Ukrajincům s hendikepem vzroste dávka na téměř 12 tisíc Kč

5
17327
se_zdravotnim
Ilustrační foto: Freepik.com

Od příštího roku se navýší ukrajinským uprchlíkům se zdravotním postižením, kteří pobývají v Česku, měsíční humanitární dávka na bezmála 12 tisíc korun. Tato částka se pro srovnání zhruba rovná průměrné měsíční mzdě na Ukrajině. 

Ukrajinští občané s dočasnou ochranou i jednodušeji přejdou na dlouhodobý pobyt v ČR. Navýšení humanitární dávky pro zdravotně hendikepované Ukrajince s dočasnou ochranou udělenou v Česku upravují s platností od ledna 2025 novely zákonů jednotně nazývané jako Lex Ukrajina. Ty na středečním [12.6.] jednání schválila vláda Petra Fialy [ODS].

„Úprava je navržena s cílem poskytnout zvýšenou finanční podporu těm, kteří ji nejvíce potřebují. Zlepší se tak životní podmínky zdravotně postižených osob s dočasnou ochranou,“ zdůvodnil navýšení podpory pro ukrajinské běžence od českého státu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].

Od příštího roku tak vzroste humanitární dávka pro nezletilé Ukrajince se zdravotním postižením na 11 835 korun, nyní pobírají měsíční dávku ve výši 5 235 korun [+6 600 Kč]. Dospělým podpora vzroste ze současných 7 290 Kč na 11 690 korun měsíčně. To značí měsíční růst o 4 400 korun.

„Uvedené částky nejsou výslednou výší humanitární dávky. Ale vstupují do celkového
výpočtu, který dále ovlivňují příjmy a majetkové poměry cizinců s dočasnou ochranou,” podotýká resort ve své tiskové zprávě.

Běženci se zdravotním hendikepem dostanou vyšší dávku

Podle ministra Jurečky resort při navyšování humanitární dávky pro hendikepované Ukrajince vycházel z toho, že zdravotní stav zhruba poloviny z nich odpovídá druhému stupni závislosti příspěvku na péči.

„Stejné částky jsou zakotveny u II. stupně závislosti u příspěvku na péči. Uprchlíci nemají na tuto formu pomoci nárok. Částečně jim tedy toto opatření pomůže zajistit péči v jejich nelehké situaci,“ dodal ministr.

Skupina ukrajinských dětí se zdravotním hendikepem dostávala k dávce ještě 6 600 korun od dětského fondu OSN UNICEF a Červeného kříže, uvedl dále ministr.

Dodejme, že čeští dospělí ve 2. stupni závislosti u příspěvku na péči dostanou od poloviny letošního roku namísto současných 4 400 korun nově 4 900 korun. Děti ve 2. stupni závislosti pak dostanou 7 400 Kč, nyní dostávají 6 600 korun.

Příspěvek na péči bude až 27 000 korun. Testy majetku ale chybí

Navýšení podpory ukrajinským běžencům se zdravotním omezením vysvětlují zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí [MPSV] potřebou vyššího příjmu pro osoby s omezenými možnosti si na živobytí vydělat vlastními silami. A dále i lepší kondicí státního rozpočtu.

„V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu. Pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny,“ uvádějí zástupci resortu v této souvislosti.

V prvním letošním čtvrtletí jeho příjmy dosáhly v oblasti Ukrajinců s dočasnou ochranou 6,4 miliardy. Výdaje 3,5 miliardy korun, tvrdí zástupci resortu.

„Ukrajinští uprchlíci odvedli do českého státního rozpočtu více peněz, než jaké byly náklady na jejich podporu. V prvním kvartálu roku 2024 byl tento poměr 3,5 miliard. Oproti 6,4 miliardám ve prospěch příjmů do státního rozpočtu,“ zdůraznil ministr Jurečka.

Což je podle něj výsledem toho, že více než 120 tisíc uprchlíků z Ukrajiny u nás legálně pracuje. Podle posledních dat Ministerstva vnitra ČR [MV ČR] v Česku pobývá 354 714 držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny.

Ukrajinci s dočasnou ochranou získají dlouhodobý pobyt

Součástí novel zákonů na pomoc ukrajinským běžencům, které ve středu [12.6.] schválila na návrh MV ČR vláda, je i snazší získání dlouhodobého pobytu v ČR pro tuto skupinu uprchlíků. Namísto dočasné ochrany získají na vlastní žádost i dlouhodobý pobyt podle zákona o pobytu cizinců.

„Dlouhodobý pobyt je určen pouze těm ukrajinským uprchlíkům, kteří u nás chtějí dlouhodobě žít, nečerpají dávky a jsou ekonomicky nezávislí. Ti pak budou moci lépe plánovat svoji budoucnost. A dále se začleňovat do české společnosti,“ přiblížil podmínky udělení dlouhodobého pobytu Ukrajincům ministr vnitra Vít Rakušan [STAN].

Na Ukrajinu odveze běžence i zdravotní dopravní služba

Z dočasné ochrany do dlouhodobého pobytu přejdou běženci nejdříve po dvou letech od udělení dočasné ochrany. K udělení dlouhodobého pobytu se registrují společně celé rodiny, které u nás pobývají. To proto, aby jednotliví rodinní příslušníci na českém území nefungovali v odlišných režimech, vysvětlil Adam Rözler z odboru komunikace MV ČR.

„Podmínky k přechodu na dlouhodobý pobyt tak bude muset splnit rodina vždy jako celek,“ potvrdil.

Proces registrace k takovému pobytu proběhne podobně jako u elektronické registrace k prodloužení dočasné ochrany. Splnění podmínek si resort ověří v informačních systémech státní správy. To, zda uprchlíci splňují podmínky pro udělení dlouhodobého pobytu, si i sami předem ověří v online aplikaci.

„Ti, kteří dané podmínky nesplní nebo nevyužijí možnost získat dlouhodobý pobyt, budou moci setrvat v režimu dočasné ochrany,“ doplnil za MV ČR Adam Rözler.

 –VRN–

5 KOMENTÁŘE

  1. Na tento článek se dá říct jediné – no comment… Je mi na blití z této rozdávačné vlády…tohle opravdu nemá obdoby…!!!

    • Jj, osoby u nás v I. stupni NEMAJÍ na takový vysoký příspěvek nárok – kdo tady těm bude rozhodovat o přiznávat dávky podle postižení – nebo šmahem je všechny zahrnou do II. či i III. skupiny postižení 🙁 ???
      Nelze než s tou paní souhlasit – VÍM o čem píše !!!!!!

  2. Tak to by jeden blil.Našim lidem se zamítají a odebírají invalidní důchody, ale jim jen tak stát vysolí prachy. Jděte někam fialový hnuse.

  3. Jenom se bude navyšovat nenávist k Ukrajincům a oprávněně, pro naše lidi se zdravotním postižením peníze nejsou, berou se jim invalidní důchody a tady se rozdávají plnou náručí – těm, co tady nikdy nezaplatili ani korunu,tzn, že z našich peněz.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here