Umělá inteligence se prosazuje v rozpoznávání zubních kazů  

0
192
umela_inteligence
Ilustrační foto: Pixabay.com

Čeští experti vyvinuli automatizovanou technologii pro odhalování zubních kazů pomocí umělé inteligence. Její výhodou je vyšší přesnost než lidský zrak a rentgenový snímek. Přístroj navíc lépe rozpozná mezizubní kazy v zárodku.

Informovalo o tom České vysoké učení technické v Praze [ČVUT], které se na projektu podílelo společně s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Využití by technologie mohla najít při zaučování studentů. Uvedení know-how do klinické praxe podle vědců ale potrvá ještě déle.

O co konkrétně jde? Z téměř 4 000 anonymizovaných rentgenových snímků s více než 7 000 zubními kazy vytvořil student ČVUT Lukáš Kunt soubor obrazových dat a neuronovou síť. Odborníci ji pak modifikovali na co nejpřesnější odhalování zubních kazů. Vývoj procesu založeného na nástrojích umělé inteligence jim zabral asi dva roky práce.

Z rentgenu vyčte AI mnohá zdravotní rizika. Ale příliš se nevyužívá

Studie vědců prokázaly, že automatická metoda může zlepšit přesnost i opakovatelnost detekce kazů. Metoda tak má podle odborníků před sebou perspektivu uplatnění v lékařské praxi. Mohla by například poskytnout užitečný druhý názor k vyhodnocení rentgenového snímku i zkušeným zubním lékařům.

Umělá inteligence vs. zubaři

Nový výzkum publikovaný v časopise Clinical Oral Investigations porovnával výkon automatické metody detekce zubního kazu s výkonem sedmi zubních lékařů, tří začátečníků a čtyř zkušených odborníků.

„Jejich úkolem bylo označit zubní kazy na stovce rentgenových snímků. Shoda mezi odborníky byla poměrně nízká. Ve výsledku automatická metoda, která využívá hluboké učení, konzistentně překonávala nováčky a dosahovala podobných nebo lepších výsledků než i velmi zkušení zubní lékaři,” popsal výsledky testování vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT Jan Kybic.

Software analýzy rentgenových snímků přináší první ovoce

Na rozdíl od jiných medicínských oborů si zubní lékaři většinu rentgenových snímků zhotovují a interpretují sami.

„Hodnocení snímků je však do jisté míry subjektivní a může se mezi lékaři podstatně lišit. Což se potvrdilo i v naší studii. V tomto směru může automatická detekce kazů založená na umělé inteligenci snížit například riziko přehlédnutí kazu, navíc může vizualizace kazů na snímku usnadnit komunikaci lékaře s pacientem,” uvedl k novince zubař Antonín Tichý.

Technologie se dál vyvíjí

Lukáš Kunt z ČVUT nadále spolupracuje s 1. lékařskou fakultou UK na vývoji uživatelského rozhraní své technologie. Cílí na to, aby systém mohli v praxi využívat zubní lékaři a studenti medicíny.

„Uživatelské rozhraní je téměř připraveno k použití, nejprve však musíme otestovat, nakolik je automatická metoda pro studenty užitečnou pomůckou,” uvedla Valéria Nagyová, která se na výzkumu podílela.

Nejlepší embryo při IVF vybere umělá inteligence

To vývojáři zjistí tím způsobem, že porovnají schopnost nalezení zubního kazu u studentů zubní medicíny, kteří budou mít k dispozici aplikaci, se studenty, kteří se učí standardními metodami. Tedy formou přednášek a praktické demonstrace s dohlížejícím zubním lékařem.

„K používání zubními lékaři v terénu je cesta ještě dlouhá a bude obtížné konkurovat komerčním produktům, které mají větší časové i finanční zdroje,” dodala Nagyová.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here