Na samotné selhání ledvin se dnes neumírá, je tu ale jiná potíž

0
1512
selhani_ledvin
Foto: Pixabay.com

Na samotné selhání ledvin dnes umírá minimum pacientů. Nemocné ledviny ale zvyšují riziko srdečního selhání, infarktu a cévní mozkové mrtvice. Na poruchy funkce ledvin upozorní bílkovina v moči a vysoké hodnoty kreatininu v krvi.

Přibližně u desetiny české populace nefungují ledviny tak, jak by měly. Chronické onemocnění ledvin lékaři diagnostikují významně častěji u cukrovkářů, pacientů s vysokým krevním tlakem a s aterosklerózou, tedy kornatěním tepen.

„Nemocné ledviny se nejvíce týkají diabetiků 2. typu, nějakou formou chronického onemocnění ledvin [chronic kidney disease, CKD] trpí až 40 procent z nich. Není však vždy úplně snadné rozlišit, co je prvotní příčinou,“ říká Jan Šoupal, vědecký sekretář České diabetologické společnosti ČLS JEP.

Za chronickým onemocněním ledvin totiž vedle diabetu často stojí vysoký krevní tlak a zmiňovaná ateroskleróza. A pacienti trpí i všemi těmito chorobami najednou. Navíc cukrovka 2. typu ledviny podle Šoupala poškozuje hned zpočátku onemocnění. Tedy v době, kdy o něm pacient ještě ani neví.

„CKD se většinou projevuje zhruba po 5–7 letech od diagnózy diabetu 2. typu. Stává se však, že jej diagnostikujeme už společně s diabetem. Poškození ledvin je ovšem v drtivé většině případů nevratné, pomocí léčby jej můžeme pouze zpomalit, a oddálit tím vážné následky,“ říká k diagnostice onemocnění Jan Šoupal.

Samotné selhání ledvin dnes zabíjí zřídka

Onemocnění ledvin je tak podle specialistů docela záludné, protože se ve svých počátcích vlastně nijak neprojevuje. Pacient nepociťuje žádný z jeho příznaků.

„Ledviny v případě CKD nebolí a pacient dlouhou dobu ani nepozoruje žádné obtíže. Jakmile se projevovat začnou, většinou už je poškození ledvin pokročilé. A to je bohužel stav, ve kterém k nám pacient často dorazí poprvé,“ říká nefrolog a přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a vědecký sekretář Evropské nefrologické společnosti prof. Ivan Rychlík.

V pokročilém stadiu nemoci pak podle něj dochází k dalším obtížím. Například ke snížené tvorbě červených krvinek, zvyšování krevního tlaku a zadržování tekutiny v těle. Samotné selhání ledvin dnes podle profesora Rychlíka ale zabíjí poměrně zřídka. V Česku totiž funguje dostupná síť dialyzačních center a několik programů transplantace ledvin.

„CKD ale zvyšuje kardiovaskulární riziko, které je výrazně nebezpečnější, jde zejména o srdeční infarkty, srdeční selhání nebo cévní mozkové příhody,“ vysvětluje prof. Rychlík.

Cukrovky se lidé v Česku nebojí a vesele dál hodují

Kvůli prevenci vzniku cukrovky 2. typu, potažmo ledvinového onemocnění nabádají lékaři pacienty myslet na své zdraví, pravidelně se hýbat, zdravě se stravovat, nekouřit a snížit příjem alkoholu na možné minimum.

Na nemocné ledviny ukáže bílkovina v moči a kreatinin

Společně s tím dbát na pravidelné preventivní kontroly u praktického lékaře, které zdravotní pojišťovny standardně uhradí každé dva roky. První signály nemocných ledvin odhalí už praktický lékař na běžné preventivní prohlídce.

„Většinou to bývá nález bílkoviny v moči, to sice hned neznamená sníženou kvalitu života, ale je to varování, že je potřeba dostat diabetes, krevní tlak a další nemoci co nejvíce pod kontrolu,“ říká prof. Rychlík.

Dalším sledovaným parametrem je podle něj hodnota kreatininu v krvi. Z ní se automaticky vypočítává hodnota takzvaného eGFR [estimated glomerular filtration rate], který ukáže na aktuální kondici ledvin.

Diabetici jsou v násobně vyšším riziku poškození ledvin

O stav svých ledvin se mají zajímat pacienti s diabetem stejně jako ti bez něj. Především zmiňovaným sledováním možné přítomnosti bílkoviny v moči a hodnoty kreatininu v krvi. Rozbor obou hodnot je levný a jednoduše stanovitelný. Bílkovina v moči se kontroluje papírkem ze vzorku ranní moče, kreatinin stanoví laboratoř pomocí vzorku krve. Nicméně jde o základní vyšetření, o kterém pacienti mohou hovořit se svým praktickým lékařem.

Při případné léčbě diabetu 2. typu předepisují už i diabetologové v Česku moderní léčiva, která nejenže snižují hladinu cukru v krvi, ale zároveň zabraňují poškození ledvin a srdce. Mimo to v kombinaci s režimovými opatřeními vedou ke snížení tělesné hmotnosti pacienta.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here