Výběr šéfa SÚKL ukazuje na špinavou politickou hru

8
49660
SUKL
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek / Foto: MZ ČR

I přes doporučení dvou kandidátů ve výběrovém řízení na šéfa Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL] odbornou komisí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] ani jednoho na SÚKL nejmenuje. A proto výběrové řízení zrušil a nechal vypsat nové.

Nad výběrovým řízením na šéfa SÚKL se vznáší mnoho otazníků. Do letos v březnu vypsaného řízení se přihlásili čtyři kandidáti včetně současné ředitelky SÚKL Ireny Storové. Dále mělo jít o Kateřinu Podrazilovou, předsedkyni Lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven, Lenku Vostalovou a brněnského lékaře Jiřího Demla. Všichni uchazeči v minulosti na SÚKL pracovali.

„Dva uchazeči před výběrovou komisí uspěli. Nyní nebude do funkce nikdo jmenován, v dohledné době bude vypsáno nové výběrové řízení, do kterého se budou moci přihlásit další uchazeči,” sdělil minulý týden v pátek mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] Ondřej Jakob.

Blíže ale nevysvětlil, proč ani jednoho ze dvou úspěšných kandidátů ministr Válek do funkce nakonec nejmenuje. A proč vyhlašuje další výběrové řízení. Vysvětlení pro ZdraveZpravy.cz ale poskytly dva na sobě nezávislé zdroje. Oba mají blízko k celé věci, přičemž ani jeden k povaze celé záležitosti nechtěl být jmenován.

„Je to jednoduché jako facka. Rozkaz zní jasně. Irena Storová nesmí projít za žádnou cenu,” říká jeden z nich a dodává: „Irena Storová má svůj názor. A stavěla se vedení ministerstva na zadní. Ať už šlo o elektronický očkovací průkaz, nebo očkování dětí proti covidu.”

Nad aktuální situací kolem výběrového řízení na šéfa SÚKL pak vyjadřuje maximální znechucení.

„Čeho jsme teď svědky snad ponechám bez komentáře. Ale Válek a spol. jsou za blbce, když si neumějí vybrat kandidáty, kteří by úspěšně prošli výběrovým řízením. A ani si neumějí ohlídat komisi, aby jim vybrala toho, koho do funkce chtějí. To, že se solidně nedokáží zbavit Storové, které se chtějí zbavit, zase jen ukazuje, jak moc jsou neschopní,” tvrdí.

Politické zájmy a ideální kandidát z Brna

Podle druhého zdroje ZdraveZpravy.cz pozadí výběru nového šéfa SÚKL ale je ještě horší, než že by se odehrávalo pouze v osobní rovině. Zasahují do něj i politické zájmy. A jak je v poslední době zvykem, nový uchazeč má být z Brna a blízký straně ODS.

„Je tu jistá objednávka brněnské ODS. Komunikuje se mimo jiné i skrze premiéra Fialu. Objednávka zní na výměnu ředitele SÚKL. Šéfem se měl stát Jiří Deml a jako záloha tam byla Lenka Vostalová,“ říká další obeznámená osoba s celkovou situací pro ZdraveZpravy.cz.

Jako nepřekročitelný problém se ve výběrovém řízení obou “preferovaných kandidátů” podle něj ukázala úroveň anglického jazyka. Což potvrzuje i první zdroj. Odvolává se přitom na informace přímo od členů výběrové komise.

„Normálně dostali otázky v angličtině, na které ale nedokázali odpovědět v angličtině. Tak přešli do češtiny. Což prostě v případě SÚKL, který je hodně mezinárodní, nepřipadá do úvahy,” tvrdí.

Podle něj je další problém i v tom, že podle neověřených a nepotvrzených informací nemá hlavní favorit výběrového řízení Jiří Deml “čisté papíry u BIS”.

„Jde o jeho podnikání i působení na SÚKL. Na to měl být přímo a výslovně upozorněný dokonce i premiér Petr Fiala, který se v celé věci angažuje,” tvrdí.

Podle něj Demla do čela SÚKL tlačí Roman Kraus [ODS] ze senátorského klubu ODS a TOP O9, který je zároveň předsedou senátního Výboru pro zdravotnictví.

