Spolupráce B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově se osvědčuje

0
611
B_Braun
Při dni otevřených dveřích pro odbornou veřejnost, zástupci B. Braun a Alzheimer Home předali šek ve výši 100 tisíc korun Nadačnímu fondu EMIL. Peníze jsou určené pro paraplavkyni Agátu Koupilovou, která usiluje o nominaci na nadcházející paralympijské hry v Paříži. / Foto: B. Branu/Alzheimer Home

Čtyři měsíce spolupracují společnosti B. Braun a Alzheimer Home na projektu Domova pro seniory s onemocněním ledvin a Alzheimerovou chorobou ve Slavkově u Brna. A jaký je výsledek? Komplexní služby seniorům a plná kapacita.

Skupina B. Braun působí ve Slavkově u Brna od roku 2002. Tehdy převzala tamější dialyzační středisko a nefrologickou ambulanci od původního poskytovatele. Postupně rozšiřovala ambulance o interní, ultrazvukovou a nutriční odbornost. Důležitou součástí poskytované péče je rehabilitace. Společnost nabízí komplexní služby v oblasti fyzioterapie dospělých i dětí se zaměřením na diagnostiku, terapii a prevenci poruch pohybového systému. Po několika letech provozu Skupina B. Braun objekt zrekonstruovala a otevřela v něm Domov pro seniory se zdravotním postižením.

„Pro rozsáhlou rekonstrukci bývalého Lázeňského domu a založení domova jsme se rozhodli zejména z důvodu přibývajícího počtu dialyzovaných pacientů. Ti potřebovali také sociální služby. V roce 2016 vznikl multifunkční objekt B. Braun Omnia nabízející komplexní služby pro nefrologické pacienty,“ říká člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK Martin Kuncek.

Na jaře letošního roku skupina přizvala ke spolupráci společnost Alzheimer Home spadající do skupiny Penta Hospitals. S jejím vedením se dohodla, že převezme ubytovací část multifunkčního domu Omnia a dále zajistí poskytování veškeré zdravotnické péče.

„Nyní už můžeme s jistotou říci, že tato odborná fúze funguje. Zařízení Omnia má širší záběr než kdy dříve a obě společnosti zde dělají to, co umí nejlépe,“ hodnotí spolupráci Martin Kuncek.

Spolupráce B. Braun a Alzheimer Home v praxi

Objem poskytované péče v Omnii ve Slavkově u Brna se nezměnil a vysoká zůstává podle Kuncka i její kvalita. Dialýza a všechny ambulance nadále fungují beze změny. Jedinou změnou je jiný provozovatel ubytovacích služeb.

„Nejenže vše funguje dále. Pracují tam navíc pořád stejní lidé. Od změny struktury začátkem června dodnes neskončil ani jeden ze zaměstnanců. Těší mě to a je to pro mě jasný signál, že jsme udělali krok dobrým směrem,“ hodnotí personální stránku.

Penta Hospitals převzala Domov s úsměvem ve Slavkově

Spolupráci si pochvaluje i ředitelka sítě Alzheimer Home Lucie Zajícová. Uvádí, že spojení je logickým vyústěním dosavadní spolupráce. Do domovů Alzheimer Home již dlouhodobě docházejí terapeutičtí konzultanti B. Braun, například v oblasti hojení ran.

„Do budoucnosti připravujeme i další rozšíření naší kooperace. Například v oblasti poskytování domácí dialýzy našim klientům,“ doplňuje.

Podle Zajícové je nyní lůžková kapacita v Domově Omnia rozdělena tak, že na nefrologické pacienty připadá 16 lůžek. Zbylých 24 připadá převážně na seniory s Alzheimerovou chorobou. Třináct ze šestnácti nefrologických lůžek je navíc v jiné části budovy, a tak se provozy téměř nekříží.

Síť Alzheimer Home nově otevřela zařízení v Chelčicích

„Výhodou pro klienty s Alzheimerovou chorobou je přítomnost interní a nefrologické ambulance. Dále jsou všichni klienti v péči kmenového praktického lékaře Ambulance Penta, který do zařízení pravidelně dojíždí a standardem našich domovů jsou pravidelné kontroly očním lékařem, stomatologem a dalšími specialisty,“ dodává Lucie Zajícová.

Dialyzační středisko a nefrologická ambulance

Od roku 2002, kdy převzala Skupina B. Braun dialyzační středisko a nefrologickou ambulanci ve Slavkově u Brna, poskytla bezmála 130 tisíc dialyzačních ošetření na středisku. Zajistila přes 50 tisíc ošetření metodou peritoneální, břišní, dialýzy.

„V tomto případě se pacient po detailním zaškolení dialyzuje doma. A připravili jsme desítky pacientů na úspěšnou transplantaci,“ vypočítává Jana Blaštíková, primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum ve Slavkově u Brna.

Zároveň je region vyhledávanou destinací pro takzvané Prázdninové dialýzy, kdy pacienti odjíždí na dovolené. Personál jim zařídí náhradní místo, kde se mohou dialyzovat. Takových ošetření v zařízení zdravotníci provedli skoro 1 300.

„Naši pacienti k nám dochází v průměru 3x týdně a dialyzují se po dobu až pět hodin. Je pro ně zásadní příjemné prostředí a zdravotnický personál, na který se mohou spolehnout,“ říká primářka Blaštíková.

Hemodialýzu v Česku ročně podstoupí 11 tisíc pacientů

Dialyzační střediska B. Braun Avitum poskytují všechny formy dialyzační péče, včetně domácí hemodialýzy. Pacient má doma dialyzační přístroj velikosti tiskárny a dialyzuje se v době, kdy mu to vyhovuje. Přístroj si s sebou může vzít na dovolenou nebo na chatu.

„Tady ve Slavkově u Brna na svého prvního pacienta na domácí hemodialýze ještě čekáme. Ale jsme připraveni ji poskytovat jak pacientům, kteří budou schopni dialyzovat se sami doma, tak i pacientům v sociálních zařízeních, kde budou přístroj obsluhovat sociální či terénní pracovníci,“ říká závěrem primářka Blaštíková.

–Adman’s Choice–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here