkami pantoprazol, diklofenak, aciklovir či některé léky s antihistaminickými účinky zmírňujícími příznaky alergií. Výrobci léků si však musí nejprve o povolení takových prodejů požádat, tedy obchody a čerpací stanice je nemohou nabízet automaticky.

Volně prodejné léky jsou pro pumpy doplňkový sortiment

Někteří provozovatelé velkých čerpacích stanic v Česku už na změnu reagují a rozšíření sortimentu prodávaných léků řeší s jejich dodavateli.

„Plánujeme rozšíření prodeje volně dostupných léčiv dle legislativy,” potvrdil Tomáš Trč ze společnosti MOL.

Podle něj půjde zejména o léky pro akutní a denní potřebu. Jmenoval například antihistaminika, analgetická léčiva nebo kapky do očí.

Takzvaně vyhrazené léky se mimo lékárny prodávají od roku 2015

Rozšíření nabídky o nový sortiment léků plánuje také OMV. Orlen pak širší nabídku léčiv konzultuje s dodavatelskou společností, která pro něj zajišťuje i pravidelná školení pro obsluhu při prodeji léčiv. I to je jedna z podmínek prodeje léků s označením „vyhrazené“ mimo lékárenskou síť.

Mluvčí společnosti Lada Gadas uvedla, že nabídka těchto léků se přizpůsobí poptávce zákazníků. Naopak nijak významné rozšíření nabídky léků v tuto chvíli neplánuje Shell. Podle ředitelky korporátní komunikace společnosti Jany Voštinárové představují tyto léky v prodejnách spíše jen doplňkový prodej.

Čerpací stanice tvrdí, že lékárnám nekonkurují

I podle Tomáše Trče ze společnosti MOL chtějí novou nabídkou čerpací stanice především zvýšit dostupnost při akutní potřebě a také v nočních hodinách, kdy je většina lékáren v Česku zavřena.

Přesné podíly léků na prodejích zástupci zmiňovaných čerpacích stanic ale neuvedli. Podle Voštinárové ale mají léky téměř minimální podíl na celkových prodejích.

„Je to především služba našim zákazníkům na cestách, kteří se ocitnou v situaci, kdy ji akutně potřebují,” vysvětlila.

Tržby za léky na předpis loni vzrostly o 6 %, bez receptu o 12 %

Proti změnám, jež rozšiřují portfolio léků s možností prodeje i mimo lékárny, se ohradili někteří lékárníci. Rozšíření povolení se podle nich dostalo do ministerské vyhlášky na poslední chvíli bez možnosti připomínkování ze strany lékárníků. Nicméně vedení České lékárnické komory [ČLnK] se k rozšíření seznamu oficiální nevyjádřilo.

Na druhou stranu někteří změnu rozšiřující seznam léků s možností prodeje mimo lékárny vítají. Poukazují i na skutečnost, že některé ze skupiny těchto léků si lidé dnes běžně kupují v internetových obchodech. A většinu z nich pak v internetových obchodech lékáren.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here