Novartis dál vyrábí léky pro chudé i navzdory omezeným financím

0
64
Novartis
Lutz Hegemann / Foto: Novartis

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis nepřeruší výrobu léků na malárii a lepru. To přesto, že USA a další země a dárci omezili financování nákupu těchto léků pro pacienty v nejchudších regionech světa. 

Novartis každoročně vyrobí přibližně 28 milionů dávek antimalarických léků. Většinu z těchto léků poskytuje za neziskové ceny prostřednictvím iniciativ jako americká President’s Malaria Initiative [PMI] nebo Global Fund to Fight AIDS, TB and Malaria, případně Světové zdravotnické organizace [WHO].

„Nebudeme čekat s produkcí těchto léků na nové objednávky, protože víme, že tyto léky jsou nezbytné,“ uvedl prezident divize globálního zdraví Novartis Lutz Hegemann pro agenturu Reuters.

Po Roche, Novartisu, Mercku posílí výrobu v USA i AstraZeneca

Firma se podle něj už v minulosti zavázala k danému objemu výroby těchto léků. A svůj závazek dodrží, i když aktuálně dochází kvůli omezení podpory zejména z USA k poklesu objemu objednávek daných léků. Připomněl, že Novartis pokračuje v produkci potřebných léků pro chudé země navzdory tomu, že například americká iniciativa PMI již zkraje letošního roku zmrazila objednávky.

„V případě lepry pak darujeme určité množství léků WHO,“ dodal Hegemann s tím, že podpora WHO je teď zvlášť důležitá.

Spojené státy znovu opouští WHO. Rozhodl o tom Donald Trump

Jedním z hlavních důvodů je, že americký prezident Donald Trump už v den svého nástupu do úřadu, letos 20. ledna, podepsal příkaz k vystoupení USA ze Světové zdravotnické organizace. Což odůvodnil tím, že organizaci je třeba reformovat. USA se podílely na rozpočtu WHO zhruba z dvaceti procent. Zároveň došlo k osekání podpory některým zdravotnickým programům ze strany Agentury USA pro mezinárodní rozvoj. To se v praxi projevuje i tím, že od podpory těmto programům odstupují další dárci. Argumentují tím, že bez podpory USA „toho sami moc nezvládnou“.

Novartis vyzývá další farma firmy k neziskovým akcím

I když Global Fund to Fight AIDS, TB and Malaria jako hlavní odběratel daných léků od Novartisu zatím škrty americké administrativy nepocítil, další dárci hledají nové zdroje financování pro své aktivity zejména v těch nejchudších zemích světa.

„Vzhledem k rozsáhlým škrtům v mezinárodní pomoci ze strany USA, Spojeného království a Francie vyzývám i další farmaceutické firmy, aby zvýšily svou angažovanost a spolupracovaly přímo s vládami zemí s nízkými a středními příjmy,“ řekl Reuters v této souvislosti Lutz Hegemann.

Lepra je sice tropická nemoc, ale máme ji i v Evropě

Podle něj farma firmy mohou pomoci při řešení výpadku financování mnoha důležitých zdravotnických programů. Zdůraznil, že jeho firma na vzniklou situaci už reagovala zdvojnásobením svých investic do výzkumu a vývoje v oblasti malárie a opomíjených tropických nemocí. To z původního závazku ve výši 250 milionů amerických dolarů [cca 5,5 mld. Kč] na 490 milionů dolarů [cca 11 mld. Kč] do konce letošního roku.

USA stoply zahraniční humanitární pomoc a svět mluví o katastrofě

„Mezi klíčové projekty patří vývoj antivirotik proti horečce dengue, nových terapií leishmaniózy a Chagasovy choroby a vůbec první léčby malárie určené pro novorozence,“ přiblížil plány šéf globální divize švýcarské farmaceutické společnosti.

Jak si stojí Novartis na burzách

Podle analytika společnosti XTB Tomáše Vranky společnost Novartis vyslala svými kroky jasný signál o své dlouhodobé odpovědnosti.

„Určitě je pozitivní, že firma zajistí přístup ke klíčovým lékům i v době, kdy se světová pomoc otřásá v základech,“ uvedl pro Zdravé Zprávy.

Novartis International AG přitom patří mezi největší farmaceutické firmy na světě. Podle žebříčku 2000 největších firem časopisu Forbes jí patří místo v první stovce na světě. Farmaceutický konglomerát vznikl v roce 1996 spojením dvou švýcarských firem – Ciba-Geigy a Sandoz Laboratories. Výzkumné laboratoře, stejně jako výrobní závody, má firma po celém světě. Aktivní je v domovském Švýcarsku, ale i USA nebo Velké Británii.

Vývoj ceny akcií společnosti Novartis od roku 2019 v USD do 12.5. 2025

[Zdroj: xStation]

Tomáš Vranka se pro Zdravé Zprávy vyjádřil i k tomu, jak si akcie Novartisu stojí na světových burzách. Podle něj se aktuálně nacházejí v korekci po předchozím růstu.

„Současná situace ale i signalizuje nerozhodnost trhu a možné hledání směru. […] V případě, že se akcie udrží nad hladinou 108 dolarů, může dojít k obnovení růstového trendu,“ uvedl s tím, že pokud akcie v následujících dnech klesnou pod hranici 100 dolarů, následuje jejich další pokles.

„Potenciál návratu pak představuje úroveň kolem 103 až 100 dolarů,“ doplnil s tím, že nyní [12.5., pozn. red.] se ceny akcií švýcarské společnosti obchodují na amerických trzích za zhruba 108 dolarů.

Potíže s financováním nejen u malárie

Podle zástupců WHO má výrobní program Novartis jistou budoucnost. Letošní ukončení financování mezinárodní zdravotní pomoci Spojenými státy podle nich rozpoutá šíření právě malárie, viru HIV, ale třeba i spalniček nebo zarděnek. To už dříve uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Žádáme USA, aby se zapojily do dialogu s postiženými zeměmi, aby bylo možné plánovat přechod k udržitelnějším řešením bez narušení zavedené zdravotní pomoci,“ uvedl na tiskové konferenci letos v březnu v Ženevě.

Ukončení humanitární pomoci USA rozpoutá šíření malárie, HIV i TBC

Při ztrátě finanční podpory a jejího nenahrazení jinými zdroji podle něj může dojít k tomu, že už letos se zvýší počet nakažených malárií o 15 milionů případů a o 107 tisíc úmrtí na ni.

V důsledku ukončení zdravotní pomoci především do afrických zemí podle něj končí i programy na prevenci šíření HIV. Což může mít za následek úmrtí na rozvinutou nemoc AIDS až u tří milionů nakažených. To je trojnásobek oproti loňsku, řekl Ghebreyesus.

Ukončení pomoci USAID často značí konec pomoci vůbec

Stejně tak upozornil na následky ukončení programů boje proti tuberkulóze, spalničkám nebo zarděnkám. I tato onemocnění se v posledních letech probouzejí a vlivem migrace dochází k jejich lokálním epidemiím i v rozvinutých ekonomikách.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here