
Americký prezident Donald Trump dnes podepíše exekutivní příkaz, jímž sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech. A to na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Včera v noci to uvedl na své sociální síti Truth Social.
Ceny léků v USA podle něj klesnou o 30 až 80 procent. Jak přesně toho chce docílit už ale neuvedl. Agentura Reuters napsala, že Donald Trump nejspíš provede změny v systému amerického veřejného zdravotního pojištění Medicare. Právě z něj se léky na předpis v USA hlavně platí. Agentura se odvolala na čtyři zástupce farmaceutického průmyslu.
Po Roche, Novartisu, Mercku posílí výrobu v USA i AstraZeneca
Ti podle ní uvedli, že Trumpova administrativa už farma průmysl informovala o chystaných změnách. Podle Donalda Trumpa důsledkem jeho změn nebude jen zlevnění léků v USA, ale současně i zdražení těch stejných léků v ostatních částech světa. To proto, že „suckers“ z Ameriky, jak doslova napsal, už nebudou léky farma firmám přeplácet. A farmaceutické firmy si dorovnají finanční ztráty v USA na jiných trzích.
Jak to vidí Donald Trump
„Mnoho let se svět divil, proč jsou léky na předpis a farmaceutické výrobky v USA o tolik dražší než v kterékoli jiné zemi. Jak to, že v USA jsou někdy úplně stejné léky – vyrobené ve stejné laboratoři, stejném výrobním závodě – až pětkrát až desetkrát dražší než jinde?“ ptá se ve svém příspěvku Trump.
Podle něj bylo vždy těžké tento rozdíl v cenách vysvětlit. A bylo to, jak uvedl, i trapné, protože „správná odpověď“ neexistovala. Také napsal, že farma firmy roky hovořily o tom, že za cenovými rozdíly stojí náklady na vývoj a výzkum. Podle něj ale měly hlavně za to, že náklady na vývoj a výrobu léků, aniž by k tomu byl důvod, zaplatí hlupáci [Trump užil slovo „suckers“, pozn. red.] v Americe.
„Příspěvky na volební kampaň [farma firem, pozn. red.] dokážou divy, ale ne v mém případě a Republikánskou stranou,“ pokračoval Trump s tím, že ceny léků skutečně sníží, zatímco demokraté o tom jenom mluvili.
„Proto s potěšením oznamuji, že zítra [dnes, pozn. red.] v Bílém domě v 9:00 [15:00 SELČ, pozn. red.] podepíšu jeden z nejvýznamnějších výkonných příkazů v historii naší země. Ten ceny léků na předpis a farmaceutických produktů téměř okamžitě sníží o 30 až 80 procent,“ pokračoval Trump.
V USA diskutují veřejnou úhradu léků na hubnutí. Čeká se na Trumpa
Rovněž doplnil, že očekává, že zatímco ceny léků v USA klesnou, v ostatních zemích stoupnou, aby si farmaceutické firmy dorovnaly propad zisků v USA. Nicméně svým příkazem Trump, jak uvedl, přinese USA spravedlnost. Američané už nebudou za stejné léky platit víc, než se za ně platí v jiných zemích.
„S naší zemí se začne konečně zacházet spravedlivě a náklady na zdravotní péči našich občanů se sníží o čísla, o kterých se dříve ani nesnilo. USA navíc ušetří biliony dolarů,“ řekl.
Násobně dražší léky v USA jsou realitou
Na o poznání dražší léky v USA než například v Evropě upozorňoval Donald Trump už v době svého prvního prezidentského mandátu v letech 2017 až 2021. Nešlo mu do hlavy, proč jsou ty stejné léky násobně dražší v USA než v evropských zemích. Ceny léků v USA se snažil srážet i jeho nástupce a současně předchůdce prezident Joe Biden. U vybraných léků, jako byl například inzulin, uspěl. Ve většině případů ke zlevnění léků ale nedošlo, proti se vždy ostře přímo, či nepřímo stavěly farmaceutické firmy.
Farma firmy v USA jsou proti zlevňování předepisovaných léků
Skutečností ale je, že ty stejné léky v USA jsou v mnoha případech až několikanásobně dražší než jinde. Americký list The New York Times [NYT] loni v článku Six Reasons Drug Prices Are So High in the U.S. uvedl, že například v roce 2018 stály stejné léky hrazené z amerického systému zdravotnictví dvakrát víc než ve Francii a Velké Británii. A to i po započtení doplatku, který poskytují zaměstnavatelé nebo zdravotní pojišťovny.
„Americký trh se stal pro farmaceutický průmysl jedním velkým krmelcem a bankou,“ řekl NYT k tématu Ameet Sarpatwari, odborník na lékovou politiku na Harvard Medical School.
Podle něj panuje intenzivní pocit, že nejlepším místem, kde dosáhnout v oblasti farmacie vysokých zisků, jsou právě Spojené státy. Což má hned několik důvodů. Je to kvůli tamnímu podle něj nehospodárnému nastavení úhrad a způsobu nákupu léků pro pacienty.
Podle NYT se tento systém vyznačuje například absencí centrálních nákupů, motivačním systémem farma firem pro nákupčí léků. Ale patří sem i absence kontroly efektivity a nákladů na léky a pro farmaceutické firmy výhodný systém prodlužování patentové ochrany léků. Klíčový problém i podle NYT zůstává nastavení systému veřejného zdravotnictví Medicare, který podle listu pobízí americké lékaře objednávat léky za co nejvyšší ceny.
–DNA–