Sněmovnou prošla novela o zdravotních službách a míří do Senátu

0
755
zdravotnich_sluzbach
Foto: Redakce Zdravé Zprávy

V závěrečném čtení dnes [4.6.] poslanci přijali novelu o zdravotních službách. Úprava propojuje síť pohotovostí s urgentními příjmy, zakazuje poplatky za přijetí do péče a zavádí centra péče o děti. Návrh na regulaci lékáren poslanci zamítli.

K vládní předloze se sešlo sedmnáct pozměňovacích návrhů. Sněmovna upravila například posuzování zdravotního stavu žáků, studentů a vojáků v aktivní záloze, zdravotnickou detenci, ochranné léčení, podmínky práce s azbestem podle evropské směrnice. A zmírnění administrativních povinností v radiologii. Pozměňovací návrh poslance Jana Kuchaře [STAN] na regulaci lékáren podle počtu obyvatel v obci či městě a podle vzdálenosti mezi lékárnami poslanci zamítli.

Regulace lékáren: ÚOHS smetl návrh poslance Kuchaře ze STAN

„Odstraňujeme zbytečnou byrokracii, posilujeme ochranu pacientských práv a umožňujeme lékařům i hygienikům věnovat více času odborné práci místo papírování,“ uvedl k přijetí novely ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09].

Poslanci předlohu doplnili například o zvýšení rodičovského příspěvku při narození dvojčat nebo vícerčat z nynějších 525 000 Kč na 700 000 Kč, to na návrh lidovce Šimona Hellera.

Pohotovosti převezmou od krajů zdravotní pojišťovny

Vytvoření základní sítě pohotovostí prosadili do novely Tom Philipp [KDU-ČSL], Zdenka Němečková Crkvenjaš [ODS] a ministr zdravotnictví Válek. Ministerstvo zdravotnictví bude moci vydat podle úpravy vyhlášku s požadavky na vybavení pohotovostí a na jejich personální zajištění. Dále určí minimální časový rozsah poskytování pohotovostních služeb.

Převod pohotovostí na pojišťovny má podle dřívějšího vyjádření ministra Válka odbourat administrativu, která v souvislosti s pohotovostmi dopadá na kraje.

„Pacientům tím garantujeme základní síť pohotovostní služby. A povinnost financování a zajištění přejde z krajů na pojišťovny,“ uvedl již dříve ministr a doplnil: „Já chci, aby ta pravidla byla jasně regulována.“

Zneužívání záchranky v Česku je do nebe volající, tvrdí poslanci

Podle novely mají pohotovosti fungovat minimálně vždy tam, kde funguje urgentní příjem. V takovém zařízení má pracovat zkušená zdravotní sestra, která rozhodne, zda pacienta lékař ošetří na pohotovosti, nebo na urgentním příjmu. Od změny si předkladatelé slibují lepší organizaci akutní zdravotní péče a finanční úspory. Zatímco na pohotovosti se za ošetření platí poplatek 90 Kč, na urgentním příjmu je ošetření bez poplatku. Navíc na urgenci má pacient přednostní přístup k dalším vyšetřením. Což je jedním z důvodů, proč někteří lidé urgentní příjmy nadužívají, nebo dokonce zneužívají.

Novela o zdravotních službách a pokuty za výběr poplatků

Dále novela zavádí nemocničního ombudsmana do všech zdravotnických zařízení. Dosud je povinně zřizovaly fakultní nemocnice. Nemocniční ombudsmani mají řešit stížnosti a podněty od pacientů týkající se zdravotní péče.

Předloha také pod hrozbou peněžité sankce zamezuje výběru nezákonných poplatků u lékařů. Dále upravuje provoz center duševního zdraví [CDZ] a práci nemocničních kaplanů.

V nemocnici je nejvíce v ohrožení lidská důstojnost

Poskytovatelé zdravotní péče mají podle novely pacienty lépe informovat o cenách nehrazených výkonů ze zdravotního pojištění. A pacient by neměl poskytovateli platit za již jednou uhrazenou péči. Novela výslovně zakazuje poplatek za přijetí do péče, jako se dnes často děje. Například za registraci do ambulance gynekologa či stomatologa.

Až milionová pokuta hrozí poskytovateli za vybírání poplatků za péči spadající do úhrad ze zdravotního pojištění A až 50 tisíc Kč pokuty budou moci úřady uložit za neuvedení ceny nehrazené péče v uveřejněném ceníku. Na nelegální výběry poplatků mají pacienti upozornit kraje a pojišťovny.

Za zdravotní péči si v Česku připlácí už skoro polovina lidí

Novela zavádí centra komplexní péče o děti s dlouhodobými zdravotními potížemi. Ta pečujícím poskytnou poradenské a respitní služby. Na dobu 14 dnů v roce hrazených ze zdravotního pojištění.

Zdravotní posudek pro dítě na tábor na dobu neurčitou

S platností novely skončí provozům jako holičství, kadeřnictví, manikúra, pedikúra a masážní, kosmetické či tetovací služby povinnost, aby jejich provozní řády schválila hygiena ještě před otevřením provozovny. Hygieně jen ohlásí zahájení, změny nebo ukončení provozu. Nicméně provozní řád musí i tak zpracovat a při kontrole ze strany hygieny ho předložit.

Zjednodušuje se i posuzování zdravotní způsobilosti ke sportu. Tato povinnost se nově vztáhne pouze na profesionální sportovce. Po rekreačních sportovcích už nebude zákon tyto posudky požadovat.

Zdravotní posudky dětí na tábory mají platit neomezeně

Rodiče dětí a dospívajících pak potěší zavedení platnosti posudku o zdravotní způsobilosti na zotavovací akce jako jsou letní tábory na dobu neurčitou. Pokud nedojde ke změně zdravotního stavu dítěte.

Zvýšení rodičovského příspěvku při narození dvojčat nebo vícerčat podal poslanec Heller k několika předlohám. Dnes tuto úpravu Sněmovna schválila v dílčím hlasování hlasy 96 ze 171 přítomných poslanců. Rozpočtový dopad v prvním roce odhadl Heller na 40 milionů korun s postupným růstem v dalších letech na přibližně 230 milionů korun.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here