Vláda schválila změny v platech lékařů i farmaceutů

0
2195
lekaru
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka informuje po jednání vlády o změnách platových tabulek u lékařů a farmaceutů. / Foto: Úřad vlády ČR

Vláda schválila [13.12.] změny v platech lékařů, zubařů a farmaceutů. Od ledna začnou doktoři po absolvování fakulty či po dalším specializačním vzdělávání pobírat víc než dosud. Přesunou se v platových tabulkách do vyšších tříd.

Základní výdělek se jim od ledna 2024 zvedne o několik tisíc korun. Stejný postup bude u zubařů. S vyššími třídami se počítá také u lékárníků. Nařízení, které mění takzvaný katalog prací s výčtem činností u jednotlivých profesí a platového ohodnocení, včera [13.12.] schválila vláda.

„Nařízení vlády definuje úpravy platových tříd především pro lékaře, kteří začínají pracovat po ukončení studia. Dochází k posunu v platových třídách,” uvedl po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].

Podle ministerstva práce změny lépe zohledňují vazbu na vzdělání. Platovými tabulkami se řídí státní zařízení. Přesuny lékařů v platových tabulkách jsou součástí dohody, kterou minulý pátek uzavřeli zástupci odborů a lékařské komory s premiérem Petrem Fialou [ODS] a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem [TOP 09].

Lékaři si polepší. Podepsali dohodu o navýšení platů a mezd

Jejímu uzavření předcházely několikatýdenní jednání poté, kdy tisíce lékařů vypověděly dohody o přesčasech. Podepsaný dokument upravuje i příplatky 5 000, 8 000 a 15 000 korun, které by měli lékaři podle vzdělání dostávat. Množství přesčasové práce, na které si protestující původně stěžovali, dohoda ale neřeší.

Změny v platových třídách lékařů a farmaceutů

Platová tabulka lékařů a zubařů má šest tříd od 11. do 16. podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce. Nařízení nejnižší třídu ruší, plat doktorů začne ve 12. třídě. Namísto základu 38 980 korun hrubého hned po škole do 53 520 korun po více než 32 letech praxe budou mít nově platy v rozmezí od 41 380 korun do 57 130 korun.

Ministerstvo práce změnu zdůvodnilo tím, že plat v nejnižší třídě mají doktoři jen krátce mezi dokončením fakulty a nástupem k dalšímu specializačnímu vzdělávání a jejich práce před a po zařazení do specializační přípravy se neliší.

Po absolvování takzvaného základního kmene doktoři jako dosud zůstanou ve 13. platové třídě, kde výdělek bez odměn, příplatků a přesčasů začíná na 46 530 korunách a končí na 63 580 korun hrubého. Po získání specializace se nově přesunou do 14. třídy. Bez praxe je v ní tarif vyšší o 3 050 korun a s lékařskou praxí přes 32 let pak o 3 650 korun. Stejná pravidla platí pro zubaře.

Farmaceuti nyní ve své tabulce končí ve 14. platové třídě. Přibude jim nově 15. třída. Farmaceutičtí asistenti mají plat v 9. a 10. třídě. Od ledna se mohou dostat i do 11. třídy. Podle podkladů k nařízení byly obě profese dlouhodobě ve srovnání s jinými zdravotníky znevýhodněné.

Změny si vyžádají přes deset miliard korun

Přesun do vyšších tříd má v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních stát téměř deset miliard korun navíc. S pokrytím výdajů počítá úhradová vyhláška o placení péče ze zdravotního pojištění, uvedlo s odvoláním na resort zdravotnictví ministerstvo práce.

Dohoda s lékaři je politická a nákladná pro občany, tvrdí Friedrich

Na výdělky svých posudkových lékařů bude příští rok potřebovat i resort práce 15,2 milionu korun navíc. Lékaře mají dále resorty obrany, vnitra a spravedlnosti. Navýšení platů u nich pokryjí jednotlivé resorty ze svých rozpočtů.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here