Podivné dění kolem jmenování šéfa SÚKL i IKEM

V souvislosti s netransparentním chováním Vlastimila Válka ve věci jmenování šéfa SÚKL oba zdroje ZdraveZpravy.cz zmiňují nedávné výběrové řízení na ředitele pražského IKEM. I tam prý docházelo k politickým tlakům. A znovu byla snaha dosadit na post ředitele kandidáta blízkého ODS z Brna. Nakonec ministr Válek ale jmenoval stávajícího ředitele Michala Stiborka, jehož vybrala v řízení komise.

„Tady se ministr Válek naštěstí za Stiborka postavil. I když byly tendence ho nachytat na neprůhlednost jím zadávaných výběrových řízení,” říká nejmenovaný zdroj.

S výstavbou pavilonů IKEM pomáhá TI. Stavba zdražuje

Podle druhého zdroje v tomto ohledu ministrovi nezbývalo nic jiného, protože Stiborek měl všechny doklady k výběrovým řízením v pořádku.

„S ohledem na poměr hlasů pro Stiborka hlasovali zjevně i zástupci ministerstva. Což v ODS vnímají jako vědomé neuposlechnutí instrukcí,” tvrdí.

Docela jiný vývoj se ale očekává u jmenování nového šéfa SÚKL.

„Já předpokládám, že teď se na ministerstvu, v ODS a TOP 09, pověnují tomu, aby jejich kandidát znal otázky komise. Případně, aby komise věděla, na co se ptát smí, na co už ne. Nedovedu si ale představit, že by na funkci šel znovu Deml. Tedy teď asi hledají dalšího vhodného kandidáta,” popisuje nejmenovaný zdroj pro ZdraveZpravy.cz.

„Druhé selhání už si nejspíš pan ministr dovolit nemůže,“ dodává druhý ze zdrojů.

Skutečností je, že ministerstvo zdravotnictví dnes [5.6.] vypsalo nové výběrové řízení na ředitele SÚKL s termínem nástupu od července nebo srpna.

Další výběrové řízení na šéfa SÚKL

Zájemci o post na šéfa SÚKL mají posílat přihlášky do 4. července. Služební místo je zařazené do 15. platové třídy s tarifem od 39 820 korun do 59 020 korun. Řediteli také náleží osobní příplatek a příplatek za vedení. Uchazeč musí mít podle služebního zákona zkušenosti ve vedení obdobných úřadů a znalosti cizího jazyka. Předložit také musí svou třístránkovou vizi rozvoje úřadu pro další dva roky.

Do dokončení dalšího výběrového řízení nebo nejvýše rok povede lékový ústav stávající ředitelka Irena Storová. Co se týče její pozice, z informací serveru ZdraveZpravy.cz vyplývá, že s ní skutečně panuje nespokojenost na MZ ČR. Naopak kruhy blízké farmaceutickému průmyslu o ní hovoří jako o ředitelce, za níž SÚKL z jejich pohledu funguje tak, jak má.

Lékový ústav má na starosti mimo jiné povolování nových léků, stanovování jejich ceny a úhrady z veřejného zdravotního pojištění nebo povolování jejich klinických studií. Dále kontroly fungování lékáren, evidování podezření na nežádoucí účinky léků a vakcín nebo provoz systému elektronických receptů.

Daniel Tácha, ČTK

8 KOMENTÁŘE

  1. Tak v tomto státě se staly ministry lidé, kteří nejen nejsou kvalifikovaní v daném oboru, ale hlavně jsou z těch “správných” stran. Za komunistů se to sice také vyskytovalo a hrozně jsme to kritizovali, ale takhle okaté a běžné to nebylo. Navíc se jedná o prosazování dalších lidí, kteří jsou buď příbuzní, kamarádi, různí obchodní partneři a ne odborníci rozumějící danému oboru. V Americe existoval systém provádějící podobné věci a říkali mu mafie. Jak se tomu dá dnes u nás říkat, nevím. Myslím, že všichni to ale ví. 😰

  2. Žít Brno… btw dnes sřídit SUKL není žádný med, neschopný cholerický ministr jako šéf , nesmyslný systém úhrad, který v období nedostaku léčivých látek zavání až sabotáží zdravotní péče – tam půjde někdo, kdo to bude chtít mít jenom napsané v CV , takže to asi bude kvalita…

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here