Farma firmy v USA mají 30 dní na snížení cen léků na předpis

0
515
v_USA
Ilustrační foto: Zentiva

Výrobci léků na předpis v USA mají 30 dnů na to, aby snížili ceny léků na úroveň, za kterou je prodávají v jiných vyspělých zemích. Podle amerického ministra zdravotnictví R. F. Kennedyho platí lidé v USA za léky třikrát víc než jinde.

Další z exekutivních příkazů prezidenta USA Donalda Trumpa cílí na snížení cen léků na předpis pro americké pojištěnce. V pondělí [12.5.] podepsaném příkazu dává prezident farmaceutickým firmám třicet dnů na to, aby upravily, respektive snížily ceny dodávaných léků tak, jak se prodávají jinde. Jmenovitě uvedl například státy Evropské unie.

„Počínaje dneškem už Spojené státy nebudou dotovat zdravotní péči cizích zemí, což jsme doteď dělali,“ uvedl k novému nařízení Donald Trump.

Výrobci léků, jak uvedl, musí začít nabízet americkým pacientům nejnižší cenu zaplacenou za lék jako v podobně vyspělé zemi. O této politice hovoří prezident USA jako o „národní nejvýhodnější ceně“. Pokud se tak nestane, budou výrobci čelit následkům, řekl prezident.

Podle ministra zdravotnictví a sociální péče R. F. Kennedyho pacienti v USA platí za léky na předpis v průměru třikrát více než pacienti v hospodářsky srovnatelných zemích.

„To teď ale skončí. Prezident Trump dnes podepsal výkonný příkaz, který požaduje ceny podle doložky o nejnižších cenách,“ uvedl.

Prezident Trump srazí ceny léků v USA, ale i je zdraží jinde, tvrdí

Dodal, že Amerika zajišťuje 74 procent světových příjmů z farmaceutického průmyslu, přesto má pouze 4,2 procenta světové populace.

O takový krok, uvedl, usilovali už v minulosti jak demokratické, tak republikánské vlády. A teď se věc dotáhne do konce, dodal J. F. Kennedy.

Léky na předpis jsou v USA až třikrát dražší než jinde

Podpisu nařízení, které farmaceutické společnosti vede k úpravě cen léků se zúčastnil i komisař Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv [FDA] Martin Makary. I ten uvedl, že farma firmy musí při lékové cenotvorbě v USA postupovat stejně jako v jiných vyspělých zemích.

„Pokud ne, jsme připraveni využít plnou regulační a politickou pravomoc,“ dodal.

O vysokých cenách léků hovoří vlády USA opakovaně, dosud problém ale žádná z nich skutečně nevyřešila. Podle loni publikované zprávy HHS byly ceny léků jak generických, tak inovativních v roce 2022 v USA v průměru 2,78krát vyšší než ceny ve srovnatelných zemích. U patentově chráněných léků byly ceny podle HHS minimálně 3,22krát vyšší, to i po očištění o odhadnuté slevy. Ceny generických léků v USA ale dosahují úrovně 84 procent cen v ostatních zkoumaných zemích, zjistila zpráva.

Novartis dál vyrábí léky pro chudé i navzdory omezeným financím

Nicméně pokud farma firmy ve stanovené době neupraví své ceny léků na předpis distribuovaných v USA, pak se podle Trumpa více zapojí do jejich cenotvorby federální vláda. Problém vidí prezident USA i v tom, že systém veřejného zdravotnictví Medicare má oprávnění vyjednávat o cenách jen pro úzkou skupinu léků. Nový prezidentský příkaz tuto bariéru odstraňuje. Zároveň Trump vyvrátil nařčení z toho, že tím zavádí cenové kontroly. Podle jeho slov je to právě současný systém lékové cenotvorby, který zahrnuje cenové kontroly. To proto, že ceny léků stanovují často farmaceutické společnosti, uvedl.

Trump se v lékové cenotvorbě zaměřil na Evropu

Zástupci velkých farma firem hovoří o tom, že jde o „špatný krok pro americké pacienty“. Argumentují, že omezení jejich zisků se odrazí v objemu jejich investic do výzkumu a vývoje nových léčebných terapií. Právě ty se nejvíce odehrávají na území USA.

„Zohlednění ceny za léky v zahraničí ukrojí z Medicare miliardy dolarů bez záruky, že to pomůže pacientům nebo zlepší jejich přístup k lékům,“ uvedl v prohlášení prezident a výkonný ředitel Pharmaceutical Research and Manufacturers of America [PhRMA], společnosti zaměřené na vývoj a výzkum ve farmacii, Stephen J. Ubl.

Takové opatření podle něj ohrožuje stovky miliard dolarů, které členské společnosti plánují investovat v USA.

„A to nás činí více závislými na Číně, pokud jde o inovativní léky,“ dodal.

USA zakáží barvení a dochucování potravin chemickými přísadami

Opatření USA, které cílí na snížení cen léků na předpis, přichází navíc v době, kdy administrativa Donalda Trumpa zvažuje zavedení cel na léky dovážené do USA. I do této souvislosti pak Trump zasadil vyjednávání o cenách léků pro americké pojištěnce. A varoval, že země, které nesníží své cenové požadavky, mohou nakonec čelit vyšším clům.

Zvláštní kritiky se od něj dostalo Evropské unii kvůli tomu, že nutí výrobce poskytovat členským zemím léky za nízké ceny. Obchod s Evropou byl v mnoha ohledech „ohavnější“ než s Čínou, poznamenal prezident Trump.

„Řekneme těm zemím, které zastupuje Evropská unie, že hra skončila. […] Omlouvám se,“ uvedl prezident Trum s tím, že tyto země už ale nemusejí třeba prodávat auta do USA.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here